-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
28.03.2024
Jak vybrat ten správný kurník pro slepice
Pokud jste se rozhodli pro chov drůbeže, kurník je jedním ze základních prvků pro zajištění bezpečnosti a pohodlí slepic. To, jaký domov Vašim pomocnicím pořídíte, může výrazně ovlivnit jejich zdraví, produktivitu a štěstí. Při výběru je nutné zvážit několik aspektů, od velikosti po materiál a umístění. Jak vybrat kurník, aby se do něj slepice rády vracely?
Velikost
Nejdůležitějším faktorem je velikost kurníku. Ta se vždy odvíjí od počtu chovaných slepic. Každá by měla mít dostatek místa k pohybu a klidnému odpočinku. Většinou se uvádí a počítá se 3-4 slepicemi na 1 m2, avšak ideálně by každá měla mít takto velký prostor sama pro sebe. Čím více místa, tím šťastnější a zdravější slípka je.
Materiál
Výběr kurníku se bude odvíjet také od materiálu, ze kterého je postaven. Zde hleďte především na jeho funkčnost a trvanlivost. Nejběžnějšími užívanými materiály jsou dřevo, eko plast a HPL laminát. Dřevěné kurníky jsou tradiční volbou. Poskytují dobrou izolaci a ventilaci, ale vyžadují pravidelnou údržbu. Plastové kurníky jsou oproti dřevu odolnější vůči vlhkosti, škůdcům a povětrnostním podmínkám, čištění je snadnější. Avšak mohou být méně izolované. HPL laminát poskytuje vynikající tepelnou odolnost a také odolnost proti počasí a škůdcům. Údržba je velice snadná.
Kurník – typy
Různé typy kurníků mohou vyhovět rozdílným potřebám slepiček. Například mobilní disponují kolečky, a tak můžete kurník přesunout kamkoli. V létě například drůbež ocení chladnější místo. Zároveň tak bude mít vždy nový kousek půdy. Pokud už doma slepičí domov máte, ale není mobilní, můžete dokoupit pouze kolečka. Dalším typem je kurník s výběhem, který zajišťuje dostatek prostoru pro venkovní aktivity. Pokud tedy nechcete, aby slepičky běhaly po celé zahradě, toto je skvělá volba. Velký výběh poskytuje například kurník Vídeň, do kterého se pohodlně vejde až 8 slípek. V kurníku bez výběhu mívá drůbež zpravidla více místa pro odpočinek a snášení vajec. Spoustu prostoru jim poskytne kurník Hradec. Nezapomeňte však také zajistit výběh.
Čistota a hygiena
Udržování čistoty uvnitř kurníku je základ. Měl by být snadno čistitelný a mít dostatek větrání k odvodu vlhkosti a pachů. Aby šlo čištění rychle a hladce, jsou naše kurníky vybaveny zásuvkou pro vyprazdňování trusu. Pravidelné čištění je klíčové pro prevenci nemocí a udržení zdraví slepic, tak na něj nezapomínejte.
Umístění
Kurník musí být umístěn na dobře odvodněném místě s dostatkem slunce, ale také stínu. Slepice ocení dostatek světla, zároveň se však potřebují schovat před ostrým letním sluncem. Ideální orientace je na jih až jihovýchod.
Dvířka do kurníku
Pokud chcete slepičkám dopřát ještě více bezpečí před škůdci, pořiďte ke kurníku automatická dvířka, která mají časový nebo soumrakový spínač. Vám tak odpadne povinnost otvírat a zavírat kurník, a přitom budete vědět, že Vaše drůbež je v bezpečí. Více o této technologii v našem článku: „Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže“.
Vybrat ten správný kurník může být složité, avšak pro chov drůbeže klíčové. Můžete díky němu ovlivnit pohodu a produktivitu slepic, a tak se vyplatí výběr dobře promyslet. Zvažte velikost kurníku v závislosti na počtu chovaných slepiček, materiál a umístění. Pokud vše vhodně zvolíte, odměnou Vám budou čerstvá vejíčka každý den a spokojené slípky.
Další články

02.07.2025
Užiteční živočichové na zahradě
Zahrádkaření je velmi oblíbené – snad každý má kolem sebe někoho, kdo pěstuje vlastní zeleninu, květiny nebo bylinky. Pěstování vlastní úrody přináší radost, relaxaci i pocit soběstačnosti. Na zahradách se ale nevyskytují jen rostliny – jsou tu i další obyvatelé, kteří si zaslouží naši pozornost.
Přečíst článek
01.07.2025
Jak krmit prasata?
Prasata patří mezi nenáročná hospodářská zvířata, ale i u nich platí, že kvalita krmiva se výrazně odráží na růstu, zdraví i užitkovosti. Ať už chováte selata, prasnice nebo výkrmová prasata, správně sestavená krmná dávka a dostatek čisté vody jsou naprostým základem. V tomto článku se podíváme na klíčové zásady výživy prasat v domácích podmínkách.
Přečíst článek
24.06.2025
Druhy sýrů a odkud pochází
Sýr není jen eidam na chlebu. Na světě existují stovky druhů sýrů – plísňové, tvrdé, čerstvé, tažené... Každý region má svůj typický sýr, který odráží místní tradici i chuť. Pojďme se podívat, odkud některé slavné sýry pochází.
Přečíst článek