

Autor: Pavel Frček
12.03.2025
Kočky a mléko
Když se řekne kočka, jistě si ji mnozí z Vás představí s miskou mléka. Tyto dvě věci jsou odnepaměti spojovány dohromady, má to ovšem svá úskalí. Jak to tedy doopravdy je?
Intolerance na laktózu u dospělých koček
Mléko je u koťat v prvních týdnech života jediným zdrojem energie. Koťata ve svém tenkém střevě produkují enzym laktázu, jenž dokáže štěpit mléčný cukr – laktózu. Mléko tedy dokážou strávit a efektivně z něj využít vše potřebné. Když kotě přestane mléko konzumovat a přejde na pevnou stravu, střevo produkci laktázy sníží a kočka se stane vůči mléčnému cukru, laktóze, intolerantní a nedokáže ho strávit. Nestrávená laktóza projde tenkým střevem do střeva tlustého, kde začne fermentovat. Dojde k naředění obsahu střeva vodou a zrychlení peristaltiky, což má za následek bolest břicha, křeče, nadýmání a průjem. I když dospělým kočičkám mléko chutná, měli bychom se tedy jeho podávání vyvarovat.
A co jiné mléko než kravské?
Ani s jinými druhy mléka si moc nepomůžeme. Kozí mléko sice neobsahuje laktózu, zato je ale velmi tučné a kalorické. Ovčí mléko obsahuje ještě více laktózy než kravské mléko. Sójové mléko zase obsahuje řadu jiných látek, které kočka neumí strávit. Pokud přece jen chcete kočce čas od času mléko dopřát, pořiďte jí speciální mléko pro kočky. Myslete však na to, že je potřeba ho brát jako pamlsek, a ne jako součást plnohodnotné denní stravy.
Co by měly kočky pít?
Místo mléka by měly kočky pít čerstvou vodu, která je pro ně naprosto nezbytná. Kočky, které konzumují suché granule, by měly mít neustále k dispozici dostatek vody, protože suché krmivo může způsobit dehydrataci. Pokud se kočka vyhýbá pití vody, mohlo by pomoct jí nabídnout vodu z fontány, která může být atraktivnější díky jejímu pohybu.
Závěr
Spojení koček a mléka je spíše mýtem než realitou. Mléko není pro kočky přirozenou potravou a může způsobit zažívací problémy. Místo mléka by kočkám měla být poskytována kvalitní strava a dostatek čerstvé vody. Pokud chcete kočce dopřát nějakou tekutou pochoutku, rozhodněte se pro produkty určené speciálně pro ně, které jsou bez laktózy. Vyvarujete se tím mnoha problémům.
Další články

30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek
29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek