Obojek vs. Postroj
Pokud se rozhlédnete během procházky, většina psů nosí obojek. Přesto je ale obojek méně vhodný než postroj. Proč? Obojek se nasazuje přímo na krk psa, kde se nachází mnoho nervů, svalů a prochází tudy i citlivá krční páteř. Když pes tahá, riskuje, že si tyto nervy zablokuje. Největší riziko přichází, když majitel prudce škubne vodítkem – to psovi způsobuje bolest a může vést i ke zranění.
Obojek také nabízí menší ovladatelnost. Postroj naproti tomu rozkládá tlak rovnoměrně na celý hrudník psa, což zlepšuje ovladatelnost, usnadňuje otočení a celkově manipulaci. Další zásadní výhodou je bezpečnost. Pokud pes reaguje prudce, například při spatření zvěře nebo ze strachu (třeba při ohňostroji), z obojku se snadno vyvlékne. S postrojem tato situace nehrozí – psa pevně fixuje a zabraňuje úniku, aniž by se dusil.
Jak vybrat ten spravný postroj?
Ideální postroj nesmí omezovat pohyb psa, škrtit ho, ani být příliš volný. Na trhu jsou různé varianty – například dlouhé, sahající až k bedrům, nebo kratší. Důležité je, aby postroj dobře seděl a psovi umožnil pohodlný a přirozený pohyb.
Jaký postroj rozhodně nevybírat?
Vyhněte se postrojům s příliš tenkými pásky. Ty se mohou zařezávat, způsobovat bolest a omezovat pohyb. Nevhodné jsou také postroje, jejichž přední pás prochází přes celou šíři hrudníku až k loktům psa. Tento typ tlačí na lopatky, omezuje délku kroku a zároveň tlačí na lokty, čímž značně zhoršuje komfort a pohyblivost Vašeho psa.
Jaký postroj je vhodný?
Správný postroj psovi zaručuje maximální bezpečí a zároveň komfortní pohyblivost. Jeho pásy by měly být dostatečně široké, aby psa netlačily a nezařezávaly se. Ideálně by měly být vyrobené z pevného, ale prodyšného materiálu. U správného postroje je hlavní pás umístěn na hrudní kosti, takže i když pes zatáhne, neohrozí to jeho krční část.
Nezapomeňte!
Velmi důležité je vybrat správnou velikost postroje. Jen dobře padnoucí model plní svou funkci a poskytuje Vašemu psovi pohodlí a bezpečí.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek