-800x800.jpg)
Plymutky – plemeno pro každý chov
Mezi oblíbená užitková plemena slepic jednoznačně patří plymutky. Do Evropy se dostaly z USA, kde byly vyšlechtěny v 19. století, a pevné postavení si postupně vydobyly jak ve velkochovech, tak i třeba v tuzemských domácích chovech. Objevte krásu jejich charakteristického vzhledu a poznejte, proč je toto slepičí plemeno tolik oblíbené mezi chovateli. Možná vás okouzlí natolik, že si je pořídíte domů taky.
Vzhled plymutek
Narazit můžete na plymutky s peřím zbarveným do mnoha odstínů. Nejčastěji oblékají černobílý žíhaný oblek, ale mohou být i celé černé či bílé nebo mít typický hnědooranžový odstín peří. Stavba jejich těla je vcelku mohutná, dominantní je zejména jejich široká hruď. Naopak hlava je trochu menší a nachází se na ní ozdoba v podobě vzpřímeného hřebene. Dospělé slepice dosahují hmotnosti 2,5–3 kilogramy, kohouti mohou vážit až 4 kilogramy.
Klidná povaha a odolnost
Chovatelé mají plymutky v oblibě pro jejich odolnost a klidnou a přátelskou povahu. Navíc skoro nelétají, a tak stačí mít výběh ohraničený nižším oplocením. Radost jim udělá dostatečně velký výběh, kde se budou moci trochu proběhnout, ale statečně se popasují i s omezeným prostorem. Jsou shánčlivé a dokážou si ve výběhu nahrabat nějakou potravu, ale pro vysokou produkci vajec to rozhodně nestačí a musí se každý den dokrmovat.
Hodně vajec i masa
Plymutky se mohou pochlubit poměrně vysokou snáškou. Rychle rostou a dospívají a od slepic se dočkáte prvních vajec již po asi šesti měsících života. Za rok můžete počítat se zhruba 200 vejci od každé slepice. Existují sice plemena s vyšší roční snáškou, ale přesto jde o slušný počet vajec. Jelikož se jedná o otužilé plemeno, tak přísun vajec navíc neustane ani v zimě.
Ceněné jsou také pro jejich křehké a velmi chutné maso. Chuť masa závisí na podávaném krmivu – aby tedy maso bylo opravdu křehké a mělo plnou chuť, je třeba plymutkám podávat kvalitní krmivo s dostatkem živin, vitamínů a minerálů. Vzhledem k jejich tendenci k tloustnutí jim však při krmení raději nedopřávejte až příliš. Plymutky potěší vysokou zmasilostí, když se řadí mezi středně těžká plemena, takže masa budete mít dostatek i při střídmější velikosti krmných dávek ,které jim budou bohatě stačit.
Další články

29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek
27.04.2025
Jak na chov činčily?
Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.
Přečíst článek