

Autor: Pavel Frček
23.04.2025
Co je to stereotypní chování u zvířat?
Stereotypní chování u zvířat, známé také jako stereotypie, se vyznačuje opakovanými, zdánlivě bezúčelnými nebo ritualizovanými pohyby nebo chováním, které zvířata vykonávají často v prostředí, které neodpovídá jejich přirozeným potřebám. V následujícím článku si tuto problematiku přiblížíme.
Co je stereotypní chování?
Jedná se o opakující se chování, které nemá žádný zjevný cíl ani funkci. Toto chování je neobvyklé a stává se rituálním. Zvířata se tímto způsobem vyrovnávají se stresovými faktory - bylo dokázáno, že toto chování snižuje hladinu stresových hormonů. Nejčastěji se s ním setkáme u zvířat držených v zajetí, a to konkrétně u hospodářských zvířat, zájmových zvířat, zoo zvířat nebo zvířat v útulcích.
Projevy stereotypního chování
U hospodářských zvířat je častým projevem kroužení a kývání hlavou, olizování předmětů, rolování jazyka (u skotu), kopání a hrabání, pojídání podestýlky a další. U zájmových zvířat je toto chování spojené s projevy agresivity, strachu, poruchami eliminačního a potravního chování, například požíráním výkalů či nepoživatelných předmětů atd.
Příčiny stereotypního chování
Stereotypní chování může mít různé příčiny, které jsou často vzájemně propojené. Jednou z hlavních příčin je nedostatek stimulů - zvířata chovaná v zajetí často nemají možnost přirozeného pohybu nebo sociální interakce, což vede k nudě, frustraci a tím i k rozvoji stereotypního chování. Další příčinou je stres a úzkost - stresující prostředí vede k rozvoji stereotypií. S tím se často pojí omezený prostor či izolace - zvířata chována v malých prostorách mají omezenou možnost vykonávat přirozené chování, což zase může vést k rozvoji stereotypie. V neposlední řadě k rozvoji přispívají také zdravotní problémy - zvířata si chtějí ulevit od nepohodlí a bolesti.
Následky stereotypního chování
Ačkoliv se stereotypní chování může jevit jako neškodné, ve skutečnosti může mít vážné negativní dopady. Pokud je toto chování prováděno dlouhodobě, může dojít k poškození kosterního i svalového systému nebo ke změně některých fyziologických funkcí. Dochází například k poškození kloubů, ztrátě svalové hmoty, poškození zubů, problémy s trávením atd.
Řešení stereotypního chování
Řešením je enrichment neboli obohacení prostředí - poskytneme zvířeti stimuly, které povedou k jeho psychickému i fyzickému uspokojení. Toho dosáhneme zejména zajištěním dostatku prostoru pro pohyb, poskytnutím skrytých nebo interaktivních podnětů a vytvořením prostředí, které napodobuje přirozené podmínky zvířat.
Závěr
Stereotypní chování u zvířat je jasným znakem toho, že zvíře není chováno v optimálních podmínkách. Snažit se minimalizovat jeho výskyt je důležité nejen pro zlepšení fyzického zdraví zvířat, ale také pro jejich psychickou pohodu. Poskytnutí adekvátního prostoru, stimulace a péče je klíčové pro zajištění šťastného a zdravého života našich zvířecích společníků.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek