
Jak naučit slepice chodit do kurníku
Přivezli jste si domu nové slepičky a nevíte si rady s tím, jak je naučit chodit do kurníku? Různě se tradují mýty o tom, že je třeba nechat je tři dny zavřené v kurníku a je to vyřešeno. Není to však nutné a tento postup všeobecně nedoporučujeme. Slepice jsou totiž velmi inteligentní a vědí, co je pro ně nejlepší. Stačí jim tedy vše párkrát ukázat, dobře kurník připravit a máte vyhráno. Pojďte se s námi podívat, jak naučit slepice do kurníku.
Dobrá příprava je základ
Neotálejte a dobře připravte domov slepičkám ještě před jejich koupí. Bezpečný a pohodlný prostor později ocení a budou se do něj rády vracet. Kurník slouží jako chráněné místo, kam nemůže proklouznout žádný dravec, poctivě ho tedy zajistěte, stejně jako výběh kolem kurníku.
Co dělat po převozu?
Po příjezdu ukažte slepičkám jejich domov a přendejte je do kurníku. Dostatek vody a jídla je samozřejmostí. Tento prvek není radno opominout, dané jim pomůže k aklimatizaci na nové prostředí. Můžete je jeden den v kurníku ponechat, aby poznaly své bezpečné místo. Možná ze začátku nebudou chtít vylézt na hřady, jelikož je to pro ně neznámé, postupně si ale přijdou na to, že je dané přirozenější. Druhý den ráno otevřete kurník a nechte slepice, aby se samy rozhodly, kdy budou chtít poznávat okolí. A jak naučit slepice do kurníku večer? Vlastně nijak, při setmění se již budou samy pomalu řádkovat v kurníku, který již považují za svůj domov.
Jídlem nikdy nepohrdnou
Pokud jste slepičky vypustili do širšího okolí a potřebujete je zahnat zpět, je to mnohdy trochu oříšek. Jak naučit slepice do kurníku, když se jim pastva na velkém prostoru moc líbí? Dá se na ně vyzrát jídlem. Připravte si pro ně pamlsky, které jim ukážete a věřte, že se za Vámi div nerozběhnou. Velkou pochutinou jsou například těstoviny nebo pšenice. Postupem času si zvyknou i na pouhý zvuk, který vydává například plechovka se zrním a to pro ně bude jasné znamení. Zároveň by nikdy neměly chybět zásoby vody a krmení přímo v nebo u kurníku. Do této oblasti by měly mít přístup po celý den.
A co když to nefunguje?
Existuje mnoho důvodů, proč se slepička nechce vrátit do kurníku a náš článek, jak naučit slepice chodit do kurníku, přijde zdánlivě vniveč. Většinou je to tím, že slepičce něco chybí nebo se necítí bezpečně. Je možné, že ji nějaká šelma polekala, trápí ji paraziti v kurníku nebo se stala obětí šikany od ostatních slepic. Pozorujte její chování a v případě potřeby neváhejte navštívit veterináře.
A to je vše
Všeobecně platí, že slepičky jsou natolik chytré, že si cestu k bezpečnému domovu většinou sami najdou. Na Vás je ukázat jim směr a připravit dobré podmínky. Tak vzhůru do toho!
Další články

27.05.2025
Agresivita u psů
Každý z nás se jistě někdy ve svém životě setkal s agresivním chováním u psa. Toto chování může mít mnoho příčin a projevů. Je důležité porozumět tomu, proč k těmto projevům dochází, jak je můžeme řešit a jak jim předcházet. K tomu poslouží tento článek.

26.05.2025
Jak ochránit ovce a kozy před vlky
Jistě už na Vás vyskočila zpráva, že se k nám vracejí vlci. Ochránci přírody to považují za pozitivní zprávu, ale co chovatelé ovcí a koz? Ti z toho už tak nadšení nejsou. Vlci se usazují v naší krajině a nedostatečně zabezpečené stádo je pro ně jednoduchou noční svačinou.
Přečíst článek
16.05.2025
Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat?
Přečíst článek