

Autor: Pavel Frček
23.09.2024
Proč jsou biopotraviny opravdu lepší?
Biopotraviny stále více získávají na popularitě, zejména mezi spotřebiteli, kteří se chtějí stravovat kvalitně a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. Přestože
se na první pohled mohou tyto potraviny zdát stejné, a navíc ještě dražší, nabízejí mnoho výhod, které z nich činí lepší volbu. Jaká tajemství v sobě bioprodukty skrývají?
Bez chemických látek a pesticidů
Hlavním důvodem, proč lidé bioprodukty kupují, je obsah chemických látek. Při jejich pěstování se totiž nesmí používat syntetické pesticidy, herbicidy ani umělá hnojiva. Díky tomu na potravinách nezůstávají chemické zbytky. Oproti tomu konvenční potraviny stopová množství pesticidů obsahují, což zvyšuje riziko chemie v potravinách.
Některé pesticidy nemají negativní vliv na naše zdraví a během pěstování bioproduktů se tak mohou používat. Tyto organické pesticidy jsou ovšem vyráběny za použití přírodních látek. Naopak dlouhodobé vystavení syntetickým pesticidům může mít negativní účinky na lidské zdraví. Ty zahrnují například vyšší riziko některých druhů rakoviny, srdeční onemocnění, hormonální nerovnováhu nebo vliv na vývoj dětí. Zejména by se tedy konvenčním potravinám měli vyhýbat lidé citliví
na chemikálie, malé děti či těhotné ženy.
Biopotraviny dále nesmí obsahovat chemické přídatné látky, éčka v potravinách a povoleny nejsou ani geneticky modifikované organismy.
Ochrana životního prostředí
Bioprodukty a biopotraviny také nemají negativní vliv na životní prostředí. Zemědělci a hospodáři kladou důraz na udržitelnost, šetrné nakládání s přírodními zdroji tak, aby byly zachovány a byly taktéž druhově rozmanité. Ekologické zemědělství využívá přírodních procesů, jako je například kompostování, pravidelná rotace plodin či používání organických hnojiv. Tyto metody vedou k udržení zdravé a úrodné půdy, zároveň minimalizují škodlivé látky v potravinách, a navíc minimalizují negativní dopady na ekosystém. Naproti tomu konvenční zemědělství často vede k degradaci půdy či k znečištění vodních toků.
Co se týče živočišného chovu, hledí se především na etické zacházení se zvířaty. Zvířata by měla mít pravidelný přístup na pastvu, krmena by měla být organickým krmivem. Důležité je také omezení užívání antibiotik a růstových hormonů.
Lepší chuť
Tím, že se o rostliny a zvířata pečuje značně více, bioprodukty mívají plnější
a přirozenější chuť než konvenční protějšky.
Přestože jsou bioprodukty a biopotraviny často dražší, nabízejí výhody, které stojí za zvážení. Patří mezi ně nižší obsah chemických látek, šetrnost k životnímu prostředí, lepší a výraznější chuť a nejen to. Také obsahují vyšší obsah důležitých živin pro naše tělo a jejich koupí podpoříte místní farmáře, kteří dodržují přísné standardy. Bioprodukty tak představují cestu k zdravějšímu stravování a respektování nejen přírody, ale také životních podmínek zvířat.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek