

Autor: Pavel Frček
04.03.2025
První pomoc u zvířat
Naši mazlíčci jsou pro nás jako rodina, a proto chceme, aby byli v bezpečí za všech okolností. Někdy se však můžeme ocitnout v situaci, kdy budou potřebovat naši okamžitou pomoc – a právě my budeme tím rozhodujícím faktorem mezi životem a smrtí. V takových chvílích je klíčové zachovat klid, nepanikařit a být připraveni jednat.
Zhodnocení stavu zvířete
Abychom věděli, jak pomoci, musíme nejprve zhodnotit, zda se zvíře nachází v akutním ohrožení života. K tomu nám pomůže tzv. ABC plán, kde A (airway) = dýchání, B (bleeding) = krvácení a C (circulation and consciousness) = vědomí a cirkulace. Nejprve zkontrolujeme dech a puls. Pokud zvíře nedýchá a má zastavenou srdeční činnost, je nutné zahájit resuscitaci. Uvolníme a vyčistíme dýchací cesty, stlačujeme hrudník v poloze na pravém boku a provedeme umělé dýchání – u malých zvířat (malá plemena psů, kočky) skrz nosní dírky, u větších (větší plemena psů) do tlamy. Pokud zvíře krvácí, je potřeba zastavit krvácení kompresí rány.
Přehřátí
K přehřátí může dojít například u psa zavřeného v autě v horkých letních dnech. Nejdůležitější je psa dostat co nejrychleji ven, nejlépe do stínu. Zvíře začneme postupně ochlazovat – přiložíme mokrou látku na oblast břicha, slabin a pacek. Dále podáváme k pití malé množství studené vody v častějších intervalech.
Popálení
Pokud dojde k popálení, měli bychom postižené místo oplachovat studenou tekoucí vodou a následně přiložit studený obklad (nejlépe přes látku, ne přímo na kůži) alespoň na 30 minut. Pokud dojde k poleptání chemikáliemi, postižené místo omýváme tekoucí vodou (minimálně po dobu 15 minut). Chemikálii v prášku se nesnažíme vymýt vodou, aby nedošlo ke spuštění reakce, ale snažíme se ji opatrně vyčesat.
Tonutí
Tonoucí zvíře je nutné co nejrychleji vytáhnout z vody. Naším cílem je odstranit vodu z plic a obnovit životní funkce. Zvíře položíme na bok s nataženou hlavou a krkem. Vytáhneme jazyk a jemným stlačením hrudníku a žaludku se snažíme odstranit vodu. Pokud je potřeba, zahájíme resuscitaci.
Rychlá a adekvátní první pomoc je stěžejním krokem v každé nebezpečné situaci. I když se vám podaří zvíře dostat z toho nejhoršího, vždy ho poté transportujte k veterinárnímu lékaři, který mu poskytne další potřebnou péči.
Další články

13.05.2025
Jak vyrobit domácí jerky?
V poslední době se jerky stává stále populárnější pochoutkou, a není se čemu divit. Je totiž chutné, bohaté na živiny, a především plné bílkovin. Skvěle se hodí nejen na túry či výlety, ale také jako zdravější alternativa brambůrků k večernímu filmu. Jak si tuto delikatesu připravit doma?
Přečíst článek
13.05.2025
Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?
V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek