

Autor: Pavel Frček
05.03.2024
Jak vybrat správnou králíkárnu
Pokud jste se rozhodli pro chov králíků, jednou z prvních věcí, kterou budete potřebovat, je vhodné a bezpečné místo k pobytu. Králíkárna je základním vybavením, které je třeba vybírat pečlivě, aby bylo zajištěno pohodlí a bezpečí. Jak tedy zvolit ideální domov pro králíky?
Velikost a prostor
Celý výběr králíkárny se bude odrážet od druhu králíka, který chcete chovat, a také od počtu chovaných mazlíčků.
Myslete na to, že králíci jsou velice aktivní tvorové a potřebují více prostoru k pohybu. Králíkárna by tedy měla být dostatečně velká, aby jim umožnila rozvinout své přirozené chování. Obecně se uvádí, že pro středně velká plemena by měl být kotec velký cca 80 × 120 × 70 cm, pro velká plemena 80 × 140 × 80 cm. Králík má v ideálním obydlí možnost postavit se na zadní a udělat nejméně tři kroky.
Pokud navíc vyberete králíkárnu s výběhem, mazlíček Vám rozhodně poděkuje.
Myslete na to, že každý samec a samice by měli mít k dispozici vlastní kotec a dále jeden nebo dva kotce pro mladé.
Materiál
Při výběru králíkárny je důležité zvážit materiál, ze kterého je vyrobena. Ideální jsou králíkárny z bezpečných, neškodných materiálů, jako je například dřevo v kombinaci s kovovými mřížkami nebo pletivem. Takovéto králíkárny Vám vydrží velice dlouho, pokud se o ně ovšem budete řádně starat. Setkat se můžete také s příbytkem, který je zhotoven z pevného plastu. Takový je sice vhodný pro snadnější čištění a údržbu, na druhou stranu ale nedává na výběr tolik různých variant.
Bezpečnost
Zajistěte, aby králíkárna měla bezpečné dveře a zámky, které zabrání úniku králíka a zároveň ho uchrání před nezvanými hosty. Zkontrolujte, zda nejsou ve vnitřním prostoru ostré hrany nebo nebezpečné předměty, o které by se Váš mazlíček mohl zranit. Pozor dejte také na nátěr dřevěných částí, který musí být netoxický a pro králíky nezávadný. Je dost pravděpodobné, že chlupáč bude obydlí okusovat.
Čistota a hygiena
Pravidelné čištění je nezbytné pro zdraví Vašeho králíka a zamezení šíření nemocí. Proto vybírejte takovou králíkárnu, která bude snadno přístupná pro čištění. Výbornou volbou jsou domečky s vyjímatelným dnem, které usnadní čištění a výměnu podestýlky.
Umístění
Umístění králíkárny je také důležité. Zvolte klidné a bezpečné místo, které není vystaveno průvanu, přímému slunečnímu záření nebo extrémním teplotním změnám. Ideální je tedy králíkárnu směřovat na jihovýchod. Králíci jsou citliví na teplo a mohou trpět tepelným stresem. Stejné to je s chladem, který může vést k onemocnění jejich dýchacích cest.
Výhodná králíkárna?
Pokud hledáte dokonalý domov pro Vašeho chlupatého kamaráda, koukněte například na naši dřevěnou králíkárnu Prachatice. Luxusní dvoupatrové obydlí ve slevě je o více než 50 % levnější.
Pokud se Vám podaří pořídit ideální králíkárnu, zajistíte králíkovi šťastný a zdravý život v domácím prostředí. Tomu napomůžete také tím, že budete pravidelně kontrolovat její stav a poskytovat chlupáčovi neustálou lásku a péči.
Další články

30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek
29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek