Jak ochránit ovce a kozy před vlky
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

26.05.2025

Jak ochránit ovce a kozy před vlky

Jistě už na Vás vyskočila zpráva, že se k nám vracejí vlci. Ochránci přírody to považují za pozitivní zprávu, ale co chovatelé ovcí a koz? Ti z toho už tak nadšení nejsou. Vlci se usazují v naší krajině a nedostatečně zabezpečené stádo je pro ně jednoduchou noční svačinou.

Je možné se bránit?

Pokud budeme mít dobře zabezpečenou pastvu před vlky, můžeme odvrátit až 95% vlčích útoků. Díky zkušenostem chovatelů a poznatkům odborníků se kvalita oplocení zvyšuje, ale stále má rezervy. Vlci při lovu nerozlišují, zda se jedná o hospodářské nebo divoké zvíře, pouze si obstarávají potravu. Ovce a kozy pro ně představují snadnou kořist.

Pořádná ohrada je základ

Některé metody se používaly již v dávné historii a některé z nich fungují dodnes. Patří mezi ně například vybudování výběhů a ohrad. Jedná se o dlouhodobé zabezpečení. Odstřel vlků nepomáhá a navíc je zakázaný (jsou chránění) a odnaučit je lovit je nemožné. Můžeme použít dva typy ohrad, pevnou a mobilní (el. ohradník nebo síť).  Samotný pevný ohradník není moc efektivní, a proto je vhodné jej doplnit sítí nebo vodivým lankem. Elektrický ohradník je pro vlka v podstatě trest – při dotyku mu způsobí nepříjemnou bolest a vlk tak brzy svou snahu o kozí nebo ovčí svačinku vzdá. Napětí by mělo být alespoň 4500 V.  Výška by měla být 120 cm a nejnižší vodič by měl být ve výšce 20 cm nad zemí.  Dále si dáváme pozor na prověšený ohradník přes který by vlk snadno přeskočil. U ohrady by navíc nemělo být nic, co by mu pomohlo ji překonat – například hromada hlíny, balík sena, pařezy apod.

Pastevecký pes

Tuto metodu doporučují i odborníci. Psi jsou naši nejvěrnější a nejupřímnější parťáci. Pastevečtí psi byli, jsou a budou skvělou a účinnou ochranou před vlky. Pastevecká plemena hlídají ovce už po několik staletí.  Postupně se přestali využívat, ale nyní nastává čas jejich návratu. Pokud bude mít pes se zvířaty dobrý vztah a bude na ně navykán odmala, bude smečky vlků odhánět instinktivně. Aby se z něj stal skutečně spolehlivý ochránce, potřebuje kvalitní výcvik od odborníka, který má zkušenosti s pasteveckými psy.

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek