
Jak vybrat správnou líheň?
Vážení přátelé líhňaři :-) Naše děvčata na zákaznickém servisu se každý den setkávají s dotazy, jakou líheň si máte vybrat. Správný výběr líhně je velmi důležitý, proto jsme pro Vás sepsali následující článek o tom, jaké líhně nabízíme. Není totiž líheň jako líheň.
Otáčet ručně nebo automaticky?
Jedna z nejdůležitějších otázek je, zda chcete líheň bez starostí, tedy s automatickým otáčením vajec nebo Vám nevadí vejce párkrát za den otočit ručně.
Rozlišujeme tři druhy líhní:
- líhně s automatickým otáčením vajec - verze bez starostí. Vejce se otáčejí automaticky podle nastaveného programu - typicky to je každé dvě hodiny. Většina našich líhní umžňuje tento interval libovolně měnit nebo vypnout (typicky líhně z naší řady WQ).
- líhně s poloautomatickým otáčením vajec - verze s poloviční starostí - nemusíte otáčet každé vejce ručně, ale vejce otočíte páčkou zvenku. Typicky líhně Covina ET poloautomat.
- líhně s manuálním otáčením vajec - verze pro zapálené chovatele, kterým nevadí běhat k líhni. Je potřeba alespoň ráno a večer vejce jedno po druhém ručně otočit.
Jen slepičí? Nebo i jiné druhy vajec?
Dalším důležitým parametrem pro výběr líhně jsou druhy vajec, které chcete líhnout. Né každá líheň je totiž vhodná pro všechny druhy vajec. Nicméně všechny naše líhně jsou vhodné pro líhnutí slepičích vajec. Liší se pak jen kapacita jiných druhů vajec - husí, kachní, pštrosí, křepelčí atd.
Rozlišujeme čtyři druhy držáků vajec uvnitř líhně:
- držáky na slepičí a krůtí vejce - žluté držáky jsou u líhní nejrozšířenější. Do každé z mističek můžete dát jedno vejce o průměru do 40 mm (slepice, krůta, křepelka). Žluté držáky naleznete u líhní z řady EW.
- kombi držáky - na všechny druhy vajec - červené AGROFORTEL kombi držáky. Nejuniverzálnější držáky vajec. Do každé z mističek můžete dát jedno vejce o průměru do 60 mm (slepice, krůta, husa, kachna) nebo čtyři křepelčí vejce. Červené držáky naleznete u líhní z řady WQ
- rolovací - na všechny druhy vajec. Tyto držáky vajec jsou také univerzální. Můžete do nich dávat všechny druhy vajec. Tyto držáky má pouze jedna naše líheň - Líheň AGROFORTEL WQ70.
- kutálející - na všechny druhy vajec. Jádrem těchto držáků je ohrádka a příčníky. Do ohrádky naskládáte vajíčka, která oddělíte příčníky. Celou ohrádkou pohybuje mechanismus sem a tam a tím se vajíčka kutálejí. Typickým zástupcem líhní s kutálejícím mechanisem jsou líhně JANOEL.

Výběr vhodné líhně je velmi důležitý, proto ho nepodceňte. Pokud si nevíte rady, zavolejte našim specialistům na +420 222 769 769.
Vlhkost regulovat počítačem, nebo ručně?
Další vychytávky, které můžou líhně mít:
- teploměr, vlhkoměr
- alarmy na vlhkost a teplotu
- kalibrace
- ovládání přes WiFi
PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS CHYTRÝ VYHLEDÁVAČ VHODNÉ LÍHNĚ. NA STRÁNCE WWW.LIHNE-INKUBATORY.CZ/LIHNE zatrhněte odpovědi na požadované otázky, a filtr Vám vyfiltruje ty nejlepší líhně podle Vašich požadavků.
Doufáme, že Vám náš článek o výběru vhodné líhně pomohl.
Další články

30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek
29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek