

Autor: Pavel Frček
07.11.2024
Jak funguje trávení přežvýkavců?
Tur, ovce, koza nebo například velbloud. Všechna tato zvířata řadíme mezi přežvýkavce, jež mají velmi specifické trávení. Proč tomu tak je? Pojďme spolu nahlédnout do této problematiky.
Přežvykování neboli ruminace
Jak již název přežvýkavci napovídá, přežvykování je typickým znakem této skupiny zvířat. Určitě jste už někdy viděli, jak kráva spokojeně leží a neustále přežvykuje, i když už delší dobu nic nejí. Jejich trávení totiž probíhá ve dvou fázích. Nejprve přijatou potravu rozžvýkají a spolknou, avšak po 30 až 60 minutách ji znovu vyvrátí do dutiny ústní a tam ji opět rozžvýkají. Dochází tak k zefektivnění trávení a maximalizaci získaných živin.
Má kráva 4 žaludky?
Určitě se k vám také někdy doneslo tvrzení, že má kráva 4 žaludky. Není to tak úplně pravda, ve skutečnosti se jedná o 3 předžaludky (bachor, čepec a knihu) a 1 žaludek (slez). Každá tato část trávícího traktu plní svoji specifickou funkci.
Prvním a zároveň nejobjemnějším předžaludkem je bachor. Sem se potrava dostává z dutiny ústní a podléhá rozkládání pomocí mikroorganismů, které zde žijí. Následně se potrava přesouvá do dalšího předžaludku – čepce. Ten umožňuje rychlý přesun do posledního předžaludku – knihy, kde dochází k jejímu drcení. Potrava poté putuje do samotného žaludku – slezu, v němž probíhá enzymatické trávení tak, jak jsme zvyklí u člověka.
Možná se ptáte, proč je to vlastně celé tak složité. Tato adaptace trávícího traktu umožňuje trávit rostlinná krmiva, která obsahují těžce stravitelné složky sacharidů (například celulózu). Zvířata bez této adaptace nedokážou zmíněné látky téměř vůbec trávit. Jedná se tedy sice o složitý proces, ale zato velmi přínosný.
Další články

30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek
29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek