Wyandotky: Nenáročné slepičí krásky s vysokou užitkovostí
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.02.2023

Wyandotky: Nenáročné slepičí krásky s vysokou užitkovostí

Přemýšlíte, jak svůj domácí chov slepic trochu ozvláštnit a přitom nemít žádné starosti navíc? Máme pro vás zajímavý tip – plemeno, které se díky své povaze hodí do každého chovu. Pojďme si představit Wyandotky (někdy psáno jako vyandotky). Wyandotky jsou dostupné v mnoha různých zbarveních a vyznačují se vysokou užitkovostí a klidným chováním, díky němuž se ve výběhu dobře snáší nejen s jinými slepičími plemeny, ale i dalšími druhy drůbeže.

Původ plemene

Plemeno pochází z USA, kde se začalo rozšiřovat v polovině 19. století. Uznané pak bylo v roce 1883 a téhož roku se první wyandotky dostaly do Evropy. Pojmenované je po kmeni Wyandotte, jehož členové se totiž také zabývali jeho chovem. Vedle běžných zástupců plemene lze narazit na jejich zakrslé příbuzné. Zakrslé varianty wyandotek s různými barvami peří byly vyšlechtěny v Evropě, konkrétně Německu, Nizozemsku a Velké Británii.

Robustní tělo a peří na nespočet způsobů

Wyandotky mají docela robustní zaoblené tělo, k čemuž přispívá i jejich měkké, bohaté a nadýchané peří, které příliš nepřiléhá k tělu. Charakteristický je pro ně kratší krk a ocas, výrazná prsa a břicho, krátká křídla se širokými letkami a spíše nenápadný růžicovitý hřeben na hlavě.

Wyandotky se řadí mezi středně těžká plemena. Slepice v dospělosti dosahují hmotnosti 2,5–3 kilogramů, kohouti jsou pak asi o půl kilogramu těžší. V případě zakrslé varianty váží slepice zhruba 1 kilogram a kohouti 1,2 kilogramu.

Plemeno obléká peří mnoha barev. Objevit se na slepicích může peří bílé, žluté, černé, modré, červené nebo stříbrné barvy. Mohou být jednobarevné, strakaté i žíhané. Celkem se rozlišuje kolem tří desítek uznaných barevných variant wyandotek. Běháky a zobák jsou však nehledě na barvu peří vždy žluté.

Kombinovaná užitkovost

Wyandotky se chovají kvůli vejcím i masu. Roční snůška za optimálních podmínek dosahuje až 180 kusů vajec s hmotností zhruba 55–60 gramů, zakrslé wyandotky mají roční snůšku až 120 kusů vajec vážících přibližně 40 gramů. Skořápka vajec může mít u klasické varianty plemene od smetanového přes světle hnědý až po tmavě hnědý odstín, o čemž rozhoduje zbarvení slepice. Skořápka vajec zakrslé varianty mívá světle hnědou až jemně růžovou barvu.

Nenáročný chov

Jak už bylo zmíněno v úvodu, wyandotky bez problémů zapadnou do každého chovu. Jejich klid plynoucí z nízkého temperamentu je zárukou snášenlivosti s ostatní drůbeží, takže se je nemusíte bát vypustit na zahradu s dalšími slepicemi, husami nebo kachnami. Jsou přátelské, krotké a důvěřivé. Špatně létají, tudíž se jen tak nevydají na útěk přes plot výběhu, ani kdyby je něco přece jen rozrušilo. Výběh jim stačí klidně i menší, ale velkým zatravněným výběhem samozřejmě nepohrdnou. Nenáročnost chovu podtrhuje to, že nevyžadují žádné zvláštní zacházení z hlediska krmení.

Typický je pro slepice wyandotek silný mateřský instinkt. Dokážou se tedy starat jak o vejce až do vylíhnutí potomků, tak následně i o svá kuřata. Představují proto ideální volbu v případě, že hledáte slepice pro přirozený odchov.

Další články

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek
Jak na chov činčily?

27.04.2025

Jak na chov činčily?

Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.

Přečíst článek