Přikrmování koní: Typy krmelců

Autor: Juraj Korim

22.11.2022

Přikrmování koní: Typy krmelců

Zvláště v zimě je třeba koně přikrmovat, aby dobře prospívali. Seno nebo senáž můžete koním dát do výběhu jen tak na zem a bez zakrytí, ale samozřejmě pak hrozí, že koně seno rozhází a kvůli vystavení dešti, případně sněhu může krmivo začít hnít a bude na vyhození. Z toho důvodu je vhodné do výběhu umístit krmelec, někdy zvaný příkrmiště, který pomůže udržet volně ložené krmivo či balík pohromadě. A pokud bude mít stříšku, ochrání krmivo před povětrnostními vlivy.

Typy krmelců

Existují tři základní typy krmelců. První možností, co pořídit koním do výběhu, je plastový krmelec ve tvaru zvonu, do kterého se schová jeden svázaný balík krmiva. Plastový krmelec nabízí relativně snadnou manipulaci – na balík ho zvládne ručně nasadit dokonce jeden člověk bez pomoci, ale využít můžete i nakladač. Na tyto zvony si však dávejte pozor, pokud máte v chou koně s tendencí drbat si hřívu, jinak skončí s oholenou hlavou. Nestává se to často, ale některé jedince drbání hlavy o hranu otvoru, kterým se k senu dostávají, láká.

Info: Koně, které budou mít přístup ke krmelci, ať už bude jakéhokoliv typu, by neměli mít na hlavě nasazené ohlávky.

Druhým oblíbeným typem jsou čtyřhranné kovové krmelce, jež se vyrábí z pozinkované oceli, a jsou velmi odolné. Vzhledem k jejich hmotnosti v řádu stovek kilogramů jsou ovšem náročnější na manipulaci. Krmivo je možné do nich uložit volně i svázané v balíku.

Třetí druh představují jednoduché kruhové či oválné krmelce bez střechy určené jak pro kulaté balíky sena, tak i volně zakládané krmivo. Většinou se vyrábí z pozinkované oceli, výjimečně z plastu. Při umístění pod širým nebem jsou vhodné pro větší stáda koní, které si s celou várkou krmiva dokážou rychle poradit. Dříve, než začne ztrácet na kvalitě. Životnost krmiva prodloužíte, když kruhový krmelec schováte pod přístřešek, případně k němu připevníte přídavnou plachtovou střechu, aby na něj nepršelo.

Tip: Pro ještě větší úsporu a lepší využití krmiva můžete v krmelcích využívat spořicí sítě. Spořicí sítě se natahují přes krmivo a koně díky nim žerou pomalejším tempem, což podporuje jeho správné trávení. Sítě dále zamezují koním strkat hlavu hluboko do balíku, čímž slouží jako prevence dušnosti, a také pomáhají udržovat čistotu v okolí krmelce.

Co koním podstrojovat

Koním můžete dopřávat buď seno, nebo senáž. Senáž je, stejně jako siláž, krmivo vznikající fermentováním čerstvé píce. Termín senáž se používá pro siláž, která má vysoký obsah sušiny (sušina by měla tvořit více než polovinu obsahu). Díky konzervačnímu procesu, založeném jednak na prostředí bez přístupu, či spíše s omezeným přístupem kyslíku a jednak na bakteriální produkci kyseliny mléčné, se snižuje pH krmiva – krmivo se stává kyselejším. Senáž je tedy druh konzervace krmiva, jehož výsledkem je zpomalování množení nežádoucích typů bakterií a plísní, které by mohly ohrozit zdraví koní.

Nezapomínejte na doplňková krmiva

Seno či senáž jsou důležitý základ, ale ten samotný nestačí. Koně potřebují také hodně soli, a proto musí mít možnost ji doplňovat podle potřeby ze solného lizu. Velké množství soli vyžadují zejména v létě, kdy se hodně potí. I při lehké vytrvalostní zátěži koně ztrácí pot po litrech a tím i v potu obsažené minerální látky, především sodík. Pro doplnění sodíku pak musí kůň přijmout desítky gramů soli denně.

V řadě případů přijdou vhod i další krmné doplňky. Záleží na konkrétním koni, jeho zdravotním stavu, kvalitě objemného krmiva a zátěži, kterou kůň podstupuje. Doplňková krmiva, jako jsou například pivovarské kvasnice, mají za úkol zlepšit příjem potravy a její trávení, podpořit reprodukční schopnosti a celkově dobrý zdravotní stav. Důležité vitamíny a minerální látky dále obsahují také pamlsky pro koně, na kterých si navíc vaši miláčci obzvlášť pochutnají.

Vedle krmiva koně potřebují také nepřetržitý přístup k čisté vodě. Napáječku nebo napájecí je žlab je ideální umístit do blízkosti krmelce s objemným krmivem.

Další články

Přikrmování koní: Typy krmelců

22.11.2022

Přikrmování koní: Typy krmelců

Zvláště v zimě je třeba koně přikrmovat, aby dobře prospívali.

Přečíst článek
Co je to popelení u slepic a jak vytvořit popeliště?

10.11.2022

Co je to popelení u slepic a jak vytvořit popeliště?

Popelení jistě není třeba představovat zkušeným chovatelům slepic, těm začínajícím, případně lidem „mimo obor“, kteří se chtějí o chovu slepic něco dozvědět, je však dobré objasnit, o co se jedná.

Přečíst článek
Jak poznat zkažené vejce

25.10.2022

Jak poznat zkažené vejce

Ať už máte vejce od vlastních slepic z domácího chovu, nebo jste si pořídili plato vajec v obchodě, hodí se vědět, jak poznat ty zkažená.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.