Potřebuje vaše slepice dietu
Připadá Vám vaše slepička nafouklá, skleslá, bez energie a zkrátka není ve své kůži? Určitě jí při těchto příznacích věnujte zvýšenou pozornost. Nemusí se jednat pouze o špatný jídelníček, ale například o zaseklé vajíčko, které umí napáchat velké škody.
Špatné trávení
Jedna z příčin, proč je slepička nafouklá, může souviset se zažívacími problémy. Nejpravděpodobněji ji trápí nadýmání, nadměrná plynatost nebo zácpa. Tyto potíže často vznikají zvlhnutím krmiva nebo ze stojaté vody. Přesvědčte se, že krmivo, které svým slepicím dáváte, skladujete na suchém místě. Také nezapomeňte často měnit vodu. Nejlepší variantou jsou napáječky pro drůbež. V porovnání s klasickými miskami udrží vodu po celou dobu čistou.
Tučná slepice
Dalším důvodem, proč vypadá slepička nafoukle, sklesle a unaveně může být řada komplikací způsobená nevhodnou stravou nebo jejím nadměrným množstvím.
Dávejte si tedy pozor na správné množství krmiva. Jedna slepice denně zkonzumuje cca 100 g krmné směsi. Taky se ujistěte, že je potrava správně vyvážená a neobsahuje velké množství sacharidů nebo nedostatek vlákniny. Pokud byste rádi vytvořili pestrý jídelníček pro vaše slípky, dobrou volbou jsou krmné směsi. Kromě zmíněné vlákniny obsahují důležité vitamíny a minerály.
Uvíznuté vejce
Zaseklé vajíčko je jedním z dalších důvodů, proč se vám může zdát slepice nafouklá. Tento problém často doprovází další příznaky. Slepička ztrácí chuť k jídlu, posedává, není aktivní jako obvykle, přestává pít a nesnáší vejce. Že se opravdu jedná o uvíznuté vajíčko zjistíte tím, že slepičku prohmatáte. V tomto případě vejce jistě ucítíte.
Existuje pár možností, jak se se zaseklým vajíčkem vypořádat. Častou variantou je podávání vápníku. V případě, že slepice nechce pít, dejte jí vodu pomocí kapátka. Pokud ani po podání vápníku slepička vajíčko nesnese, vyzkoušejte teplou lázeň. Na 15 až 20 minut ponořte slípku po břicho do teplé vody můžete jí pomoci opatrnou masáží.
Zdraví na prvním místě
Nepodceňujte zdraví svých slepiček. Jestli se vám zdá, že nejsou ve své kůži, určitě se snažte přijít na to, co může Vaši slepici trápit. A pokud si nejste jistí, neváhejte se s pomocí obrátit na veterináře. Určitě Vám pomůže.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek