-800x800.jpg)
Plymutky – plemeno pro každý chov
Mezi oblíbená užitková plemena slepic jednoznačně patří plymutky. Do Evropy se dostaly z USA, kde byly vyšlechtěny v 19. století, a pevné postavení si postupně vydobyly jak ve velkochovech, tak i třeba v tuzemských domácích chovech. Objevte krásu jejich charakteristického vzhledu a poznejte, proč je toto slepičí plemeno tolik oblíbené mezi chovateli. Možná vás okouzlí natolik, že si je pořídíte domů taky.
Vzhled plymutek
Narazit můžete na plymutky s peřím zbarveným do mnoha odstínů. Nejčastěji oblékají černobílý žíhaný oblek, ale mohou být i celé černé či bílé nebo mít typický hnědooranžový odstín peří. Stavba jejich těla je vcelku mohutná, dominantní je zejména jejich široká hruď. Naopak hlava je trochu menší a nachází se na ní ozdoba v podobě vzpřímeného hřebene. Dospělé slepice dosahují hmotnosti 2,5–3 kilogramy, kohouti mohou vážit až 4 kilogramy.
Klidná povaha a odolnost
Chovatelé mají plymutky v oblibě pro jejich odolnost a klidnou a přátelskou povahu. Navíc skoro nelétají, a tak stačí mít výběh ohraničený nižším oplocením. Radost jim udělá dostatečně velký výběh, kde se budou moci trochu proběhnout, ale statečně se popasují i s omezeným prostorem. Jsou shánčlivé a dokážou si ve výběhu nahrabat nějakou potravu, ale pro vysokou produkci vajec to rozhodně nestačí a musí se každý den dokrmovat.
Hodně vajec i masa
Plymutky se mohou pochlubit poměrně vysokou snáškou. Rychle rostou a dospívají a od slepic se dočkáte prvních vajec již po asi šesti měsících života. Za rok můžete počítat se zhruba 200 vejci od každé slepice. Existují sice plemena s vyšší roční snáškou, ale přesto jde o slušný počet vajec. Jelikož se jedná o otužilé plemeno, tak přísun vajec navíc neustane ani v zimě.
Ceněné jsou také pro jejich křehké a velmi chutné maso. Chuť masa závisí na podávaném krmivu – aby tedy maso bylo opravdu křehké a mělo plnou chuť, je třeba plymutkám podávat kvalitní krmivo s dostatkem živin, vitamínů a minerálů. Vzhledem k jejich tendenci k tloustnutí jim však při krmení raději nedopřávejte až příliš. Plymutky potěší vysokou zmasilostí, když se řadí mezi středně těžká plemena, takže masa budete mít dostatek i při střídmější velikosti krmných dávek ,které jim budou bohatě stačit.
Další články

30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek
29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek