-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
04.09.2024
Můžou se domácí mazlíčci v létě spálit?
Léto přináší plno radostí a zážitků. Krom toho ale také různá rizika spojená s horkem. A to nejen u nás, ale také u našich domácích mazlíčků. Zatímco se my běžně chráníme před slunečním zářením pomocí opalovacích krémů, klobouků a slunečních brýlí, často zapomínáme, že naši mazlíčci mohou být také ohroženi.
Jak to tedy je?
Stejně jako my, i zvířata se mohou snadno spálit. Kočky, psi i další domácí mazlíčci bývají náchylní především, pokud mají krátkou srst nebo světlou pokožku. Pozornost byste měli věnovat také oblastem s řidší srstí, jako jsou uši, nos, břicho a okolí očí. Tato místa bývají zvláště citlivá. Některá plemena mají nedostatek melaninu nebo ochlupení, a tak je riziko popálení vyšší. Jsou to plemena, jako například naháč, dalmatin, americký stafordšírský teriér, německý krátkosrstý ohař, bílý boxer, bígl či bulteriér. U koček pak sphynx, devon rex a cornish rex.
Jak poznat spálení?
Příznaky spálení mohou být různé. Často ovšem bývá viditelné zarudnutí a odlupování kůže, vypadávání chlupů, bolestivost, otoky, případně také puchýře. V nejhorším případě pak může spálení vést k horečce, únavě, a dokonce k rakovině.
Jak spálení předcházet?
Prevence je základ, a tak nezapomínejte dodržovat opatření, kterými snížíte riziko popálenin. Rozhodně nejdříve omezte dobu, kdy zvíře tráví čas na přímém slunci. Především pak mezi 10. a 16. hodinou, kdy slunce pálí nejvíce. Dopřejte zvířeti stinné místo, kde se může schovat před sluncem.
Obzvlášť pokud vlastníte náchylnější plemeno, využijte opalovací krémy s vysokým SPF speciálně určené zvířatům. Obyčejné opalovací krémy totiž mohou obsahovat látky, které jsou pro zvířata toxické. Krém nanášejte na citlivé oblasti, jako jsou uši, nos, tlapky, ocas a břicho, případně všude, kde je kůže ohrožena. Nezapomeňte vrstvu pravidelně obnovovat.
A co když ke spáleninám dojde?
Pokud máte podezření, že je zvíře spáleno od slunce, neváhejte a poskytněte okamžitou péči. Péče se odvíjí podle rozsahu popálenin. Pokud je spálení mírné, zvolte chladné obklady. Rozhodně nepoužívejte krémy či gely určené pro lidi, ale raději se poraďte s veterinářem, který Vám doporučí speciální přípravky.
Jedná-li se o rozsáhlé a závažné spálení, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Veterinář zhodnotí závažnost a doporučí komplexní léčbu, která urychlí hojení a zmírní bolesti.
Jaká další rizika hrozí?
Horké počasí a agresivní slunce mohou způsobit i další nemalé zdravotní problémy, jako je úžeh nebo úpal. Ten poznáme podle nevolnosti, malátnosti doprovázené často zvracením, slintáním nebo těžkým dýcháním. Zvíře by tedy mělo mít neustálý přístup k čerstvé vodě a zajištěno by mělo být i stinné místo, kde se může zchladit. Pro ochlazení můžeme poskytnout chladící podložky, nebo si můžete po domácku vyrobit osvěžující pamlsky či hračky, a to jednoduše tím, že je zmrazíme. Při ochlazování ale musíme dávat pozor, aby nebylo příliš náhlé (jedná se o koupání ve vodě), to by mohlo vést až k infarktu. Na pitný režim nezapomínejte ani při cestování. V takovém případě skvěle poslouží cestovní napáječky.
Spáleniny od slunce nejsou rizikem pouze pro nás, ale také pro naše domácí mazlíčky. Proto vždy myslete na prevenci, díky které výrazně zmírníte nebezpečí spálení. Omezte tedy dobu, kdy je mazlíček vystaven slunečním paprskům, používejte vhodné ochranné prostředky a pravidelně kontrolujte stav pokožky. Pokud máte jakékoliv podezření, že pokožka není v pořádku, neotálejte a navštivte veterináře, který poskytne odbornou pomoc.
Další články

09.07.2025
Proč slepice klovou vejce a jak je to odnaučit?
Klování vajec je jeden z nejčastějších zlozvyků u slepic. Mnoho chovatelů si s tímto problémem neví rady a zkouší různé „babské rady" – například ponoření slepice do vody. Pojďme se podívat na účinnější a osvědčené způsoby, jak slepice tohoto nežádoucího chování odnaučit.
Přečíst článek
08.07.2025
Proč jsou antiparazitika důležitá pro naše mazlíčky?
Zdraví našich domácích mazlíčků je pro nás prioritou – ať už jde o morče, psa nebo koně. Pravidelnou péčí a prevencí chráníme své zvířecí společníky před různými onemocněními. Jednou z nejčastějších hrozeb jsou paraziti, kteří mohou způsobit jak kožní problémy, tak i vážná vnitřní onemocnění. Právě proto je důležité nezanedbávat odčervování a pravidelně používat antiparazitika.
Přečíst článek
07.07.2025
Jak na chov perliček?
Perličky pocházejí z Afriky a obývají různá prostředí od savan po pralesy. Ze sedmi známých druhů je nejrozšířenější perlička obecná, kropenatá a přilbová. Domestikace proběhla před 2 000 lety v oblasti dnešního Maroka. Dnes jsou perličky oblíbené pro svůj užitek i nenáročnost. Pojďme se podívat, jak je správně chovat.
Přečíst článek