Psi pro alergiky: Jaká jsou nejoblíbenější hypoalergenní plemena psů?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.03.2023

Psi pro alergiky: Jaká jsou nejoblíbenější hypoalergenní plemena psů?

Psi se řadí mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky a mnoho rodin si život bez něj nedokáže představit. Rádi byste se také zařadili mezi hrdé paníčky či paničky nějakého čtyřnohého miláčka, ale trápí vás alergie na psy? Klidně můžete, jen je třeba na alergii myslet při výběru psa. Dokonce ani nemusíte být příliš zklamaní, výběr psů vhodných pro alergiky je totiž překvapivě široký. Podívejte se na to, co stojí za vznikem alergické reakce buď při přímém kontaktu se psem, nebo při pobytu v prostředí, ve kterém pes žije. Pak už na vás čeká seznam nejoblíbenějších psích plemen, která si můžete pořídit i jako alergik, a několik rad, jak omezit možnost vzniku alergické reakce při soužití se psem.

Co vyvolává alergickou reakci

Za alergickou reakcí nemusí nutně stát psí chlupy, „problémových faktorů“ se ve spojení se psy objevuje více. Poměrně překvapivé je navíc to, že za alergickou reakcí většinou nestojí samotné chlupy, alergie na zvířecí srst se totiž objevuje zřídka. Alergickou reakci dokážou vyvolat odumřelé šupinky kůže v srsti, případně další alergeny usazené v srsti, jako je pyl, prach nebo roztoči. Dalšími alergeny jsou psí sliny a moč, které obsahují specifickou bílkovinu, stejně jako psí pot a zmíněné šupinky kůže.


Je třeba zmínit, že každý pes může vyvolat alergickou reakci, nevyjímaje plemena označovaná jako hypoalergenní. Proto je dobré si psa vybírat tváří v tvář a strávit s ním nějaký čas, než si ho vezmete s sebou domů. Alergická reakce se nejčastěji projevuje ve formě alergické rýmy, v závažnějších případech se lze potýkat s ekzémem, zánětem spojivek nebo astmatem.

Oblíbená plemena psů vhodná pro alergiky

Důležitou zásadou při výběru psa pro alergika je vybrat takové plemeno, které příliš nelíná. Pak se alergik nebude muset potýkat s chlupy pokrytými alergeny na každém kroku. Mezi plemena psů, která si mohou pořizovat alergici, patří:


  • Jorkšírský teriér – Srst tohoto roztomilého plemene připomíná hladké lidské vlasy. Jorkšíři nemají podsadu (jemnější krátké chlupy) a tolik tedy nelínají.

  • Bichon Frisé (bišonek) – Tento kudrnáč s hustým nadýchaným kožíškem je pouze malým zdrojem alergenů. Chlupy z něj nevypadávají, zůstanou zamotané v srsti, dokud je nevyčešete.

  • Maltézský psík – I tento malý neposeda se může pochlubit minimálním línáním.

  • Čínský chocholatý pes – Existuje jako naháč, který má pouze chocholky srsti na hlavě, krku, ocasu a nohách. Díky tomu líná pouze velmi málo, nebo dokonce vůbec při častější úpravě chocholků. Každému ale nemusí padnout do oka.

  • Basenji – Basenji má krátké měkké chlupy a příliš nelíná. Navíc se o sebe stará, v očišťování se vyrovná kočkám.

  • Knírač – Ani přátelský knírač příliš neztrácí chlupy a v jeho kožichu se neobjevuje moc šupinek kůže. Menší línání je dobré ještě dále omezovat každodenním vyčesáváním.

  • Portugalský vodní pes – Je vhodný pro osoby s lehčí alergií. Má jen jednu vrstvu srsti, chybí mu podsada.

Jak omezit vznik a projevy alergické reakce na psa

V případě, že trpíte silnější alergickou reakcí na kontakt se psem, bude lepší si tohoto mazlíčka nepořizovat. Pokud však máte jen lehčí alergii a pořídíte si psa, vyplatí se pro bezproblémové soužití zaměřit na několik věcí.


  • Pravidelně svému psovi dopřávejte důkladnou koupel
  • Starejte se o psí srst. Pomůže její časté, nejlépe každodenní vyčesávání.
  • Používejte doma čističku vzduchu a případně i zvlhčovač vzduchu, je-li to třeba.
  • Častěji perte různé potahy na sedačkách, křeslech či polštářích, kde pes odpočívá.
  • Důkladně čistěte zejména psí pelíšek.
  • Nezapomínejte doma vysávat s vhodným typem vysavače.
  • Užívejte léky na alergii, například sprej na alergickou rýmu nebo prášky.

Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek