Jak vybrat krmítko pro ptactvo
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.03.2024

Jak vybrat krmítko pro ptactvo

Krmítka pro ptactvo nejsou pouhým doplňkem do zahrady. Správně zvolené krmítko může přilákat různé druhy ptáků a pomoci jim přečkat zimu. Avšak obtížné může právě být rozhodnutí, jaké krmítko zvolit.


Výběr krmítka

Předtím, než nějaké krmítko koupíte, popřemýšlejte nad tím, jaké druhy ptáků se ve Vaší oblasti pohybují. Každý druh totiž preferuje jiný typ krmítka a krmení. Například sýkorky mají raději menší krmítka s otevřenými otvory, zatímco vrabci upřednostňují větší krmítka s rovnými plochami pro přistávání. Při výběru se zaměřte na typ krmítka, materiál a rozměry.


Typy krmítek pro ptáky

Nejčastěji se setkáváme s klasickým modelem – krmítkem se stříškou, které může být buď pověšené, nebo připevněné do země. Na toto krmítko nalákáte skoro všechny druhy ptáků. Naproti tomu existují krmítka otevřená, která sice poskytují ptactvu snadný přístup k potravě, ale krmivo není chráněno před přírodními jevy. Dobrým řešením jsou zásobníky, z kterých postupně krmivo vypadává na plochu, z které jej ptáci zobou. Takto je strava velice dobře chráněna před větrem a vodou. Nalákáte na ně například sýkory, vrabce, špačky, strakapoudy a další. Na podobném principu fungují i zásobníky na ořechy. Jedná se o krmítka s drátěnou stěnou, přes kterou je ptáci ozobávají. Ořechům neodolá například čížek či červenka.


Dále lze vybírat z krmítek násypných, která jsou položena na zemi. Pokud je toto krmítko zastřešeno, není se čeho obávat, avšak pouhé krmení ze země je riskantní vzhledem k rychlému vlhnutí. Takto si pochutná skřivan, strnad či pěnkava. V případě, že nemáte zahradu, přijdou Vám vhod krmítka, která se dají připevnit pomocí přísavek na okno.


Materiál

Ptačí krmítko je vyráběno z různých materiálů. Dřevěné lépe zapadne do přírodního prostředí, dlouho vydrží, avšak údržba je náročnější. Kovová a plastová jsou často odolnější, avšak působí nepřirozeným vzhledem.


Velikost krmítka

Velikost krmítka závisí na počtu ptáků, které očekáváte, a také na množství umístěného krmiva. Do menšího krmítka Vám přiletí spíše vrabci či sýkory, do většího kavky a poštolky.


Umístění krmítka

Krmítko umístěte na bezpečné a viditelné místo, které bude snadno dostupné. V případě zahrady je ideální místo na stromě nebo blízko keřů, které poskytnou úkryt. V bytě pak můžete krmítko umístit na parapet či na balkon.


Co dát ptákům do krmítka?

Krmítko začněte plnit již v průběhu října. Ptáčci si na toto místo zvyknou a během zimy ho budou hojně navštěvovat. V zimě potřebují především stravu s vysokým podílem tuků (rostlinného i živočišného původu). Nejčastěji se setkáváme se slunečnicovými semínky, obilovinami, ořechy, jablky a hovězím lojem. Vedle rozhodně nešlápnete ani s pítkem s čerstvou vodou.


Vybrat správné krmítko není žádná věda. Pouze je třeba se zamyslet, jací ptáčci Vás svou návštěvou nejspíš poctí a jaké máte možnosti umístění. S ohledem na potřeby ptáků ve Vaší oblasti a správnou péči o krmítko můžete pomoci ptákům překonat náročné zimní období. Pokud by Vás zajímalo, jak ptáčci tráví zimu, neváhejte si přečíst článek „Jak ptáci přežívají zimu: tajemství jejich přežití“.


Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek