SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak vybrat ten správný kurník pro slepice
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2024

Jak vybrat ten správný kurník pro slepice

Pokud jste se rozhodli pro chov drůbeže, kurník je jedním ze základních prvků pro zajištění bezpečnosti a pohodlí slepic. To, jaký domov Vašim pomocnicím pořídíte, může výrazně ovlivnit jejich zdraví, produktivitu a štěstí. Při výběru je nutné zvážit několik aspektů, od velikosti po materiál a umístění. Jak vybrat kurník, aby se do něj slepice rády vracely? 

Velikost

Nejdůležitějším faktorem je velikost kurníku. Ta se vždy odvíjí od počtu chovaných slepic. Každá by měla mít dostatek místa k pohybu a klidnému odpočinku. Většinou se uvádí a počítá se 3-4 slepicemi na 1 m2, avšak ideálně by každá měla mít takto velký prostor sama pro sebe. Čím více místa, tím šťastnější a zdravější slípka je. 

Materiál

Výběr kurníku se bude odvíjet také od materiálu, ze kterého je postaven. Zde hleďte především na jeho funkčnost a trvanlivost. Nejběžnějšími užívanými materiály jsou dřevo, eko plast a HPL laminát. Dřevěné kurníky jsou tradiční volbou. Poskytují dobrou izolaci a ventilaci, ale vyžadují pravidelnou údržbu. Plastové kurníky jsou oproti dřevu odolnější vůči vlhkosti, škůdcům a povětrnostním podmínkám, čištění je snadnější. Avšak mohou být méně izolované. HPL laminát poskytuje vynikající tepelnou odolnost a také odolnost proti počasí a škůdcům. Údržba je velice snadná. 

Kurník – typy

Různé typy kurníků mohou vyhovět rozdílným potřebám slepiček. Například mobilní disponují kolečky, a tak můžete kurník přesunout kamkoli. V létě například drůbež ocení chladnější místo. Zároveň tak bude mít vždy nový kousek půdy. Pokud už doma slepičí domov máte, ale není mobilní, můžete dokoupit pouze kolečka. Dalším typem je kurník s výběhem, který zajišťuje dostatek prostoru pro venkovní aktivity. Pokud tedy nechcete, aby slepičky běhaly po celé zahradě, toto je skvělá volba. Velký výběh poskytuje například kurník Vídeň, do kterého se pohodlně vejde až 8 slípek. V kurníku bez výběhu mívá drůbež zpravidla více místa pro odpočinek a snášení vajec. Spoustu prostoru jim poskytne kurník Hradec. Nezapomeňte však také zajistit výběh.   

Čistota a hygiena

Udržování čistoty uvnitř kurníku je základ. Měl by být snadno čistitelný a mít dostatek větrání k odvodu vlhkosti a pachů. Aby šlo čištění rychle a hladce, jsou naše kurníky vybaveny zásuvkou pro vyprazdňování trusu. Pravidelné čištění je klíčové pro prevenci nemocí a udržení zdraví slepic, tak na něj nezapomínejte. 

Umístění

Kurník musí být umístěn na dobře odvodněném místě s dostatkem slunce, ale také stínu. Slepice ocení dostatek světla, zároveň se však potřebují schovat před ostrým letním sluncem. Ideální orientace je na jih až jihovýchod. 

Dvířka do kurníku

Pokud chcete slepičkám dopřát ještě více bezpečí před škůdci, pořiďte ke kurníku automatická dvířka, která mají časový nebo soumrakový spínač. Vám tak odpadne povinnost otvírat a zavírat kurník, a přitom budete vědět, že Vaše drůbež je v bezpečí. Více o této technologii v našem článku: „Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže“.

Vybrat ten správný kurník může být složité, avšak pro chov drůbeže klíčové. Můžete díky němu ovlivnit pohodu a produktivitu slepic, a tak se vyplatí výběr dobře promyslet. Zvažte velikost kurníku v závislosti na počtu chovaných slepiček, materiál a umístění. Pokud vše vhodně zvolíte, odměnou Vám budou čerstvá vejíčka každý den a spokojené slípky. 

Další články

Jak se zbavit bytových parazitů?

17.04.2024

Jak se zbavit bytových parazitů?

Bytoví parazité, jako jsou švábi, mravenci, moli či štěnice, mohou způsobovat nejen značné nepohodlí, ale především zdravotní problémy. V případě, že se s nimi setkáte, je důležité jednat rychle a efektivně, aby se zamezilo jejich šíření. Existuje několik způsobů, jak se zbavit těchto nežádoucích nájemníků a zajistit, že Váš domov zůstane čistý a bezpečný. 

Přečíst článek
Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

16.04.2024

Jak vybrat vhodný domeček pro kočku?

Kočka denně naspí až neuvěřitelných 18 hodin. Je proto velmi důležité připravit jí pohodlné a klidné místo k odpočinku. Každý mazlík žije v jiných podmínkách a má své vlastní potřeby. Tak se s námi pojďte podívat, jaké možnosti máte a jak vybrat boudu nebo pelíšek pro kočky. 

Přečíst článek
Kolik prostoru potřebují slepice?

11.04.2024

Kolik prostoru potřebují slepice?

Plánujete pořízení slepic, ale nevíte, zda máte dostatek prostoru? Kolik místa vlastně slípky potřebují a jak jim zařídit ideální domov? Právě výběh je jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje jejich zdraví a pohodu. Avšak žádné přesné číselné údaje neexistují, každá slepička je jiná a má různé potřeby. Čísla jsou pouze orientační, abyste měli jasnou představu o tom, kolik pomocnic si můžete na Vaší zahradě dovolit.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.