

Autor: Pavel Frček
20.03.2024
Probuzení jarní zahrady – jak na to?
Práce na zahradě není nikdy dost, a to především v tuto chvíli, kdy přichází jaro. Po dlouhé zimě, během které se příroda uklidňuje a odpočívá, je čas probudit naši zahrádku k životu a připravit ji na novou sezónu. V minulém článku „Jak připravit zahradu na jaro“ jsme se zaměřili na tyto úkony: úklid zahrady, příprava půdy, příprava trávníku, hnojení zahrady, sázení rostlin a přípravu stromů a keřů. Tím ovšem jarní přípravy na zahradě nekončí. Pojďte se s námi podívat na další důležité práce, kterými probudíme naše zahrádky k jarnímu životu.
Probuzení trávníku
Jaro je ideální čas na první sekání trávníku. Jakmile tráva dosáhne výšky 5-7 centimetrů, přichází řada na sekačku. Při prvním sečení by měla být výška posečené trávy vyšší, cca 3-4 centimetry, při dalším sečení 2 centimetry. Je tomu tak z důvodu, aby se trávník postupně přizpůsobil a nebyl příliš oslaben. Důležité je také provzdušnění – odstraní se staré rostlinné zbytky a kořeny trávy budou mít lepší přístup k vodě a vzduchu.
Zalévání
S příchodem jara je třeba začít pravidelně zalévat zahradu. Závlahu přizpůsobte potřebám jednotlivých druhů rostlin, abyste se vyhnuli přelivu, který by způsobil hnilobu kořenů, nebo naopak vyschnutí.
Výsadba bylinek
Na bylinkových záhonech se nejdříve pustíme do úklidu – sebereme zbytky listů, odumřelých rostlin a plevele. Křovité byliny sestříháme do požadovaného tvaru a odstraníme suché výhonky. Pokud se chystáte na výsadbu bylin ze semen, je nejvyšší čas je zasadit. Klíčící semena potřebují dostatek vlhkosti, proto je zakryjte víkem nebo fólií a udělejte pár větracích otvorů. Bylinky pak přesaďte na záhon až v průběhu května.
Pokud se chystáte na přímý výsev, začněte s petrželí (v průběhu dubna) a pokračujte s dalšími. Vybírejte slunné místo, kde nefouká.
Ochrana před škůdci a chorobami
Na jaře se opět začínají objevovat různí škůdci a choroby. Prohlížejte proto pravidelně rostliny a věnujte jim pozornost, pokud se některé z příznaků objeví. Díky prevenci či včasnému zakročení můžete zabránit mnoha problémům v podobě šíření nemoci.
Příprava skleníku a fóliovníku
Na sezónu je třeba připravit také skleník či fóliovník. V případě skleníku bychom měli zkontrolovat všechny skleněné části, ale také samotnou konstrukci. Pokud jste na podzim neodstranili plevel a zbytky rostlin, nezryli a nepohnojili půdu, je ten nejvyšší čas. Před zasazením nových rostlin věnujte pár sil také dezinfekci skleníku, aby byli zneškodnění přezimující škůdci. Provést to můžete pomocí dezinfekční dýmovnice nebo sirné svíce.
Fóliovník po zimě znovu sestavíme a také zkontrolujeme, zda nedošlo k nějakému poškození.
Zprovoznění jezírka
Pokud máte na zahradě jezírko, vrhněte se na zprovoznění. Nejprve jezírko vyčistěte od zimního odpadu a zbytků rostlin. V tuto chvíli můžete kolem vysázet rostliny. Nakonec napustíme čistou vodu.
Pokud v jezírku chováte ryby, postup bude jiný. Musíte totiž počkat, až teplota vody stoupne na 12 °C a až následně můžete ryby probrat ze zimního spánku a započít práce.
Úpravy a novinky
Jaro je ideální čas na úpravy zahrady nebo přidání nových prvků. Můžete zvážit nové květináče, kamínky, sochy či zahradní lavičku. Pokud přemýšlíte o nějakém koutku pro děti, rozhodně nesmí chybět pískoviště a dětský domeček. Také nové květiny na zahradě a mulčovací kůra vnáší do prostoru nový nádech.
Jarní práce na zahradě je spoustu, ale je krásné pozorovat, jak se znovu příroda probouzí a my jí v tom pomáháme. Pokud se o zahradu budete pravidelně starat, brzy se Vám odmění svou krásou, kterou si budete moci užívat po celé jaro a léto.
Další články

16.05.2025
Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat?
Přečíst článek
15.05.2025
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších
O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.
Přečíst článek
14.05.2025
Druhy dojení a typy dojíren
Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren.
Přečíst článek