Jaké jsou nové technologie v zemědělství?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.09.2024

Jaké jsou nové technologie v zemědělství?

Tradičnímu zemědělství, které dlouhá léta spočívalo v manuální práci, pomalu odzvonilo. Toto odvětví hospodářství se rychle mění díky novým technologiím. Inovace přinášejí do zemědělské techniky, které zvyšují efektivitu a produktivitu, pomáhají šetřit přírodní zdroje a snižovat negativní dopady na přírodu. Pojďte se s námi podívat na některé z nejnovějších technologií, které mění celkový systém a vytváří takzvané zemědělství 4.0. 

Precizní zemědělství

Tato strategie řízení je založena na sběru a analýze různorodých parametrů, jako je například prostor a klima. Díky této inovaci mohou zemědělci přesněji určit, kdy a kde využít hnojiva, dále mohou pomocí dronů sledovat stav plodin, případně také identifikovat a řešit problémy včas. Tímto se zlepšují celkové výnosy a je podpořeno udržitelné hospodaření. 

Precizní zemědělství funguje za použití technologií GPS, GIS, senzorů nebo dronů v zemědělství. Díky tomuto je umožněno detailní monitorování a řízení zemědělských procesů. Farmáři tak dokonale porozumí tomu, co plodiny potřebují a efektivně využijí hnojiva, pesticidy, vodu a další. 

Automatizace v zemědělství

Automatizace se stává nedílnou součástí mnoha odvětví. Nemůže tedy chybět ani v moderním zemědělství. Automatizované stroje, jako jsou robotické sběrače plodin nebo autonomní traktory přebírají po zemědělcích mnoho náročných úkolů, čímž se výrazně zvyšuje efektivita práce. Sběrače plodin jsou dokonce vyvinuty tak, aby byl sběr učiněn pouze u zralých plodů. 

Internet věcí (IoT)

Zařízení IoT umožňuje propojení a vzájemnou komunikaci mezi různými nástroji tak, aby byla předána data užitečná pro následné zlepšení podmínek. Využívá se zejména pro sledování vlhkosti půdy, teploty, světla a dalších přírodních faktorů. Různé kategorie jsou sledovány senzory, které jsou propojeny například s počítačem. Hodnoty pak zemědělci mohou sledovat v reálném čase a vybrat tak nejvhodnější postup pro následnou péči. 

Big Data

Big Data zahrnují velké a složité datové sady, které k následnému zpracování vyžadují například umělou inteligenci. Tato data pocházejí z různých zdrojů. Zemědělcům pak pomáhají například s predikcí výnosů či s dalšími důležitými otázkami týkajícími se výroby a růstu plodin. 

Umělá inteligence

Umělá inteligence (AI) je nyní všude kolem nás, takže ani v zemědělství na ni nemůžeme zapomenout. AI se začíná uplatňovat čím dál více. V tomto odvětví se používá především u strojů, které má instruovat tak, aby vyhodnocovaly konkrétní situace a zvolily vhodná řešení. Může být také použita k odhadu výskytu škůdců nebo chorob na základě historických dat a momentálních podmínek. 

Moderní technologie mají velký potenciál změnit celkový chod intenzivního zemědělství. Všechna tato zařízení napomáhají tomu, aby byla zvýšena efektivita, produktivita a udržitelnost. Dále pomáhají snižovat náklady, ale také chránit životní prostředí. Technologie se vyvíjejí neskutečnou rychlostí, proto i nadále můžeme očekávat další a další pokroky, které povedou k neustálému zlepšování v oblasti zemědělství. 

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek