
Výživové pochoutky pro slepice: Oslňte je chutnými pamlsky
Ano, i slepičky si zaslouží občasné pochoutky. Nejenže jim udělají radost, ale také mohou přinést celou řadu výhod pro jejich zdraví. V tomto článku Vám přinášíme několik tipů, jak můžete připravit pamlsky, které budou slepice milovat, a jak je správně začlenit do jejich stravy.
Letní ovocný salát
Během horkých letních dnů je důležité, aby slepice měly dostatek tekutin. Proto ideální variantou je nabídnutí pamlsku ve formě ovocného salátu. Můžete použít ovoce z vlastní zahrady a také přidat pampelišky, které jsou bohaté na vitamín A, draslík, železo a vápník. Pokud použijete do salátu jablka, tak se však ujistěte, že odstraníte semínka. Ty obsahují stopové množství arsenu a ve velkém množství mohou být pro slepice škodlivá. Další skvělou volbou do horkých letních dnů je meloun. Stačí, když ho pouze rozkrojíte na dvě části a slípky ho krásně celý vyzobají.
Výživné zimní pochoutky
V zimě je důležité sledovat váhu slepic a podporovat jejich snůšku vajec. Pro tyto chladné měsíce jsou vhodné pamlsky s vysokým obsahem bílkovin, sacharidů, energie a tuku. Mouční červi, dobrota, kterou v zimních měsících slepičky jistě ocení. Z hmyzu mají nejvyváženější podíl proteinů (cca 51 %) a tuků (cca 30 %). Také obsahují důležité vitamíny a minerály.
Skvělou alternativou k moučným červům jsou bráněnky (jedná se o dostupnější variantu). Obsahují velké množství proteinů (cca 36 %) a tuků (cca 37 %). Stejně jako červi dodají bráněnky slepičkám potřebné vitamíny a minerály.
Kromě výše uvedených pamlsků můžete slepicím nabídnout další zdravé pochoutky. Kukuřičný šrot, slunečnicová semínka nebo ovesné vločky jsou vynikajícími možnostmi, které přinášejí různorodost do jídelníčku slípek a zajišťují dodávku důležitých živin.
Pamlsky nejsou jen o zdraví
Pamlsky pro slepice mohou být skvělým způsobem, jak jim zpříjemnit a obohatit život. Odměňování pomocí pamlsků může taktéž posílit vzájemnou vazbu s chovatelem. Slepičky si zaslouží naši péči, dopřejte jim tedy tu a tam dobrotu, která zároveň prospěje jejich zdravotnímu stavu.
Další články

30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek
29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek