Jak často měnit podestýlku králíkovi?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.02.2024

Jak často měnit podestýlku králíkovi?

Podestýlka je důležitou součástí péče o králíka, která má velký vliv na jeho zdraví a celkovou pohodu. Správná údržba je zásadní pro zachování čistoty prostředí a prevenci zdravotních problémů. Ale jak často byste ji měli měnit?


Proč podestýlku?

Podestýlka pro zakrslé králíky je důležitou součástí každé klece. Ať už je součástí toalety, na kterou učíte králíka chodit, či je volně rozprostřena po kleci. V tom případě tvoří formu zábavy a krátí tak ušákovi dlouhé chvíle a napomáhá vytvořit větší pohodlí. Proto je důležité věnovat pozornost správnému materiálu, který bude vhodný z hlediska absorpce zápachu, ale bude také šetrný k tlapkám. Králíci v kleci tráví celý den, tak vybírejte kvalitní stelivo.


Výběr vhodné podestýlky

Existují různé typy podestýlky a na Vás je výběr té ideální. Vyzkoušejte více druhů a vyberte ten, který Vašemu králíčkovi vyhovuje nejvíce. Můžeme je dělit podle různých vlastností. Existuje varianta, která neutralizuje pach zvířete. Bezprašné jsou bezpečnou volbou, jelikož nehrozí vdechnutí malých částí. Ekologické jsou rozložitelné v přírodě a jsou výbornou volbou pro alergiky. Antimikrobiální mají antibakteriální a antiseptické vlastnosti, zároveň účinně pohlcují pachy a sají vlhkost. Rozmyslete tedy, jaké výhody podestýlky upřednostníte.


Vhodný materiál

Některé typy podestýlky jsou schopny absorbovat vlhkost lépe než jiné. Nejoblíbenější bývají hobliny, které dobře sají, na druhou stranu nemají takovou schopnost pohlcovat pachy. To pak podněcuje k častější výměně. Další skupinkou jsou podestýlky hrudkující (např. kočkolit), které po absorpci tekutiny vytvoří hrudku, kterou jednoduše odstraníte. Také jsou podestýlky nehrudkující, které mohou být kukuřičné, z lisovaných pilin či z přírodní buničiny. Tyto druhy velmi dobře sají, a tak vydrží i několik dní. Poslední skupinkou je seno, které je vhodné jako podestýlka na odpočinek, ne do toalety. Nemá totiž dobré savé vlastnosti a brzy zapáchá. Myslete na to, že by seno mělo být spíše potravou. Pokud stále váháte v otázce potravy u králíků, přečtěte si článek „Čím krmit zakrslého králíka“ a „Jak často krmit zakrslého králíka“ kde se touto problematikou zabýváme.


Pozor na zdravotní potíže

Pokud má Váš králíček nějaké zdravotní potíže, je pravděpodobné, že bude nutné podestýlku měnit častěji.


Jak často tedy měnit?

Obecně platí, že podestýlku byste měli měnit minimálně jednou týdně. Avšak záleží na použitém materiálu, jeho vlastnostech a na individualitě králíčka. Je důležité zkoušet a sledovat potřeby Vašeho mazlíčka a zajistit, aby měl vždy čisté a hygienické prostředí. Pravidelnou údržbou zajistíte pevné zdraví zakrslého králíka.


Další články

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek
Jak na chov činčily?

27.04.2025

Jak na chov činčily?

Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.

Přečíst článek