Autor: Pavel Frček
25.11.2024
Jaké byliny jsou vhodné pro zvířata?
Řada lidí s oblibou využívá léčivé byliny v případě méně závažných zdravotních potíží. Ne každý však ví, že některé z těchto bylin mohou být využity i u našich zvířecích přátel. U pastevně chovaných hospodářských zvířat bylo dokonce pozorováno a prokázáno, že si sama vybírají některé druhy bylin, pokud mají zdravotní potíže.
U zvířat, která chováme doma a nemají tak přístup k pastvě popřípadě u masožravců, tohoto samozřejmě využít nelze, avšak je možné jim nabídnout bylinu ve formě výluhu, odvaru, kapek nebo dokonce éterických olejů (u těch však postupujeme s maximální opatrností a necháme zvíře samo vybrat, který olej mu voní).
Pojďme se podívat na některé možnosti využití léčivých rostlin a bylin pro zvířata:
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Heřmánkový čaj je snad nejznámějším hojivým prostředkem našich babiček. Podobně jako např. kmín nebo fenykl se vaří už malým dětem, které trápí bolesti bříška, a při stejných potížích ho můžeme využít i u zvířat – na zmírnění kolikovitých bolestí, křečí zažívacího traktu, ale i u průjmu nebo zácpy. Dá se využít jak u mláďat většiny hospodářských zvířat, tak u dospělých jedinců po dietní chybě nebo jako podpůrný prostředek při lehčích infekcích zažívacího traktu.
Obklady z heřmánku ulevují od svědění a pálení při zánětech kůže nebo po poštípání hmyzem, např. u koní na pastvinách nebo u prasat chovaných ve stájích bez možnosti výběhu.
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)
Lichořeřišnice má velmi silný protizánětlivý účinek, působí proti řadě patogenních bakterií, které vyvolávají záněty zažívacího, dýchacího i močového traktu. Je tedy velmi vhodným doplněním antibiotické léčby, přičemž může zvýšit účinek antibiotik a pomáhat snížit riziko antibiotické rezistence. Dále tato bylina podporuje vykašlávání a tím tlumí dráždivý kašel – např. při psincovém kašli u psů. Podpůrně se podává v případech vysokého krevního tlaku, což je problém, se kterým se můžeme setkat i u zvířat, zejména doma chovaných psů nebo koček.
Močopudného účinku byliny využijeme jednak při léčbě zánětů močových cest, dále jako prevenci vzniku ledvinových kamenů, zejména u kastrovaných doma chovaných šelem (psi, kočky) nebo opět u zvířat s vysokým krevním tlakem, která trpí na zadržování vody v těle a otoky.
Borůvky (Vaccinium myrtillus)
Toto oblíbené lesní ovoce nemusíme využívat jen při přípravě domácích borůvkových knedlíků. Je to zároveň velmi bohatý zdroj vitamínů a minerálních látek, díky kterým působí silně protizánětlivě, zejména na močový trakt. Pomáhá při léčbě zánětů močového měchýře i jejich předcházení, dá se využít i u průjmů. V ústní dutině hospodářských i doma chovaných zvířat pomáhá snižovat tvorbu plaku a tím i zubního kamene a má protizánětlivý účinek na dásně, což můžeme ocenit zejména u starších psů a koček.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
Kozlíkové neboli valeriánové kapky používaly s oblibou už naše babičky. Tato bylinka má velmi uklidňující účinky a je vhodnou alternativou např. pro lidi trpící jakoukoliv poruchou spánku. Naše zvířecí přátele zpravidla tyto potíže netrápí, avšak zejména pro kočky je vůně kozlíku nesmírně přitažlivá a ve formě sušené byliny nebo kapek se dá s velkým úspěchem využít k jejich zklidnění (např. při nutnosti transportu, změně prostředí nebo příchodu další kočky do domácnosti). Navíc, je tato bylina vhodná jak pro kočky, tak i pro psy, na které má podobné zklidňující a antistresové účinky a lze ji tedy využít jako bylinku ke zklidnění psa.
Podobný zklidňující účinek má i levandule lékařská (Lavandula angustifolia), která se nejčastěji používá ve formě éterického oleje a která je vhodná také na podporu hojení ran nebo po poštípání hmyzem v aplikaci přímo na postižená místa (jedná se o jediný éterický olej, který můžeme použít v neředěné podobě).
Ostropestřec mariánský (Carduus marianus)
Ostropestřec obsahuje několik důležitých sloučenin, které mají výrazný účinek na ochranu jater. Výtažky z něj se tedy dají využít jak pro zvířata, která trpí akutním onemocněním jater, tak i pro zvířata ve velkochovech a malochovech, zvláště chovaná na výkrm (zdraví jater velmi úzce souvisí se schopností organismu využívat živiny přijaté v krmné dávce). Podávání této byliny, např. ve formě tinktury, je také velmi vhodné u doma chovaných masožravců krmených granulemi. Usnadňuje odbourávání zplodin metabolismu, pomáhá udržet zdravou hladinu cholesterolu a zabraňuje steatóze jater. Kůra je vhodná i po léčbě antibiotiky nebo jinými chemickými léčebnými prostředky.
Na závěr je vhodné uvést, že pro většinu hospodářských i doma chovaných zvířat můžeme použít i různé bylinkové směsi, které zvýší jejich užitkovost, zmírní stresovou zátěž, podpoří imunitu a celkově zlepší kvalitu Vašeho chovu.
Další články
04.12.2024
Jaký vliv mají ohňostroje na zvířata?
Každoroční oslavy spojené s ohňostroji přinášejí radost mnoha lidem, to samé se však nedá říct o našich mazlíčcích. Zvuky, světla a chemikálie obsažené v pyrotechnice na ně mohou mít nepříznivý dopad, což je méně známou realitou skrývající se za kouzlem oslav.
Přečíst článek03.12.2024
Jak na chov ryb?
Abychom mohli začít s chovem ryb, musíme nejdříve znát jejich základní anatomii. Tvar těla mají protáhlý, vřetenovitý nebo kuželovitý (u úhořů pak hadovitý). Kostru tvoří hlava, trup a ocasní násadec. Rybám chybí krk, takže hlava je pevně spojena s trupem a pohyb je zajištěn ploutvemi (prsními, hřbetními, břišními a ploutví ocasní). Postranní čára je smyslový orgán ryb, kterým reagují na směr proudění a vlnění vody a taktéž je informuje o překážkách ve vodě.
Přečíst článek29.11.2024
Jak označit hospodářská zvířata?
Pokud se chcete stát chovatelem hospodářských zvířat, je důležité vědět, která zvířata je nutné označovat a jakým způsobem. Tuto problematiku blíže popisuje plemenářský zákon a jeho prováděcí předpis – vyhláška o označování zvířat.
Přečíst článek