Vitamíny pro drůbež
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

18.10.2024

Vitamíny pro drůbež

Při chovu drůbeže je dobré myslet na to, že pokud chceme dosáhnout maximální užitkovosti, musí být naše drůbež dobře živená, zdravá a spokojená. Většina chovatelů samozřejmě dopřává svým slepičkám, kachnám, husám nebo jiným zástupcům domácí drůbeže vyváženou krmnou dávku, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a kvalitní pravidelně udržované a čištěné chovné zařízení, ale pokud chceme udělat opravdu maximum, je vhodné myslet i na pravidelné doplňování kvalitních vitamínů a minerálů pro nosnice.  Pročtěte si náš článek, kde Vám povíme, jak doplnit slepicím vápník, či jiné vitamíny na které byste nemněli zapomenout. 

Co jsou to vitamíny?

Vitamíny jsou organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro správnou funkci celého organismu lidí i zvířat. Zapojují se do nejrůznějších metabolických procesů v těle a pomáhají zajišťovat správnou funkci orgánových systémů, zdravý vývoj a růst a samozřejmě také optimální zdravotní stav, odolnost proti chorobám a tím i užitkovost. Vitamíny rozdělujeme na rozpustné ve vodě (vitamíny skupiny B a vitamín C) a rozpustné v tucích (vitamíny A, D, E a K). Přidáváme je tedy buď do vody nebo ke krmné dávce.  

Obsah vitamínů v krmivu

Obsah vitamínů v jednotlivých druzích krmiva je různý a je ovlivněný nejen složením, ale také skladováním krmiv. Vitamíny pro slepice rozpustné ve vodě jsou snadněji znehodnocené, zejména vystavením vysokým teplotám a světlu při nevhodném skladování, vitamíny rozpustné v tucích jsou obecně stabilnější. Jejich obsah souvisí nejen s celkovou nutriční kvalitou krmiva a konkrétní krmné dávky, ale také se změnami složení krmiva během roku. V zimním období je vždy mnohem větší potřeba doplňování vitamínů oproti období jara a léta.  

Které vitamíny jsou pro drůbež nejdůležitější?

Drůbež potřebuje vitamíny rozpustné v tucích, zejména vitamíny A a D. Vitamin D společně s vápníkem a fosforem odpovídá za kvalitu vaječné skořápky, má vliv na produkci vajec a růst slepic. U slepic i jiné doma chované drůbeže přidáváme i vitamíny skupiny B, protože na rozdíl od přežvýkavců si je nedokáží v dostatečné míře produkovat v zažívacím traktu samy. U nosnic je důležitý hlavně biotin, riboflavin a kyselina listová. Výborným zdrojem těchto vitamínů jsou pivovarské kvasnice.

Jaké jsou nejčastější příznaky nedostatku vitamínů u drůbeže?

  • poruchy růstu a vývoje mladých kusů
  • rachitida (onemocnění kostí)
  • náchylnost k infekčním chorobám a parazitárním onemocněním
  • pomalé přírůstky hmotnosti
  • snížená produkce vajec
  • špatná líhnivost 
  • nedostatečná kvalita vaječné skořápky
  • snížený obsah vitamínů ve vejcích určených pro lidskou výživu
  • projevy kanibalismu
  • vypadávání peří a jeho nedostatečná kvalita
  • dermatitidy okolo zobáku a očí nebo na pařátech

Kdy je důležité vitamíny k běžné krmné dávce přidávat?

  • jednoznačně při výše zmíněných projevech nedostatku vitamínů, ale také
  • v zimním období
  • u vysoce užitkové drůbeže, ať již chované na vejce nebo na maso
  • u drůbeže v období pelichání
  • v období zvýšeného stresu (např. přesuny do jiných prostor, změny v počtu chovaných kusů v hejnu)
  • v době probíhajícího onemocnění a rekonvalescence po něm

Jak vitamíny dávkovat?

Při výběru vitamínů pro drůbež mysleme na to, že méně je někdy více. Důležité je vybrat kvalitní výrobek a podávat jej pravidelně. Při dávkování je nutné řídit se návodem výrobce, protože u některých vitamínů (rozpustných v tucích) hrozí předávkování, které může mít podobné symptomy jako hypovitaminóza.

Další články

Vitamíny pro drůbež

18.10.2024

Vitamíny pro drůbež

Při chovu drůbeže je dobré myslet na to, že pokud chceme dosáhnout maximální užitkovosti, musí být naše drůbež dobře živená, zdravá a spokojená. Většina chovatelů samozřejmě dopřává svým slepičkám, kachnám, husám nebo jiným zástupcům domácí drůbeže vyváženou krmnou dávku, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a kvalitní pravidelně udržované a čištěné chovné zařízení, ale pokud chceme udělat opravdu maximum, je vhodné myslet i na pravidelné doplňování kvalitních vitamínů a minerálů pro nosnice.  Pročtěte si náš článek, kde Vám povíme, jak doplnit slepicím vápník, či jiné vitamíny na které byste neměli zapomenout. 

Přečíst článek
Jak na sklizeň a zpracování úrody?

14.10.2024

Jak na sklizeň a zpracování úrody?

Je tu podzim, a tak nastává čas sklizně a následného zpracování naší bohaté úrody. Aby byla zajištěna maximální kvalita a trvanlivost plodů naší zahrady, je potřeba mít vše řádně naplánováno a věnovat pozornost správným technikám. Podívejte se s námi, jak úrodu zpracovat, aby si uchovala své výživové hodnoty a chuť po co nejdelší dobu. 

Přečíst článek
Jak poznat, že je slepice nemocná?

09.10.2024

Jak poznat, že je slepice nemocná?

Zdraví slepiček je klíčové pro každého správného chovatele, a proto je důležité vědět, jak rozpoznat příznaky nemocí slepic a jak zajistit, aby Vaše slípky byly zdravé. V tomto článku se podíváme na to, jak identifikovat nemocné slepice, jaké jsou nejčastější nemoci a jak správně přistupovat k prevenci a léčbě.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.