%20(1)-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
27.08.2024
Jak nalákat ptáčky na krmítko?
Zima je obdobím, kdy ptáci hledají potravu hůře než v teplejších měsících. Ovšem pokud chceme vítat ptáčky na zahradě také v létě, můžeme jim i tak dopřát nějakou tu pochoutku. Je ale třeba to s přikrmováním nepřehánět a přemýšlet nad tím, co do krmítka dáváme, abychom ptactvu nijak neublížili. Co dát ptáčkům do krmítka, abychom pro ně vytvořili ideální prostředí a dopřáli jim vhodnou stravu?
Výběr správného krmítka
Ptačí krmítka jsou základním prvkem, který přiláká ptáky na Vaši zahrádku. Existuje mnoho typů krmítek, od zásobníků po ta, která se dají zavěsit, nebo naopak připevnit do země. Při výběru hleďte na velikost a typ krmítka. Menší krmítko je vhodné pro malé druhy ptáků, jako jsou sýkorky, vrabci nebo červenky, zatímco větší krmítka mohou přilákat i hrdličky a kosy. Dále hleďte na materiál. Většinou jsou k dostání krmítka dřevěná a plastová. Dřevěná skvěle zapadnou do přírodního prostředí, ovšem údržba je složitější. Plastová jsou odolnější a snadněji se čistí. Více informací k výběru krmítka se dozvíte v našem článku: “Jak vybrat krmítko pro ptactvo”.
Co do krmítka?
Různé druhy ptáků ocení různé druhy potravy. Rozhodně se ovšem vyhněte tvrdému pečivu či piškotům, které mají minimum živin, a navíc by mohly způsobit zdravotní obtíže. Co tedy ptáci na krmítku ocení?
Slunečnicová semena jsou oblíbenou pochoutkou mnoha různých druhů ptáků. Nalákáte na ně sýkorky, vrabce, stehlíky či pěnkavy. Loje a tukové směsi jsou výborným zdrojem energie, především pak v zimních měsících. Lze je zavěsit na krmítko nebo připevnit na větve stromů. Další pochoutkou jsou ořechy a sušené ovoce, které potěší například kosy a drozdy. Ve specializovaných obchodech lze také zakoupit směsi pro ptáky, které obsahují mnoho druhů semen a ořechů, na kterých si pochutná široké spektrum ptáků. Každý si tam totiž najde to, co má rád.
V letních měsících doporučujeme k přikrmování, jak jsme již zmínili, přistupovat ohleduplně. V tomto období je vhodné ptačí krmítko naplnit slunečnicovými semínky, ořechy, ovocem a směsí obilovin.
Umístění krmítka
Správné umístění a pravidelná údržba jsou důležitými aspekty pro úspěšné nalákání ptáčků. Krmítko by mělo být umístěno na snadno přístupném místě, které je ovšem chráněno před predátory. Ideální tedy je ho umístit do výšky. Místo by také mělo být klidné s dobrým rozhledem, aby ptáci včas zpozorovali nebezpečí. Posledním důležitým aspektem je pravidelné čištění, díky kterému zabráníme šíření nemocí mezi ptáky.
Nalákat ptáčky na Vaši zahradu vyžaduje dávku trpělivosti. Aby si totiž na nové prostředí zvykli, potřebují dostatek času. Ovšem po nějaké době ho začnou pravidelně navštěvovat. Stačí pouze vybrat správné krmítko pro ptáky, zajistit pestrou stravu a udržovat čistotu.
Další články

29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek
27.04.2025
Jak na chov činčily?
Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.
Přečíst článek