

Autor: Pavel Frček
13.03.2024
Potřebují slepice na jaře změnu jídelníčku?
Jaro je obdobím, kdy se příroda probouzí k životu. S tím přichází řada změn, které ovlivňují i naše zvířecí společníky, slípky. Často se u chovatelů objevují otázky, zda je nutné měnit jejich jídelníček s příchodem jara. Co potřebují slepice, aby pro ně přechod mezi ročními obdobími byl jednodušší?
Krmení
Základ stravy pro slepice tvoří především krmná směs, která se skládá z pšenice (50 %), kukuřičného šrotu (25 %), rostlinných bílkovin (20 %), vitamínů a minerálů (5 %). Po zimě může být kukuřičný šrot užit v menším poměru. Slípka by denně měla dostat 120-150 gramů krmení. Otázka je, kdy krmit slepice? Krmení by mělo probíhat dvakrát denně, přičemž ráno je vhodné poskytnout vlhký šrot, večer pak může být podáno krmivo ve formě celého zrna. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, slepice vypije 250-500 ml vody denně.
Změny v jídelníčku
S příchodem jara se odehrávají změny v prostředí, které ovlivňují dostupnost potravy pro slepice. Po zimě se vše probouzí a díky tomu se v přírodě objevuje přirozená strava, jako jsou brouci, červy, larvy, ale také zelená tráva či pampelišky. Tato potrava je důležitou součástí každého jídelníčku, jelikož obsahuje velké množství bílkovin. Slepice se v tomto období znovu vrací k pravidelné a hojné snůšce, a tak je potřeba dbát na dostatek bílkovin, aby vejce byla kvalitní a slepice prosperovaly. Stravu doplňte o moučné červy, pomleté skořápky, vařená vejce, ryby či jiná masa, to vše obsahuje protein pro slepice velice důležitý.
Pokud chováte drůbež kvůli snůšce, je důležité zajistit stravu bohatou také na další živiny, aby slepice snášely kvalitní vejce. Nejen protein, ale také vápník je důležitou součástí. Napomáhá správnému trávení a má pozitivní vliv na kvalitu skořápky. Dále doplňte krmnou dávku o minerály a vitamíny pro slepice.
Po zimě, během které trávily většinu času slepice v kurníku, je obvyklá zvýšená aktivita, především v případě, že mají možnost volného výběhu. Proto mohou vyžadovat vyšší přísun energie a živin. Myslete na to a dopřejte jim dostatek kvalitní stravy, která je klíčová pro udržení dobrého zdravotního stavu slípek.
Reakce na změny
Nezapomínejte na důkladné a pravidelné pozorování chování a zdravotního stavu slepic. To Vám umožní rychle identifikovat jakékoli změny v jejich stravovacích návycích. Pokud si všimnete náhlých změn ve spotřebě potravy nebo vzhledu slepic, poraďte se s odborníkem a přizpůsobte stravu. Může být nutné změnit typ krmiva či přidání doplňkových potravin.
Změny v jídelníčku slepic na jaře mohou být důležité pro zajištění zdraví a výkonnosti. Sledujte stravovací návyky a potřeby Vašich slepice, abyste jim mohli poskytnout vhodnou výživu bohatou na vitamíny a minerály. S pečlivou péčí a pozorností připravíte slepice na jaro bez jakékoli újmy.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek