Jak přizpůsobit chov slepic na jaro?
Přichází období, během kterého se příroda probouzí k novému životu, a tak je ten vhodný čas připravit slepice na jaro. Správná péče o slepičky i v tomto období může mít vliv na jejich zdraví, produkci vajec a celkovou spokojenost. Na co se během příprav zaměřit a na co nezapomenout?
Úklid kurníku
Jarní úklid je základ, a tak mu věnujte dostatečnou pozornost. Slepičky byly totiž během zimy převážně v kurníku, a tak je třeba dát prostředí pořádně do pucu. Vyměňte podestýlku, vyčistěte obydlí od kuřinců, očistěte hřady a zkontrolujte, zda nebude kurník potřebovat nějaké opravy. Vyčistit a vydezinfikovat potřebují také napáječky, krmítka. Stačí, když je vložíte do horké vody s dezinfekčním přípravkem a následně necháte dokonale vyschnout. Dezinfekci se nevyhne ani celý kurník. Více se o úklidu v kurníku dočtete v článku “Čištění a dezinfekce kurníku”.
Ochrana před proměnlivým počasím
Během jarního období nás jistě nepřekvapí typické proměnlivé počasí. I když se zdá, že zima je za námi, ranní mrazíky nejsou nic neobvyklého. A jak na tom jsou slepice a změny počasí? Je třeba je na tyto změny připravit a zajistit jim dostatečnou ochranu před deštěm, větrem a již zmíněnými chladnými teplotami. Ujistěte se také, že je jejich zázemí dobře izolované. V teple udržujte především kuřátka, která jsou v prvních týdnech velice náchylná.
Výživa
S příchodem jara se mění potřeby slepiček. Změny nastávají také ve stravovacím režimu, který je potřeba upravit. Aby s rostoucími teplotami nedošlo k dehydrataci, může být nutné zajistit zvýšení množství přidělené vody. Zároveň je vhodné upravit složení krmiva tak, aby obsahovalo vyšší podíl bílkovin a vápníku. Tyto živiny podporují tvorbu vajec a celkovou vitalitu slepic. Ve výběhu se také začíná objevovat přirozená strava, jako jsou brouci, červy a vhodné rostliny pro slepice, jako je pampeliška a zelená tráva. Pokud Vás zajímá více o změnách v jídelníčku, přečtěte si náš článek: “Potřebují slepice na jaře změnu jídelníčku?”.
Péče
K životu se probouzí také paraziti, kteří se rádi zabydlují u slepiček doma nebo v peří. Jako přirozená prevence proti parazitům u slepic slouží popelení. Dopřejte jim tedy vhodný prostor, kde budou moci udržovat své peří v čistotě.
Po zimě se vrhněte na kontrolu celkového zdravotního stavu slepic. Prověřte, zda se u nich nevyskytují již zmínění paraziti nebo nevykazují příznaky nemocí či zranění. Pokud ano, jednejte rychle, abyste minimalizovali riziko šíření infekcí.
Příprava na líhnutí
S tímto obdobím je spjato také líhnutí kuřátek. Připravte vhodná hnízdní místa a zabezpečte potřebné podmínky pro úspěšné líhnutí.
Jaro přináší novou energii do života a také nové výzvy. V tomto období je nezbytné přizpůsobit slepičky a jejich obydlí tak, aby bylo postaráno o jejich zdraví, pohodu a produkci vajec. Pokud se o drůbež budete vzorně starat, zajistíte, že budou prosperovat a přinesou Vám maximální užitek a radost.
Další články
04.12.2024
Jaký vliv mají ohňostroje na zvířata?
Každoroční oslavy spojené s ohňostroji přinášejí radost mnoha lidem, to samé se však nedá říct o našich mazlíčcích. Zvuky, světla a chemikálie obsažené v pyrotechnice na ně mohou mít nepříznivý dopad, což je méně známou realitou skrývající se za kouzlem oslav.
Přečíst článek03.12.2024
Jak na chov ryb?
Abychom mohli začít s chovem ryb, musíme nejdříve znát jejich základní anatomii. Tvar těla mají protáhlý, vřetenovitý nebo kuželovitý (u úhořů pak hadovitý). Kostru tvoří hlava, trup a ocasní násadec. Rybám chybí krk, takže hlava je pevně spojena s trupem a pohyb je zajištěn ploutvemi (prsními, hřbetními, břišními a ploutví ocasní). Postranní čára je smyslový orgán ryb, kterým reagují na směr proudění a vlnění vody a taktéž je informuje o překážkách ve vodě.
Přečíst článek29.11.2024
Jak označit hospodářská zvířata?
Pokud se chcete stát chovatelem hospodářských zvířat, je důležité vědět, která zvířata je nutné označovat a jakým způsobem. Tuto problematiku blíže popisuje plemenářský zákon a jeho prováděcí předpis – vyhláška o označování zvířat.
Přečíst článek