Čím krmit zakrslého králíka

Autor:

24.01.2024

Čím krmit zakrslého králíka

V momentě, kdy si pořizujete chlupatého společníka, je zapotřebí se zabývat hned několika aspekty. Spadá do nich i krmení zakrslého králíka. Nejedná se o nic extra náročného, i tak je ale vhod se držet osvědčených pravidel, jenž napomohou k perfektní kondici mazlíka. Přečtěte si náš nejnovější článek a odhalte úskalí doporučené stravy králíka domácího.


Strava vlákninou zaslíbená

Základním stavebním kamenem králičí stravy by mělo být seno. Slouží jako zdroj hrubé vlákniny a napomáhá udržovat střevní mikrobiom v rovnováze. Chlupáčovi plní funkci uklidňujícího přežvykovadla, díky kterému si může obrousit neustále rostoucí stoličky. 

Pokud si pěstujete vlastní seno, nechte posekanou trávu usychat alespoň po dobu 6 týdnů. Platí, že sklizeň z května až června, tedy z prvního sečení, je výživnější než otava.

2 v 1

Chcete-li “zabít dvě mouchy jednou ranou”, luční seno s bylinkami Vám umožní podestlat králíčkovi v jeho obydlí a navíc mu během dne poslouží jako krmivo. Co cena? Nikterak závratná, 50 l balení pořídíte i za částku 67 Kč. Hlodavci budou mít zajištěn příjemný komfort v teple i ve chvíli, kdy nemáte po ruce louku na sušení trávy.  

Granule jako doplněk

Ano. Mnohdy je granulím přisuzován větší význam, než jaký ve skutečnosti mají. V kontextu sena hrají až druhořadou roli. Nicméně, kvalitní a výživné krmivo může být perfektním přídavkem. 

Granulované krmivo pro králíka, co může jíst zakrslý králík, vyžaduje vysoký podíl vlákniny, ruku v ruce se sníženým obsahem cukrů, škrobu a tuků. Výhodou krmných směsí bývá hojná četnost vitaminů, jenž v doporučené míře chlupáčům jen prospěje.

Nezapomeňte na vodu

Krmení, krmení a zase krmení… Doposud jsme se zabývali dobrotami, co žere zakrslý králík. Nezapomněli jsme na něco? Pitný režim je nesmírně důležitý i u domácích zvířat. Chlupáči by měli mít po celý den přístup k čisté vodě, snažte se ji ráno i večer měnit. A pokud se setkáte s odporem králíka k napáječce, jednoduše mazlíka se zásobárnou vody seznamte.

Čemu se vyhnout obloukem

Je na místě se vyvarovat navlhlému, ba dokonce plesnivému senu, jenž rozhodně nespadá mezi pochutiny, co může jíst králík. Nepoživatelná senáž může zapříčinit trávicí potíže. Oproti tomu příliš staré seno již neobsahuje dostatek živin a hlodavcům tak zpravidla nechutná. 

Předpokládáme, že by vás to ani nenapadlo, i tak ale nedoporučujeme králíkům servírovat “výživovou bombu” avokádo. Vyvarovat byste se měli i například česneku či semínkům z ovoce. O problematice “co nesmí jíst králík” jsme se více rozepsali ve stejnojmenném článku, připomeňte si vše podstatné s námi.

Prevence před nutnou dietou

Chcete pro svého zvířecího miláčka to nejlepší. Přestože může mazlík působit při nacpávání se spokojeně, nutně to neznamená, že je to pro něj dobře. Nadměrné krmení zakrslého králíka může vést až k nadváze a obezitě, při které nastává vynucená dieta. Raději tak králíčkovi krmení poctivě dávkujte.

Přejeme jim dobrou chuť

Nezbývá než popřát nejen Vám, ale i králičím společníkům, dobrou chuť u vaší nadcházející hostiny! 

Další články

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

09.07.2025

Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?

Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.

Přečíst článek
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

08.07.2025

Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?

Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.

Přečíst článek
Jak na chov perliček?

07.07.2025

Jak na chov perliček?

Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.

Přečíst článek