Agresivita u psů
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.05.2025

Agresivita u psů

Každý z nás se jistě někdy ve svém životě setkal s agresivním chováním u psa. Toto chování může mít mnoho příčin a projevů. Je důležité porozumět tomu, proč k těmto projevům dochází, jak je můžeme řešit a jak jim předcházet. K tomu poslouží tento článek.


Varovné signály

Když se našemu pejskovi něco nelíbí, snaží se nám to dát najevo. Začne vysílat varovné signály, jimiž se snaží odvrátit hrozbu a předejít vystupňování agrese. Může se jednat o náhlé strnutí, stažení ocasu mezi nohy, obrácení uší dozadu, vycenění zubů, agresivní oční kontakt, přecházení sem a tam, vrčení, štěkání a kousání. Je důležité si těchto projevů všímat a reagovat včas, abychom předešli konfliktům. 

Příčiny agresivity

Strach - mnoho psů reaguje agresivně, když se cítí v ohrožení. To může být způsobeno negativními zkušenostmi, špatnou socializací v raném věku nebo neznámými situacemi.

Obrana teritoria - psi, stejně jako mnoho jiných šelem, jsou teritoriální zvířata a tendence chránit své území je jejich přirozenou vlastností. Mohou tedy reagovat agresivně, pokud je jejich prostor narušován.

Dominance - v tomto případě je agresivita způsobem upevnění pozice ve smečce nebo rodině. To se často projevuje soutěžením o jídlo, pozornost nebo hračky.

Zdravotní problémy - když se pes necítí dobře a trápí ho fyzická bolest, může reagovat agresivně, když se ho někdo chce dotknout.

Genetická predispozice - některá plemena mají vyšší sklony k agresivnímu chování (např. pitbulteriér, rotvajler...)

Řešení a prevence

Včasná socializace - socializace štěňat v raném věku je klíčová. Vystavování psa odmala různým situacím, lidem a ostatním psům formuje jeho chování a předchází vzniku agresivního chování. 

Výcvik - pozitivním výcvikem můžeme psa naučit žádoucímu chování. Klidné chování odměňujeme a agresivní chování ignorujeme. Rozhodně psa nebijte, to vede akorát ke zhoršení problému.

Identifikace spouštěčů - vypozorujeme situace, které vyvolávají agresivní reakce. Těmto spouštěčům se následně pokoušíme vyhnout nebo zapracujeme na zlepšení reakce. 

Zdravotní prohlídky - zdravotní problémy mohou být také příčinou agresivity. Pokud pes začne náhle projevovat agresivní chování, navštivte veterinárního lékaře.

Odborná pomoc - pokud si se psem neporadíte sami, je vhodné vyhledat odborníka, který vám pomůže problém řešit pomocí behaviorální terapie.

Závěr

Pokud agresivitu nezačnete řešit včas, může se stát závažným problémem, který bude ve značné míře ovlivňovat vašeho psa, vás i vaše okolí. Jestli si chcete pořídit pejska, dbejte na prevenci a pozitivní přístup v jeho výchově, abyste zabránili vzniku problémového chování.

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek