První pomoc u zvířat
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.03.2025

První pomoc u zvířat

Naši mazlíčci jsou pro nás jako rodina, a proto chceme, aby byli v bezpečí za všech okolností. Někdy se však můžeme ocitnout v situaci, kdy budou potřebovat naši okamžitou pomoc – a právě my budeme tím rozhodujícím faktorem mezi životem a smrtí. V takových chvílích je klíčové zachovat klid, nepanikařit a být připraveni jednat.

Zhodnocení stavu zvířete

Abychom věděli, jak pomoci, musíme nejprve zhodnotit, zda se zvíře nachází v akutním ohrožení života. K tomu nám pomůže tzv. ABC plán, kde A (airway) = dýchání, B (bleeding) = krvácení a C (circulation and consciousness) = vědomí a cirkulace. Nejprve zkontrolujeme dech a puls. Pokud zvíře nedýchá a má zastavenou srdeční činnost, je nutné zahájit resuscitaci. Uvolníme a vyčistíme dýchací cesty, stlačujeme hrudník v poloze na pravém boku a provedeme umělé dýchání – u malých zvířat (malá plemena psů, kočky) skrz nosní dírky, u větších (větší plemena psů) do tlamy. Pokud zvíře krvácí, je potřeba zastavit krvácení kompresí rány.

Přehřátí

K přehřátí může dojít například u psa zavřeného v autě v horkých letních dnech. Nejdůležitější je psa dostat co nejrychleji ven, nejlépe do stínu. Zvíře začneme postupně ochlazovat – přiložíme mokrou látku na oblast břicha, slabin a pacek. Dále podáváme k pití malé množství studené vody v častějších intervalech.

Popálení

Pokud dojde k popálení, měli bychom postižené místo oplachovat studenou tekoucí vodou a následně přiložit studený obklad (nejlépe přes látku, ne přímo na kůži) alespoň na 30 minut. Pokud dojde k poleptání chemikáliemi, postižené místo omýváme tekoucí vodou (minimálně po dobu 15 minut). Chemikálii v prášku se nesnažíme vymýt vodou, aby nedošlo ke spuštění reakce, ale snažíme se ji opatrně vyčesat.

Tonutí

Tonoucí zvíře je nutné co nejrychleji vytáhnout z vody. Naším cílem je odstranit vodu z plic a obnovit životní funkce. Zvíře položíme na bok s nataženou hlavou a krkem. Vytáhneme jazyk a jemným stlačením hrudníku a žaludku se snažíme odstranit vodu. Pokud je potřeba, zahájíme resuscitaci. 


Rychlá a adekvátní první pomoc je stěžejním krokem v každé nebezpečné situaci. I když se vám podaří zvíře dostat z toho nejhoršího, vždy ho poté transportujte k veterinárnímu lékaři, který mu poskytne další potřebnou péči.

Další články

Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek
Co je to cékotrofie?

20.03.2025

Co je to cékotrofie?

Slyšeli jste někdy o tom, že králík pojídá svůj trus? Pokud ne a tato informace Vás vyděsila, nemusíte se bát. Jde o zcela běžnou aktivitu, která je velmi důležitou součástí procesu trávení u králíka. Proč tomu tak je, se pokusíme vysvětlit v tomto článku.

Přečíst článek
Zahradní kalendář – kdy co zasadit?

18.03.2025

Zahradní kalendář – kdy co zasadit?

Lámali jste si někdy hlavu nad tím, kdy a co zasadit, aby to nebylo příliš brzy nebo pozdě? Určitě nejste sami, a právě proto jsme připravili přehled, který Vám s tím pomůže. Podíváme se na jednotlivé měsíce v roce a vyzdvihneme pár klíčových tipů, co v každém z nich udělat, aby byl váš zahradnický rok co nejúspěšnější.

Přečíst článek