Proč nejíst krůtí vejce?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.01.2023

Proč nejíst krůtí vejce?

O vajíčkách, které snáší slepičky, se povídá už dětem ve školce. Proč už ale většinou neříká, že chutná vajíčka má také křepelka nebo kachna? A jak je to tedy vlastně s krůtou? 

Krůtí maso vs. krůtí vejce

Na rozdíl od slepičích či křepelčích vajíček a jejich nespočtu tepelných úprav, které lidé vymysleli, aby si na nich mohli smlsnout, krůtí vajíčka na jídelním lístku běžných restaurací člověk většinou nenajde. 

Nabídka pokrmů z krůtího masa je oproti tomu v restauracích úplně běžnou záležitostí. Jedním z oblíbených celoročních fit pokrmů se v poslední době stala tortilla s krůtím masem a zeleninou. Opravdu, kdo si tortillu s krůtím masem ještě nepřipravil, neví, o co přichází.

Krůtí maso se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin a menším obsahem tuku ve svalovině, je tedy považováno za dieteticky velmi výhodné a navíc velice chutné, proto ho lidé konzumují tak rádi. 

Vejce nám dává i krůta, ale

Krůta domácí se chová odedávna především pro maso a okrajově také pro peří, i když z ní samozřejmě člověk může mít užitek jako u kura domácího také pro vejce. K tomu se však váže jedno velké ale. 

Poptávka po vajíčkách je veliká a poskytnout takové množství vajec lidem se dlouhodobě daří jen slepicím. Kur domácí, respektive lehká plemena jako jsou Plymutky nebo Rodajlendky a další vyšlechtěná hybridní plemena určená ke snášení vajec jako například Leghornky, nechávají co do počtu snesených vajec krůty daleko za sebou. 

Krůta domácí snese zhruba osmdesát vajec ročně. Oproti tomu slepice, takzvaná nosnice, dokáže vyprodukovat ročně vajec až tři sta, což je přibližně čtyřikrát tolik. 

Když přijde na způsob snášení vajec, stojí si krůty oproti slepicím hůř i v drobných chovech. Krůty totiž na rozdíl od slepic svá vejce snáší i mimo kurník. Tím pádem jsou vajíčka mnohem více náchylná k zániku, protože se mohou stát snadnou kořistí kuny nebo jiných lesních šelem. 

Krůtí vejce

Pokud ale potřebujete krůtí vejce sehnat, není to nemožné. Jen pozor, většina farmářů prodává krůtí násadová vejce, která jsou určena pro líhnutí, tedy nikoliv pro přímou konzumaci. Na násadové vejce od farmáře si připravte kolem padesáti korun. 

Krůtí vejce je podstatně větší než slepičí, ale chuťově je mu velice podobné. Pokud se ho rozhodnete zařadit do jídelníčku, doporučujeme dodržet následující radu. Vzhledem k jeho velikosti se prodlužuje délka tepelné úpravy - krůtí vejce bude potřeba déle vařit ve vodě i péct na pánvi. Tím zabráníte případnému přenosu salmonely.

Nároky na chov

Možnost tedy je si z násadového vejce vypiplat vlastní krůtu. V tomto případě se připravte ale na to, že oproti slepici bude krůta náročnější na množství jídla, které jí musíte zajistit. Jinak se chov krůt od chovu slepic zásadně neliší. 

Nezapomeňte na to, že z krůty budete mít největší užitek pro maso. Mezi labužníky se traduje, že každá její masitá část je chuťově specifická a lze z ní v kuchyni vykouzlit pokrm, po kterém se budou každému sbíhat sliny.

Raději slepici

Pokud byste chtěli na chov pro maso raději slepice, poohlédněte se po plemenech, které na to byly vyšlechtěné - Dorkinka nebo například plemeno Sussex. Ty jsou větší a silnější na rozdíl od lehkých plemen slepic určených pro chov na vejce zmíněných výše. 

Krůta tedy není co do snášení vajec zrovna jednička na plnění plánu, ale za to může nabídnout jiný triumf - maso. 

Věděli jste?

Krůta, respektive krocan, byla nejdříve domestikována v Americe, odkud pochází její předchůdce krocan divoký. Do Evropy je převezli Španělé svými loděmi až v 16. století, tehdy jim ještě říkali indické slepice. V Česku je naši předci domestikovali až po roce devatenáct set. 

Další články

Jak připravit králíky na zimu?

19.11.2024

Jak připravit králíky na zimu?

Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.

Přečíst článek
Může pes kosti?

15.11.2024

Může pes kosti?

Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.

Přečíst článek
Jak ochránit psí tlapky v zimě?

13.11.2024

Jak ochránit psí tlapky v zimě?

Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit? 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.