Autor: Juraj Korim
17.01.2024
Jak sledovat zdravotní stav vaší drůbeže
Důsledné sledování zdravotního stavu Vašich slepic představuje klíčový prvek v prevenci nemocí, zvláště v období zimy, kdy se zvyšuje riziko výskytu ptačí chřipky. Pro udržení zdraví a vitality drůbeže je třeba dbát na několik důležitých opatření, která pomáhají minimalizovat nebezpečí vzniku onemocnění.
Prevence a hygiena – nutný standard pro zdravé slepice
Hygienická péče a preventivní opatření mají významný vliv na zdravotní stav slepic. Je nutné zajistit čisté prostředí a sledovat zdroje pitné vody a krmiva, aby nedocházelo k jejich kontaminaci trusem divokých ptáků. Omezení kontaktu zdravých slepic s volně žijícími zvířaty je zásadní pro snížení eventuálního přenosu nemocí. Jako účinné ochranné opatření lze využít zasíťování výběhů, čímž se omezuje fyzický kontakt drůbeže s okolím.
Identifikace nemocných slepic
Rozpoznání infekce může být u drůbeže obtížné. Nemocné slepice totiž mohou v závislosti na nejrůznějších faktorech vykazovat široké spektrum symptomů. Mezi příznaky, u kterých je třeba zpozornět, patří průjem, zvýšená žíznivost, pokles v produkci vajec nebo narušené skořápky. Alarmující je samozřejmě také neočekávaný úhyn. Ve chvíli, kdy se objeví jakékoliv podezřelé symptomy, je nutné okamžitě informovat veterinární správu o stavu Vašeho chovu.
Šíření nákazy
Významné riziko šíření infekcí je spojeno se vzájemným kontaktem zdravé a nemocné drůbeže na trzích a podobných akcích, kde je k tomu mimořádně velká příležitost. Nebezpečná může být také kontaminace nářadí, popř. osob, které se s drůbeží následně dostávají do styku. Zamezit tomuto přenosu je možné striktním dodržováním hygienických zásad, dezinfekcí a zákazem vstupu nepovolaných osob do prostor, kde jsou slepice chovány.
Nemocné slepice v zimě
V zimě je riziko závažných nemocí, jako je ptačí chřipka, vyšší než kdy jindy. Aby bylo možné před ní zdravé slepice chránit, existuje systém sledování drůbeže nakažené tímto virem. Je proto nezbytné v případě podezření na zhoršení zdravotního stavu slepic o podezřelých symptomech okamžitě informovat veterinární úřady. To napomáhá rychlé a efektivní reakci orgánů na potenciální výskyt této nemoci a chrání v konečném důsledku i zdraví Vaší drůbeže.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek