Potřebuje vaše slepice dietu

Autor: Juraj Korim

10.10.2023

Potřebuje vaše slepice dietu

Připadá Vám vaše slepička nafouklá, skleslá, bez energie a zkrátka není ve své kůži? Určitě jí při těchto příznacích věnujte zvýšenou pozornost. Nemusí se jednat pouze o špatný jídelníček, ale například o zaseklé vajíčko, které umí napáchat velké škody.

Špatné trávení

Jedna z příčin, proč je slepička nafouklá, může souviset se zažívacími problémy. Nejpravděpodobněji ji trápí nadýmání, nadměrná plynatost nebo zácpa. Tyto potíže často vznikají zvlhnutím krmiva nebo ze stojaté vody. Přesvědčte se, že krmivo, které svým slepicím dáváte, skladujete na suchém místě. Také nezapomeňte často měnit vodu. Nejlepší variantou jsou napáječky pro drůbež. V porovnání s klasickými miskami udrží vodu po celou dobu čistou.

Tučná slepice

Dalším důvodem, proč vypadá slepička nafoukle, sklesle a unaveně může být řada komplikací způsobená nevhodnou stravou nebo jejím nadměrným množstvím.

Dávejte si tedy pozor na správné množství krmiva. Jedna slepice denně zkonzumuje cca 100 g krmné směsi. Taky se ujistěte, že je potrava správně vyvážená a neobsahuje velké množství sacharidů nebo nedostatek vlákniny. Pokud byste rádi vytvořili pestrý jídelníček pro vaše slípky, dobrou volbou jsou krmné směsi. Kromě zmíněné vlákniny obsahují důležité vitamíny a minerály.

Uvíznuté vejce

Zaseklé vajíčko je jedním z dalších důvodů, proč se vám může zdát slepice nafouklá. Tento problém často doprovází další příznaky. Slepička ztrácí chuť k jídlu, posedává, není aktivní jako obvykle, přestává pít a nesnáší vejce. Že se opravdu jedná o uvíznuté vajíčko zjistíte tím, že slepičku prohmatáte. V tomto případě vejce jistě ucítíte. 

Existuje pár možností, jak se se zaseklým vajíčkem vypořádat. Častou variantou je podávání vápníku. V případě, že slepice nechce pít, dejte jí vodu pomocí kapátka. Pokud ani po podání vápníku slepička vajíčko nesnese, vyzkoušejte teplou lázeň. Na 15 až 20 minut ponořte slípku po břicho do teplé vody můžete jí pomoci opatrnou masáží. 

Zdraví na prvním místě

Nepodceňujte zdraví svých slepiček. Jestli se vám zdá, že nejsou ve své kůži, určitě se snažte přijít na to, co může Vaši slepici trápit. A pokud si nejste jistí, neváhejte se s pomocí obrátit na veterináře. Určitě Vám pomůže.


Další články

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek