Co nesmí jíst kočka?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Čokoláda

Pro člověka sladká pochutina, pro kočku smrtelně jedovatá potravina. Obsahuje totiž látku theobromin. Ta je pro kočky i psy toxická a způsobuje průjem, zvracení a závažné problémy srdce a nervové soustavy.

Syrové maso

Syrové maso může obsahovat bakterie, jako je salmonela nebo E. coli, které způsobují nepříjemnou infekci. Ta se může projevovat především zvracením a průjmem. Je tedy bezpečnější vyhnout se syrovému nebo nedostatečně tepelně upravenému masu.

Avokádo

Další potravinou, co nedat kočce, je avokádo. Tato pro lidi výživná potravina obsahuje látku persin, která Vaší kočičce neudělá vůbec dobře. Poškodit může plíce a srdce, vysoký obsah tuku zase může vyvolat zvracení. 

Alkohol

Jakékoli množství alkoholu je pro kočku nebezpečné a může způsobit otravu, jejíž následky mohou být fatální. Kočky mají nižší toleranci na alkohol než lidé, proto se mu vyhněte obloukem. 

Cukr a mléčné výrobky

Může kočka sýr? Příliš mnoho cukru nebo mléka může vést k obezitě a dalším zdravotním problémům, jako je zvracení, průjem, poškození ledvin a jater. Trávení cukrů je pro kočky velmi problematické. Z toho důvodu nemohou jednoduše strávit ani mléčné výrobky, které obsahují mléčný cukr, laktózu. Zatímco mnoho lidí má dodnes představu, že se kočky živí mlékem, většina koček naopak nepřijímá tyto výrobky dobře. 

A co dál?

Co nesmí jíst kočky a čemu by se měly stoprocentně vyhnout? Potravin, které kočičkám neudělají dobře, je mnohem více. Vyhněte se například cibuli, česneku, syrovým vejcím, hroznovému vínu a rozinkám. Dále nepokoušejte ani tučná a kořeněná jídla – od Vašeho stolu se ke kočce nesmí nic dostat. 

Strava – kočka domácí

Jak by naopak měla vypadat správná strava kočky? Vzhledem k tomu, že kočka je masožravec, měl by se její jídelníček skládat především z masité stravy. Energii čerpají z živočišných bílkovin a tuků, kterých by v krmné dávce mělo být až 90 %. 

Co potřebuje kočka? Ve většině případech zastává kočka stravování konzervativní. Pokud jsou krmeny především granulemi, jejich zažívací trakt si na tuto stravu zvykne a následné změny tak mohou vyvolat zažívací potíže. Jídlo pro kočky, jako jsou granule, proto není dobré kombinovat například s masem. Stravu dělte na 2-3 porce denně.

Co jí kočky, aby se jim přilepšilo a aniž by to jejich zažívání odneslo? Nabídněte jim jednou za čas masové kapsičky, vařený žloutek nebo kousek lososa či kuřecího masa.

Bezpečnost a zdraví našich kočičích kamarádů jsou prioritou. Proto vždy pečlivě zvažte, co jim podáváte k jídlu, a vyvarujte se potravinám, které mohou být až toxické. Pokud se budete řídit všemi doporučeními, odměnou bude zdravá kočka, která Vám bude dělat radost spoustu let. A to se vyplatí. V případě jakýchkoli pochybností je vždy nejlepší poradit se s veterinářem. 

Další články

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek