Kteří ptáci na zimu odlétají?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.01.2025

Kteří ptáci na zimu odlétají?

Přestože zimy v našem zeměpisném pásmu nejsou příliš kruté, příroda se na příchod tohoto ročního období pečlivě připravuje. Stromy například shazují listí, aby si uchovaly cenné živiny, a zvířata také nezůstávají pozadu. Některé druhy si vytvářejí tukové zásoby, jiné si shromažďují potravu, jako jsou oříšky, šišky, semena nebo plody ovocných a okrasných stromů. Některá zvířata tráví zimu v hibernaci, zatímco jiná migrují za teplem. Tato každoroční cesta za sluncem často znamená překonání stovek tisíc kilometrů.


Víte které ptactvo patří do této “dovolenkové“ skupiny? Pojďte se mrknout na ty nejznámější.

Vlaštovky, jiřičky a rorýsi

Tyto 3 druhy ptáků obvykle splývají do jednoho “hejna” a pro laika mohou být velmi obtížné na rozeznání. Společný však nemají jenom podobný vzhled, patří také do skupiny hmyzožravých ptáků a odlétají až do subsaharské Afriky. Na jaře se pak všichni vrátí, aby se zahnízdily a vytvořili rodiny.

Čápi

Na podzim můžeme čápy často pozorovat ve velkých hejnech při lovu hlodavců. Brzy poté však zmizí, protože jakmile si vytvoří dostatečné tukové zásoby, odlétají.

Díky kroužkování mláďat čápů víme, že většina z nich od nás odlétá jihovýchodním směrem přes Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko do Turecka, a poté přes Izrael pokračuje do Afriky. Někteří však letí ještě dál a zimují až v Jihoafrické republice.

Drozdi a špačci

Tito zpěvaví ptáci oproti jiným druhům odlétají jenom na kratší období. Jejich odlet se nedá přehlédnou. Zvláště špačci létají v obrovských hejnech, která jsou ve svých pohybech dokonale synchronní a zahlédnout je můžete během podzimních podvečerů. Oba druhy odlétají v listopadu a vracejí se už na přelomu února a března. Kratší výlet se ale rovná i kratší vzdálenosti. Svou dovolenou tráví u Středozemního moře a po třech měsících oddechu se vracejí zpátky k nám. 

Divoké kachny

I když jste si toho možná nevšimli, na podzim se „naše“ kachny stěhují na pobřeží Španělska a Francie. Jejich místa však zaplňují kachny ze Sibiře, pro které je středoevropská zima letní dovolenou.

Rozdíly mezi “našimi” a “severskými” kachnami jsou nepatrné, takže máme pocit, že kachen je u nás pořád stejně, nebo dokonce i více. Vědci totiž vypozorovali, že díky mírnějším zimám kachny zlenivěly, a ne všechny v zimě opouští svůj domov.

Skřivan polní

Podobným otužilcem je i skřivan polní. Tento drobný ptáček nemá v oblibě překonávat velké vzdálenosti, a proto při mírnějších zimách zůstává doma. Přezimuje v hnízdech z trávy a listí, ukrytých v hustých křovinách a podrostech na okrajích polí.

Zajímavé je, že zatímco v létě je téměř výhradně hmyzožravý, v zimě se spokojí s rostlinnou stravou, například semeny, bobulemi a zbytky listí. Bohužel jeho početní stavy v posledních letech stále klesají a existuje reálné riziko jeho vyhynutí.

Pomoc ptákům v zimě

Neměli bychom zapomínat na to, že mnoho ptačích druhů u nás zůstává i v tuhých zimách. Pomoct překonat tohle náročné a mrazivé období jim můžete i Vy! Stačí si pořídit krmítko a pravidelně ho doplňovat. Pokud si lámete hlavu s tím, kam ho umístit nebo co do něj dát, přečtěte si náš článek „Krmivo pro venkovní ptactvo aneb co dát do krmítka“. Na jaře se Vám pak ptáčci odmění nejen zpěvem, ale také bojem proti mnoha různým škůdcům na Vašich zahrádkách.

Další články

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek