Lze ovlivnit snášku nosnic?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.02.2025

Lze ovlivnit snášku nosnic?

Jistě jste si všimli, že počet snesených vajec se v určitém období mění. Někdy je snáška vysoká, jindy zase naopak klesne na minimum. Proč k tomu dochází? Existují faktory, které ovlivňují schopnost slepic snášet vejce. Ne všechny z nich můžete ovlivnit, ale některé se při správné péči dají alespoň částečně regulovat. 

Vliv věku na snášku?

Novopečení chovatelé vždy očekávají vajíčka. Při koupi je však důležité myslet i na věk drůbeže. Začátek snášky totiž ovlivňuje mimo jiné i genetické založení slepice, a tedy pokud si pořídíte kuřici (slepici, která ještě není dostatečně stará na snášku), budete si muset na vajíčka počkat. V tomto období mají taky velký vliv podmínky chovu a výživa. Rozhodně však není dobré tuto fázi uspěchat. Pokud začnou slepičky snášet moc brzy, vejce budou malá a jejich organismus se rychle vyčerpá. 


Začátek snášky se liší hlavně od plemene. Lehčí plemena a ty zakrslá Vás například obdarují vajíčky už po 5 měsících. Patří sem česká kropenatá slepice, leghornky, serema, vousáč nebo ohiki. Další skupinou jsou středně těžká plemena jako hempšírka, plymutka, rodajlenka nebo sasexka, ty začínají snášet ve věku zhruba 6 měsíců. Následují těžká plemena, mezi které patří kočinka a brahmánka, u nichž se vajíček dočkáte už v 9. měsíci. Jako poslední, a tedy nejdéle dospívající můžeme zmínit bojová plemena jako asilka nebo malajka, kterým dospívaní trvá až 9 měsíců.

Vliv teploty na snášku

Teplota má velice významný vliv na produkci vajec. Nosnice, nebo obecně slepice, jsou velmi citlivé na extrémní teploty. Velká letní vedra mohou způsobovat stres a nepohodlí, což vede ke snížení snášky. Je důležité jim zajistit dostatek stínu a větrat kurník, aby se v něm necítily jako ve skleníku. Také musí mít neustálý přístup kčerstvé a chladné vodě.  


Kromě horka slepicím nesvědčí ani zima. V tomto období mají nosnice rovněž problém se snáškou a je tedy značně omezená, jelikož musí vydat více energie, aby se zahřály. V tuto mrazivou dobu Vaše slepičky jistě ocení přístup k teplé vodě a ještě více Vás budou milovat, pokud jim v kurníku zatopíte. 


Jaká teplota je tedy ideální? Nosnice si nejlépe vedou při 13-24 °C, kdy jim není ani horko ani zima a můžou se soustředit na produkci vajíček. 

Zdravotní stav

Pokud Vaše slepička nesnáší žádná vejce nebo jen minimálně, je vysoká pravděpodobnost, že máte v kurníku nějakou chorobu. Jednou z nejčastějších nemocí je například kokcidióza. Toto parazitní onemocnění způsobuje průjmy a dehydrataci. Podobně se projevuje i bakteriální infekce salmonelóza. Mezi nejznámější respirační nemoci se řadí infekční bronchitida a snášku mohou ovlivňovat i parazité jako čmelík kuří 


Pokud máte podezření, že s Vaší drůbeží není něco v pořádku nebo se jen chcete připravit na vše, můžete si více přečíst v článku „Jak poznat, že je slepice nemocná?. Předejít nemocím se dá i pravidelnou kontrolou, úklidem a dezinfekcí kurníku, což zabrání šíření nemocí nebo i výskytu čmelíka. 

Vliv potravy

Pokud budeme nosnicím dávat nekvalitní a nevyváženou stravu, nebudou nám prospívat a ani produkovat vejce. Slepicím je nutné zajistit dostatečný přísun bílkovin, vápníku a dalších živin. V zimě jim prospěje vysoce energetické krmivo, které jim doplní síly a energii využitou na zahřátí. 


Základem jídelníčku drůbeže je krmná směs nebo šrot (směs drcených obilovin, luštěnin, zrnin a dalších přísad ve správném poměru). Ten si lze doma udělat svépomocně, avšak je důležité si předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří. Nesmíme také zapomínat na bílkovinovou složku a vápník, které se dají podávat i prostřednictvím doplňků stravy. Avšak všeho moc škodí, proto to ani s vitamíny nepřehánějte. Jak a kdy je správně podávat se dočtete v našem článku „Vitamíny pro drůbež. 

Další články

Jak založit zahradní jezírko? 

28.05.2025

Jak založit zahradní jezírko? 

Zahradní jezírko může být krásným estetickým doplňkem i užitečným zdrojem vody pro volně žijící živočichy. Ocení ho ptáci, užovky, ježci či veverky, kteří pomáhají regulovat škůdce. Navíc si díky jezírku můžeme užít i radost z chovu ryb, záleží však na velikosti a umístění jezírka.


Přečíst článek
Agresivita u psů

27.05.2025

Agresivita u psů

Každý z nás se jistě někdy ve svém životě setkal s agresivním chováním u psa. Toto chování může mít mnoho příčin a projevů. Je důležité porozumět tomu, proč k těmto projevům dochází, jak je můžeme řešit a jak jim předcházet. K tomu poslouží tento článek.


Přečíst článek
Jak ochránit ovce a kozy před vlky

26.05.2025

Jak ochránit ovce a kozy před vlky

Jistě už na Vás vyskočila zpráva, že se k nám vracejí vlci. Ochránci přírody to považují za pozitivní zprávu, ale co chovatelé ovcí a koz? Ti z toho už tak nadšení nejsou. Vlci se usazují v naší krajině a nedostatečně zabezpečené stádo je pro ně jednoduchou noční svačinou.

Přečíst článek