Vitamíny pro drůbež
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

18.10.2024

Vitamíny pro drůbež

Při chovu drůbeže je dobré myslet na to, že pokud chceme dosáhnout maximální užitkovosti, musí být naše drůbež dobře živená, zdravá a spokojená. Většina chovatelů samozřejmě dopřává svým slepičkám, kachnám, husám nebo jiným zástupcům domácí drůbeže vyváženou krmnou dávku, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a kvalitní pravidelně udržované a čištěné chovné zařízení, ale pokud chceme udělat opravdu maximum, je vhodné myslet i na pravidelné doplňování kvalitních vitamínů a minerálů pro nosnice.  Pročtěte si náš článek, kde Vám povíme, jak doplnit slepicím vápník, či jiné vitamíny na které byste nemněli zapomenout. 

Co jsou to vitamíny?

Vitamíny jsou organické sloučeniny, které jsou nezbytné pro správnou funkci celého organismu lidí i zvířat. Zapojují se do nejrůznějších metabolických procesů v těle a pomáhají zajišťovat správnou funkci orgánových systémů, zdravý vývoj a růst a samozřejmě také optimální zdravotní stav, odolnost proti chorobám a tím i užitkovost. Vitamíny rozdělujeme na rozpustné ve vodě (vitamíny skupiny B a vitamín C) a rozpustné v tucích (vitamíny A, D, E a K). Přidáváme je tedy buď do vody nebo ke krmné dávce.  

Obsah vitamínů v krmivu

Obsah vitamínů v jednotlivých druzích krmiva je různý a je ovlivněný nejen složením, ale také skladováním krmiv. Vitamíny pro slepice rozpustné ve vodě jsou snadněji znehodnocené, zejména vystavením vysokým teplotám a světlu při nevhodném skladování, vitamíny rozpustné v tucích jsou obecně stabilnější. Jejich obsah souvisí nejen s celkovou nutriční kvalitou krmiva a konkrétní krmné dávky, ale také se změnami složení krmiva během roku. V zimním období je vždy mnohem větší potřeba doplňování vitamínů oproti období jara a léta.  

Které vitamíny jsou pro drůbež nejdůležitější?

Drůbež potřebuje vitamíny rozpustné v tucích, zejména vitamíny A a D. Vitamin D společně s vápníkem a fosforem odpovídá za kvalitu vaječné skořápky, má vliv na produkci vajec a růst slepic. U slepic i jiné doma chované drůbeže přidáváme i vitamíny skupiny B, protože na rozdíl od přežvýkavců si je nedokáží v dostatečné míře produkovat v zažívacím traktu samy. U nosnic je důležitý hlavně biotin, riboflavin a kyselina listová. Výborným zdrojem těchto vitamínů jsou pivovarské kvasnice.

Jaké jsou nejčastější příznaky nedostatku vitamínů u drůbeže?

  • poruchy růstu a vývoje mladých kusů
  • rachitida (onemocnění kostí)
  • náchylnost k infekčním chorobám a parazitárním onemocněním
  • pomalé přírůstky hmotnosti
  • snížená produkce vajec
  • špatná líhnivost 
  • nedostatečná kvalita vaječné skořápky
  • snížený obsah vitamínů ve vejcích určených pro lidskou výživu
  • projevy kanibalismu
  • vypadávání peří a jeho nedostatečná kvalita
  • dermatitidy okolo zobáku a očí nebo na pařátech

Kdy je důležité vitamíny k běžné krmné dávce přidávat?

  • jednoznačně při výše zmíněných projevech nedostatku vitamínů, ale také
  • v zimním období
  • u vysoce užitkové drůbeže, ať již chované na vejce nebo na maso
  • u drůbeže v období pelichání
  • v období zvýšeného stresu (např. přesuny do jiných prostor, změny v počtu chovaných kusů v hejnu)
  • v době probíhajícího onemocnění a rekonvalescence po něm

Jak vitamíny dávkovat?

Při výběru vitamínů pro drůbež mysleme na to, že méně je někdy více. Důležité je vybrat kvalitní výrobek a podávat jej pravidelně. Při dávkování je nutné řídit se návodem výrobce, protože u některých vitamínů (rozpustných v tucích) hrozí předávkování, které může mít podobné symptomy jako hypovitaminóza.

Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek