Co je to popelení u slepic a jak vytvořit popeliště?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

10.11.2022

Co je to popelení u slepic a jak vytvořit popeliště?

Popelení jistě není třeba představovat zkušeným chovatelům slepic, těm začínajícím, případně lidem „mimo obor“, kteří se chtějí o chovu slepic něco dozvědět, je však dobré objasnit, o co se jedná. Podíváme se také na to, jak slepicím připravit popeliště, kde se budou moct pořádně vypopelit.

Co popelení znamená a proč je důležité

Popelení je činnost, při které se slepice válejí v popelu, hliněném prachu nebo jemném písku. Pro slepice to je v podstatě způsob, jak se myjí, byť na první pohled se převalování v popelu nemusí zdát jako ideální způsob očisty. Každopádně popelení slepicím skutečně pomáhá udržovat jejich peří v perfektním stavu.

Díky popelení se slepice dokážou zbavit parazitů, které si najdou útočiště v jejich peří. Parazité, jako jsou čmelíci nebo blechy, znepříjemňují slepicím život, když se kvůli nim musí potýkat s nepříjemným svěděním. To se pak odráží v chování slepic – začnou být neklidné a navíc hrozí snížení snášky až na polovinu. V případě, že by výskyt parazitů překročil jistou mez, popelení nemusí stačit a je nutné sáhnout po přípravku proti parazitům. Mimo speciálních antiparazitik při hubení parazitů pomůže také křemelina, případně hašené vápno.

Jak vytvořit popeliště a kam ho umístit

Vzhledem k tomu, že popelení je důležité jak pro krásu, tak i zdraví slepic, musí mít k popelišti přístup všechny slepice a měly by se moct popelit, kdykoliv se jim zachce. Popeliště tedy má být v každém samostatném slepičím výběhu. V některých výbězích jsou vhodné podmínky pro to, aby si slepice vytvořily popeliště samy, ale zvláště pokud je výběh většinu času blátivý nebo je postaven na betonovém podkladu, musí se o jeho tvorbu zasadit chovatel. Popeliště můžete připravit pouze na suchém místě. Z toho důvodu ho není úplně od věci ukrýt pod přístřešek (není to nutností), ovšem někde na slunném místě, aby na něj odpoledne dopadaly sluneční parsky a popeliště skutečně nemělo tendenci být vlhké a po dešti rychle vyschlo.

Popeliště se dá připravit více způsoby. Existují plastové vaničky, ve kterých se obvykle vzhledem k jejich velikosti může popelit pouze jedna slepice. Stejnou práci odvede jakákoliv podobná nádoba s velikostí podle vašeho výběru. Dále lze pro účely popeliště vykopat mělkou díru v zemi a elegantním řešením je sbití nízké dřevěné ohrádky, kam slepice snadno skočí. Je dobré, když popeliště nabízí dostatek prostoru alespoň pro dvě slepice.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, musíte popeliště vyplnit vhodným prachovým materiálem, jenž se snadno dostane do peří, a to až ke kůži. Jak už název popisovaného zařízení napovídá, správnou volbou je jednoznačně dřevěný popel. Dřevěný popel má nejlepší čisticí vlastnosti. Popeliště však neplňte popelem z uhlí, obsahuje totiž síru a těžké kovy. K popelu ze dřeva můžete přidat suchou jemnou hlínu nebo jemný písek, případně je těmito materiály možné popel zcela nahradit, pokud ho nebudete mít k dispozici.

Další články

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek