Výběr automatických dvířek do kurníku
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.06.2022

Výběr automatických dvířek do kurníku

Chov slepic a další drůbeže je obecně poměrně nenáročný, ale přece jen existují věci, které ho ztěžují. Jednou z těch nejvýraznějších je nutnost každý večer zavírat a každé ráno zase otevírat dvířka kurníku, která by přes noc měla být zavřená pro zamezení vstupu nechtěných návštěvníků v podobě predátorů, jako jsou lasičky, kuny, lišky nebo kočky. Naštěstí se lze této povinnosti zbavit, když se o zmíněné úkony zvládnou postarat automatická dvířka. Přečtěte si, jak vám automatická dvířka usnadní život a na co se při jejich výběru musíte zaměřit, abyste si dokázali vybrat taková, která budou fungovat přesně podle vašich představ.

K čemu slouží automatická dvířka kurníku

Jak už bylo napsáno v úvodu, hlavním úkolem automatických dvířek kurníku je spolehlivá ochrana proti predátorům, přičemž vám zcela odpadne starost dvířka manuálně zavírat a otevírat. Nejenže ke kurníku nemusíte ve večerních a brzkých ranních hodinách chodit, ale hlavně na tyto úkony nemusíte myslet. I svědomitému chovateli se může občas stát, že na některý z těchto úkonů jednoduše zapomene, a pak toho bude litovat. Stačí jednou zapomenout na zavření dvířek a pro váš chov to může mít fatální následky.

Jak vybrat automatická dvířka kurníku

Pokud vás automatická dvířka zaujala a chcete s nimi svůj kurník vylepšit, je čas pustit se do jejich výběru. Níže jsou uvedena základní kritéria výběru a různé možnosti, které v rámci něj máte.


Režim provozu

Na režimu provozu závisí, podle čeho se řídí otevírání a zavírání dvířek. Ovládání dvířek se může řídit buď podle časovače, nebo podle světelného senzoru (soumrakového spínače). U některých ovládacích jednotek je možné zvolit také libovolnou kombinaci těchto dvou způsobů, takže si lze vybrat z následujících možností:

  • otevírání i zavírání na časový spínač
  • otevírání na časový spínač a zavírání na soumrakový spínač
  • otevírání na soumrakový spínač a zavírání na časový spínač
  • otevírání i zavírání na soumrakový spínač


Napájení

Automatická dvířka pro svou funkci samozřejmě potřebují nějaký zdroj energie. V případě, že kurník není napojen na elektrickou síť, což je poměrně běžné, tak nezbývá než vybrat dvířka napájená bateriemi. Baterie vydrží dvířka zvedat a spouštět dlouhou dobu, takže se není tohoto typu napájení třeba obávat. Baterie se však pro jistotu doporučuje měnit jednou ročně. Druhý způsob napájení představuje napájení ze sítě, obvykle přes 12V adaptér.


Způsob zvedání dvířek

Standardně jsou dvířka zvedána a spouštěna prostřednictvím lanka, které se navíjí do krabičky s elektronikou. Narazit ovšem můžete také na variantu s pístem místo lanka. Tato varianta nabízí větší odolnost a dokáže zvedat i výrazně těžší dvířka.


Velikost dvířek

Dvířka se nabízí v různých velikostech. Menší dvířka jsou určena pro slepice, dvířka větších rozměrů pak musíte volit v případě, že chováte například kachny nebo husy, aby se mohly snadno dostat do kurníku (kachníku, husníku).

Nabídka automatických dvířek do kurníku

V nabídkách obchodů naleznete nejen kompletní sady automatických dvířek, které obsahují jak samotná dvířka s vodicími kolejnicemi, tak i nezbytnou elektroniku, ale tyto části můžete pořídit také zvlášť. Nejoblíbenější volbou jsou komplety, kde v balení dostanete vše potřebné, někdy však může být výhodnější pořídit pouze jednu ze dvou základních částí. Samotná krabička s elektronikou se hodí, když se vám rozbije stará elektronika a dvířka jsou stále funkční nebo když si dvířka chcete vyrobit sami. Samotná dvířka se zase mohou hodit v situaci, kdy máte vybranou elektroniku, která přesně vyhovuje vašim potřebám, dodávanou bez dvířek.

Sluší se upozornit na to, že automatická dvířka do kurníku jsou rozměrově univerzální produkty pro všechny možné kurníky, a proto při jejich instalaci může být potřeba předvést něco z vašeho kutilského umu. Pokud teprve hodláte kurník pořizovat či stavět a chcete na něj automatická dvířka umístit, vyplatí se na tuto skutečnost myslet již s předstihem.

Další články

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek
Jak na chov činčily?

27.04.2025

Jak na chov činčily?

Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.

Přečíst článek