
Autor: Juraj Korim
22.02.2024
Čištění a dezinfekce kurníku
Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.
Jak často čistit kurník?
Kompletní vyčištění a dezinfekce kurníku by měla probíhat minimálně dvakrát do roka. A právě teď, během příprav kurníku na novou sezónu, nastal čas vrhnout se do práce. Jednou týdně by pak mělo probíhat menší čištění kurníku, které zahrnuje vyčištění obydlí od kuřinců, očištění bidel a samozřejmostí by měla být i nová podestýlka. Nezapomeňte ani na tu ve snáškovém hnízdě. Napáječky čistěte vždy při výměně vody, krmítka stačí při viditelném znečištění, ideálně alespoň jednou týdně.
Dezinfekce kurníku pro slepice
Jak již bylo psáno, dezinfikovat bychom měli dvakrát do roka, ale také pokaždé, když začínáme chovat nové slepičky. Jak taková dezinfekce probíhá a čím dezinfikovat kurník?
Nejprve z kurníku odneste vše, co je možné a důkladně ho očistěte od pavučin a slepičinců. Jako dezinfekční přípravek využijte Savo či dezinfekci na povrchy a plochy určenou pro čištění zvířecích příbytků. Případně můžete kurník vybělit vápnem. Hydroxid vápenatý smíchejte s bílou barvou v poměru 2:1, následně štětkou nanášejte na stěny a vyčkejte do úplného zaschnutí. Pro vyšší účinek postup opakujte. Na ochranu proti čmelíkům můžete využít cílený prostředek Čmelíkostop, který funguje jako prevence, ale také hubí čmelíky v již zamořeném prostředí.
Nezapomeňte na dezinfekci předmětů jako jsou napáječky, krmítka a hnízda. Po dezinfikování dané opláchněte horkou vodou a nechte na sluníčku uschnout nebo důkladně vysušte.
Hotovo!
A to je vše. Nezapomeňte, že během dezinfekce by měly být Vaše slepičky v bezpečné vzdálenosti, aby nedošlo k jejich zranění. Až je poté vpustíte do nablýskaného kurníku, budou štěstím bez sebe.
Další články

16.05.2025
Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat?
Přečíst článek
15.05.2025
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších
O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.
Přečíst článek
14.05.2025
Druhy dojení a typy dojíren
Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren.
Přečíst článek