Jak vypadá nachlazení u psa?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.11.2024

Jak vypadá nachlazení u psa?

U lidí je nachlazení zcela obvyklým zdravotním problémem spojeným především s podzimním a zimním obdobím. Jak to ale je u našich domácích mazlíčků? Může se i pes nachladit podobně jako lidé? 


Odpověď je jednoduchá, ano, může, dokonce se u něho nachlazení projevuje i podobně jako u lidí. Pojďte se s námi podívat na to, jaké příznaky u psů pozorovat a jak se o Vašeho mazlíčka postarat, pokud vidíte známky nachlazení.

Rizikové faktory

Stejně jako my lidé i psi bývají náchylnější k infekcím v důsledku oslabení imunitního systému a dlouhodobého vystavení chladu, vlhku nebo změnám teplot. Když má pes rýmu, snažte se ho dostatečně chránit – využívejte oblečky a nenechávejte psa, který na to není zvyklý, dlouho venku v zimě. Rizikovou skupinou jsou psí senioři, ale i velmi malá štěňata nebo kojící feny. 

Příznaky nachlazení u psa

Příznaky bývají velice podobné těm lidským. Největším nebezpečím pro psy je tzv. psincový kašel, který může být suchý a dráždivý, ale také vlhký doprovázený vykašláváním hlenu. Tento kašel je virově-bakteriálního původu, je velmi nakažlivý a pokud není správně léčený, může pejska ohrožovat na životě. Proto při podezření na něj ihned navštivte veterináře! 

I tzv. "obyčejná" rýma u psa dokáže pěkně potrápit. Pes má rýmu tehdy, kdy se projevuje vodnatým až hnisavým výtokem z nosu a někdy i z očí, výjimečně můžeme pozorovat výtok z uší. Stejně jako my, i psi bývají při nachlazení unavení, a tudíž méně aktivní než obvykle. Mohou ztratit chuť k jídlu nebo přijímají výrazně méně potravy, zároveň většinou více pijí. Pokud pes bojuje s infekcí, bude mít obvykle zvýšenou teplotu (normální tělesná teplota psa se pohybuje v rozmezí 37,5 - 39,3 °C dle velikosti plemene). Teplota nad 40 °C už je velmi nebezpečná a vyžaduje okamžitou konzultaci s veterinárním lékařem! 

Léčba

Pokud Váš pejsek vykazuje známky nachlazení, pomozte mu následujícími opatřeními: Při léčbě nachlazeného psa je důležité zajistit přiměřeně teplé klidné místo, kde nebude vystaven průvanu a dostatek čerstvé vody, protože při boji s infekcí je dobré zvýšit příjem tekutin. Nabízejte spíše vlhčí stravu. Zkuste namočit granule, případně použijte nesolený čistý vývar z masa, který je pro pejska zároveň výborným zdrojem živin a kterému zcela jistě neodolá ani pří snížené chuti k jídlu. Když je pes nachlazený, omezte procházky pouze na nezbytně nutnou dobu. Podle domluvy s veterinářem monitorujte tělesnou teplotu. Nejpřesněji měří digitální rektální teploměry

Stav neustále sledujte, a pokud by se zhoršoval, rozhodně navštivte veterináře, který navrhne vhodnou léčbu a předepíše léky. Nikdy psovi nepodávejte léky určené lidem, aniž byste se poradili s odborníkem. 

Prevence

Abyste předešli nachlazení, zaměřte se na prevenci. Ta zahrnuje posilování imunitního systému psa pomocí zdravé a vyvážené stravy, případně využití krmných vitamínových doplňků a dostatečné fyzické aktivity. Psa dlouhodobě nevystavujte chladu a prudkým změnám teplot. Přiměřeně ho otužujte v průběhu celého roku. U menších pejsků a u psích seniorů jakékoliv velikosti neváhejte využít ochranné nebo zateplené oblečky nebo dokonce gumové botky, zvláště pokud se pejsek pohybuje např. v městském prostředí, kde jsou chodníky v zimě pokryté vrstvou prosoleného sněhu a ledu. Po delších výletech Vašemu pejskovi dopřejte dostatečně dlouhý odpočinek a při sestavování krmné dávky berte v úvahu zvýšené nároky na kvalitní zdroje energie. 

Nachlazení dokáže pořádně potrápit nejen nás, ale také pejsky. Abyste nachlazení u psa předešli, dopřejte Vašemu čtyřnohému příteli výživnou stravu, vitamíny a dostatek pohybu. Pokud ovšem k nachlazení dojde a zpozorujete u pejska některé z příznaků, dopřejte mu dostatek klidu, tepla, sledujte jeho zdravotní stav a případně se neváhejte obrátit na veterináře.

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek