-800x800.png)
Autor: Juraj Korim
17.01.2024
Jak sledovat zdravotní stav vaší drůbeže
Důsledné sledování zdravotního stavu Vašich slepic představuje klíčový prvek v prevenci nemocí, zvláště v období zimy, kdy se zvyšuje riziko výskytu ptačí chřipky. Pro udržení zdraví a vitality drůbeže je třeba dbát na několik důležitých opatření, která pomáhají minimalizovat nebezpečí vzniku onemocnění.
Prevence a hygiena – nutný standard pro zdravé slepice
Hygienická péče a preventivní opatření mají významný vliv na zdravotní stav slepic. Je nutné zajistit čisté prostředí a sledovat zdroje pitné vody a krmiva, aby nedocházelo k jejich kontaminaci trusem divokých ptáků. Omezení kontaktu zdravých slepic s volně žijícími zvířaty je zásadní pro snížení eventuálního přenosu nemocí. Jako účinné ochranné opatření lze využít zasíťování výběhů, čímž se omezuje fyzický kontakt drůbeže s okolím.
Identifikace nemocných slepic
Rozpoznání infekce může být u drůbeže obtížné. Nemocné slepice totiž mohou v závislosti na nejrůznějších faktorech vykazovat široké spektrum symptomů. Mezi příznaky, u kterých je třeba zpozornět, patří průjem, zvýšená žíznivost, pokles v produkci vajec nebo narušené skořápky. Alarmující je samozřejmě také neočekávaný úhyn. Ve chvíli, kdy se objeví jakékoliv podezřelé symptomy, je nutné okamžitě informovat veterinární správu o stavu Vašeho chovu.
Šíření nákazy
Významné riziko šíření infekcí je spojeno se vzájemným kontaktem zdravé a nemocné drůbeže na trzích a podobných akcích, kde je k tomu mimořádně velká příležitost. Nebezpečná může být také kontaminace nářadí, popř. osob, které se s drůbeží následně dostávají do styku. Zamezit tomuto přenosu je možné striktním dodržováním hygienických zásad, dezinfekcí a zákazem vstupu nepovolaných osob do prostor, kde jsou slepice chovány.
Nemocné slepice v zimě
V zimě je riziko závažných nemocí, jako je ptačí chřipka, vyšší než kdy jindy. Aby bylo možné před ní zdravé slepice chránit, existuje systém sledování drůbeže nakažené tímto virem. Je proto nezbytné v případě podezření na zhoršení zdravotního stavu slepic o podezřelých symptomech okamžitě informovat veterinární úřady. To napomáhá rychlé a efektivní reakci orgánů na potenciální výskyt této nemoci a chrání v konečném důsledku i zdraví Vaší drůbeže.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek