Jak vybrat ten správný kurník pro slepice
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2024

Jak vybrat ten správný kurník pro slepice

Pokud jste se rozhodli pro chov drůbeže, kurník je jedním ze základních prvků pro zajištění bezpečnosti a pohodlí slepic. To, jaký domov Vašim pomocnicím pořídíte, může výrazně ovlivnit jejich zdraví, produktivitu a štěstí. Při výběru je nutné zvážit několik aspektů, od velikosti po materiál a umístění. Jak vybrat kurník, aby se do něj slepice rády vracely? 

Velikost

Nejdůležitějším faktorem je velikost kurníku. Ta se vždy odvíjí od počtu chovaných slepic. Každá by měla mít dostatek místa k pohybu a klidnému odpočinku. Většinou se uvádí a počítá se 3-4 slepicemi na 1 m2, avšak ideálně by každá měla mít takto velký prostor sama pro sebe. Čím více místa, tím šťastnější a zdravější slípka je. 

Materiál

Výběr kurníku se bude odvíjet také od materiálu, ze kterého je postaven. Zde hleďte především na jeho funkčnost a trvanlivost. Nejběžnějšími užívanými materiály jsou dřevo, eko plast a HPL laminát. Dřevěné kurníky jsou tradiční volbou. Poskytují dobrou izolaci a ventilaci, ale vyžadují pravidelnou údržbu. Plastové kurníky jsou oproti dřevu odolnější vůči vlhkosti, škůdcům a povětrnostním podmínkám, čištění je snadnější. Avšak mohou být méně izolované. HPL laminát poskytuje vynikající tepelnou odolnost a také odolnost proti počasí a škůdcům. Údržba je velice snadná. 

Kurník – typy

Různé typy kurníků mohou vyhovět rozdílným potřebám slepiček. Například mobilní disponují kolečky, a tak můžete kurník přesunout kamkoli. V létě například drůbež ocení chladnější místo. Zároveň tak bude mít vždy nový kousek půdy. Pokud už doma slepičí domov máte, ale není mobilní, můžete dokoupit pouze kolečka. Dalším typem je kurník s výběhem, který zajišťuje dostatek prostoru pro venkovní aktivity. Pokud tedy nechcete, aby slepičky běhaly po celé zahradě, toto je skvělá volba. Velký výběh poskytuje například kurník Vídeň, do kterého se pohodlně vejde až 8 slípek. V kurníku bez výběhu mívá drůbež zpravidla více místa pro odpočinek a snášení vajec. Spoustu prostoru jim poskytne kurník Hradec. Nezapomeňte však také zajistit výběh.   

Čistota a hygiena

Udržování čistoty uvnitř kurníku je základ. Měl by být snadno čistitelný a mít dostatek větrání k odvodu vlhkosti a pachů. Aby šlo čištění rychle a hladce, jsou naše kurníky vybaveny zásuvkou pro vyprazdňování trusu. Pravidelné čištění je klíčové pro prevenci nemocí a udržení zdraví slepic, tak na něj nezapomínejte. 

Umístění

Kurník musí být umístěn na dobře odvodněném místě s dostatkem slunce, ale také stínu. Slepice ocení dostatek světla, zároveň se však potřebují schovat před ostrým letním sluncem. Ideální orientace je na jih až jihovýchod. 

Dvířka do kurníku

Pokud chcete slepičkám dopřát ještě více bezpečí před škůdci, pořiďte ke kurníku automatická dvířka, která mají časový nebo soumrakový spínač. Vám tak odpadne povinnost otvírat a zavírat kurník, a přitom budete vědět, že Vaše drůbež je v bezpečí. Více o této technologii v našem článku: „Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže“.

Vybrat ten správný kurník může být složité, avšak pro chov drůbeže klíčové. Můžete díky němu ovlivnit pohodu a produktivitu slepic, a tak se vyplatí výběr dobře promyslet. Zvažte velikost kurníku v závislosti na počtu chovaných slepiček, materiál a umístění. Pokud vše vhodně zvolíte, odměnou Vám budou čerstvá vejíčka každý den a spokojené slípky. 

Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek