SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Proč slepice snáší malá vejce?

Autor: Juraj Korim

31.01.2024

Proč slepice snáší malá vejce?

Jedním z hlavních důvodů, proč si pořídit slípku, jsou právě čerstvá domácí vajíčka. Některé nosnice však mívají komplikace při jejich snášení. Jednou z nejčastějších je snášení příliš malých vajíček. Existuje několik příčin této negativní skutečnosti a ne všechny jsme schopni ovlivnit.

Klíčovým aspektem je výživa pro slepice

Snášení vajec u slepic je úzce spojené s jejím stravováním a nevhodné krmení pro slepice tak může způsobit nejen menší slepičí vejce, ale i negativně ovlivnit kvalitu snášky.


Potrava slepic by měla obsahovat především bílkoviny, jakožto jednu ze základních složek. V případě, že jich slípka nemá zajištěn dostatek, může se stát, že se nejen změní velikost vajec, ale i tloušťka skořápky. V tu chvíli doporučujeme do stravy přidat rybí moučku, moučné červy či slunečnicová semínka.


V momentě, kdy je doprovodným jevem atypického vejce měkká skořápka, chybí vaší malé kamarádce s velkou pravděpodobností vápník.


Slípky však nepotřebují pouze bílkoviny a vápník, ale i minerály, živiny a vitamíny, které mají též velký vliv na velikost, kvalitu i samotnou produkci slepičích vajec.

Pohodlí slepice je základem

Stejně jako lidem, ani nosnicím se nepracuje dobře ve stresu. Slípky vyžadují vlastní prostor jak v kurníku, tak i mimo něj. Dbejte proto na to, abyste v slepičím obydlí nechovali víc nosnic, než se doporučuje. Napětí v kurníku může zapříčinit i predátor motající se okolo vašich slepiček. Nosnice mohou pod vlivem stresu produkovat malá vajíčka či úplně přestat snášet.


Vyjma nezvaných hostů může stres u slepic vyvolat i šikana. Klídek při snášce je prvořadý. Rozepře bývají mezi dámami běžné, občas je však nutné zasáhnout a oddělit nepřizpůsobivé slepičky od ostatních. Největším výtržníky v kurníku jsou ale kohouti. Fakt, že by se měli oddělit kohouti od nosnic, pro vás ovšem určitě není žádnou novinkou.


Samozřejmě nesmíme zapomenout na světlo a teplo. Světlo slípkám stimuluje reprodukční systém, bez kterého byste se vajíček nedočkali. Popřemýšlejte nad osvětlením kurníku, zejména během tmavých zimních dnů. Podobně jako světlo, má na slípky vliv i zima. Optimální teplota v kurníku je od 11 do 25°C. V případě, že je teplota příliš nízká, dokáže to ovlivnit výsledný počet i kvalitu vajíček. Tento problém má však velmi jednoduché řešení, a to v podobě keramických či infra žárovek.

Příliš malá slepice

Pokud jste si obstarali novou slepičku, jež teprve začíná snášet, je úplně běžné, že vajíčka nejsou tak velká jako od jejích starších sester. Většina slepic začíná snášet již ve věku 6 měsíců a nemůžeme se tak divit, proč jsou vejce tak malá. Nemusíte se ale bát, standardní vajíčka vám bude snášet už po měsíci.

Problém, který nevyřešíte

Veškeré zmíněné potíže se dají vyřešit, je tu ale jeden faktor, který neovlivníte – genetika. Při nákupu slípky je třeba si dávat pozor, jaký druh kuru si pustíte do kurníku. Je to právě genetika, jenž určuje velikost vajec, jaké může nosnice snést. Některá plemena snáší větší vejce, jiná zase malinká.


Mezi druhy slepic, které vám přinesou bohatou nadílku vajec, patří Leghorn, Golden Comets alebo Lohmann Browns. Naopak, maličká vajíčka dostanete od Bantamek, které kvůli svému nižšímu vzrůstu mají i menší reprodukční systém, což se podepisuje na výsledných malých vejcích.

Další články

Jak se zbavit myší v domě?

30.04.2024

Jak se zbavit myší v domě?

Myši v domě dokážou pěkně potrápit. Nejen že jsou rychlé, ale také mazané. Neplatí na ně tedy jen tak něco. Pokud jste zaznamenali jejich přítomnost, je důležité jednat rychle, abyste zabránili šíření a dalším nepříjemnostem. Pojďte se s námi podívat na to, jak vypudit myš z domu. 

Přečíst článek
Jak na zdravou srst u psa

29.04.2024

Jak na zdravou srst u psa

Psí srst nezastává pouze estetickou funkci, ale je to odraz celkového zdraví a pohody. Pokud chcete, aby srst Vašeho pejska byla zdravá a lesklá, musíte se o ni řádně starat. To nezahrnuje pouze kartáčování, ale především výživnou stravu. Přeci jen vše, co pejsek sní, se ihned odráží na jeho kůži a kožíšku. Správnou péčí předejdete onemocnění kůže a  vypadávání srsti u psa. Chlupáč pak bude jak ze žurnálu.

Přečíst článek
Jak dlouho žije zakrslý králík?

23.04.2024

Jak dlouho žije zakrslý králík?

Zakrslí králíčci, oblíbení společníci mnoha lidí, mají svým majitelům co nabídnout. Jejich přátelská povaha, roztomilý vzhled a poměrně snadná péče přitahují spoustu lidí, kteří si přejí malého mazlíčka. Jednou z často pokládaných otázek je, kolika let se dožívá zakrslý králíček. Jak dlouho tedy tato roztomilá zvířátka obvykle žijí?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.