Autor: Pavel Frček
27.11.2024
Jak vypadá nachlazení u psa?
U lidí je nachlazení zcela obvyklým zdravotním problémem spojeným především s podzimním a zimním obdobím. Jak to ale je u našich domácích mazlíčků? Může se i pes nachladit podobně jako lidé?
Odpověď je jednoduchá, ano, může, dokonce se u něho nachlazení projevuje i podobně jako u lidí. Pojďte se s námi podívat na to, jaké příznaky u psů pozorovat a jak se o Vašeho mazlíčka postarat, pokud vidíte známky nachlazení.
Rizikové faktory
Stejně jako my lidé i psi bývají náchylnější k infekcím v důsledku oslabení imunitního systému a dlouhodobého vystavení chladu, vlhku nebo změnám teplot. Když má pes rýmu, snažte se ho dostatečně chránit – využívejte oblečky a nenechávejte psa, který na to není zvyklý, dlouho venku v zimě. Rizikovou skupinou jsou psí senioři, ale i velmi malá štěňata nebo kojící feny.
Příznaky nachlazení u psa
Příznaky bývají velice podobné těm lidským. Největším nebezpečím pro psy je tzv. psincový kašel, který může být suchý a dráždivý, ale také vlhký doprovázený vykašláváním hlenu. Tento kašel je virově-bakteriálního původu, je velmi nakažlivý a pokud není správně léčený, může pejska ohrožovat na životě. Proto při podezření na něj ihned navštivte veterináře!
I tzv. "obyčejná" rýma u psa dokáže pěkně potrápit. Pes má rýmu tehdy, kdy se projevuje vodnatým až hnisavým výtokem z nosu a někdy i z očí, výjimečně můžeme pozorovat výtok z uší. Stejně jako my, i psi bývají při nachlazení unavení, a tudíž méně aktivní než obvykle. Mohou ztratit chuť k jídlu nebo přijímají výrazně méně potravy, zároveň většinou více pijí. Pokud pes bojuje s infekcí, bude mít obvykle zvýšenou teplotu (normální tělesná teplota psa se pohybuje v rozmezí 37,5 - 39,3 °C dle velikosti plemene). Teplota nad 40 °C už je velmi nebezpečná a vyžaduje okamžitou konzultaci s veterinárním lékařem!
Léčba
Pokud Váš pejsek vykazuje známky nachlazení, pomozte mu následujícími opatřeními: Při léčbě nachlazeného psa je důležité zajistit přiměřeně teplé klidné místo, kde nebude vystaven průvanu a dostatek čerstvé vody, protože při boji s infekcí je dobré zvýšit příjem tekutin. Nabízejte spíše vlhčí stravu. Zkuste namočit granule, případně použijte nesolený čistý vývar z masa, který je pro pejska zároveň výborným zdrojem živin a kterému zcela jistě neodolá ani pří snížené chuti k jídlu. Když je pes nachlazený, omezte procházky pouze na nezbytně nutnou dobu. Podle domluvy s veterinářem monitorujte tělesnou teplotu. Nejpřesněji měří digitální rektální teploměry.
Stav neustále sledujte, a pokud by se zhoršoval, rozhodně navštivte veterináře, který navrhne vhodnou léčbu a předepíše léky. Nikdy psovi nepodávejte léky určené lidem, aniž byste se poradili s odborníkem.
Prevence
Abyste předešli nachlazení, zaměřte se na prevenci. Ta zahrnuje posilování imunitního systému psa pomocí zdravé a vyvážené stravy, případně využití krmných vitamínových doplňků a dostatečné fyzické aktivity. Psa dlouhodobě nevystavujte chladu a prudkým změnám teplot. Přiměřeně ho otužujte v průběhu celého roku. U menších pejsků a u psích seniorů jakékoliv velikosti neváhejte využít ochranné nebo zateplené oblečky nebo dokonce gumové botky, zvláště pokud se pejsek pohybuje např. v městském prostředí, kde jsou chodníky v zimě pokryté vrstvou prosoleného sněhu a ledu. Po delších výletech Vašemu pejskovi dopřejte dostatečně dlouhý odpočinek a při sestavování krmné dávky berte v úvahu zvýšené nároky na kvalitní zdroje energie.
Nachlazení dokáže pořádně potrápit nejen nás, ale také pejsky. Abyste nachlazení u psa předešli, dopřejte Vašemu čtyřnohému příteli výživnou stravu, vitamíny a dostatek pohybu. Pokud ovšem k nachlazení dojde a zpozorujete u pejska některé z příznaků, dopřejte mu dostatek klidu, tepla, sledujte jeho zdravotní stav a případně se neváhejte obrátit na veterináře.
Další články
09.12.2024
Terapie se zvířaty
Zvířata můžeme chovat nejen za účelem hospodářského využití nebo jako prosté domácí mazlíčky, ale řada z nich se dnes využívá i k účelům terapeutickým. Existuje mnoho výzkumů, které prokázaly pozitivní vliv přítomnosti zvířete na lidské psychické i fyzické zdraví. Účinky zooterapie neboli animoterapie jsou velmi různorodé a záleží na tom, jaký druh zvířete nám zrovna pomáhá cítit se lépe.
Přečíst článek04.12.2024
Jaký vliv mají ohňostroje na zvířata?
Každoroční oslavy spojené s ohňostroji přinášejí radost mnoha lidem, to samé se však nedá říct o našich mazlíčcích. Zvuky, světla a chemikálie obsažené v pyrotechnice na ně mohou mít nepříznivý dopad, což je méně známou realitou skrývající se za kouzlem oslav.
Přečíst článek03.12.2024
Jak na chov ryb?
Abychom mohli začít s chovem ryb, musíme nejdříve znát jejich základní anatomii. Tvar těla mají protáhlý, vřetenovitý nebo kuželovitý (u úhořů pak hadovitý). Kostru tvoří hlava, trup a ocasní násadec. Rybám chybí krk, takže hlava je pevně spojena s trupem a pohyb je zajištěn ploutvemi (prsními, hřbetními, břišními a ploutví ocasní). Postranní čára je smyslový orgán ryb, kterým reagují na směr proudění a vlnění vody a taktéž je informuje o překážkách ve vodě.
Přečíst článek