
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Benefity i úskalí
Psí kost přináší své benefity, ale i značná úskalí. Kosti jsou skvělým zdrojem přírodních minerálů, jako jsou vápník a fosfor. Jejich žvýkání posiluje žvýkací svalstvo a fungují jako přírodní zubní kartáček. Na druhou stranu mohou představovat nebezpečí ve formě zácpy, jiných zažívacích problémů či ulomeného zubu.
Na co si dávat pozor
Nikdy by se psovi neměly podávat vařené ani pečené kosti. Kosti vařením či pečením změní strukturu - ztvrdnou a při rozkousnutí jsou ostré a třepivé, což může způsobit řadu problémů. Vařené kosti pro psa rozhodně nejsou. Psi mají přirozeně vyvinutý jehlový reflex, jenž chrání žaludek a střeva před ostrými předměty. Tento reflex však postupem času vymizí u psů, kteří jsou celý život krmeni pouze granulemi nebo konzervami.
Dále bychom měli věnovat pozornost tomu, jaké kosti chceme psovi podávat. Králičí kosti jsou nevhodné kvůli jejich ostrosti. U zvěřinových kostí hrozí riziko nákazy parazity, není tedy žádoucí je psovi podávat. Morkové kosti jsou velmi tvrdé a morek uvnitř je velmi tučný, pozor tedy na vylomené zuby a na překrmování těmito kostmi.
Jaké kosti jsou vhodné pro psa
Kosti by se měly podávat zásadně syrové, nejlépe ještě se zbytky masa, což v žaludku správně nastartuje trávení. Syrové kosti pro psa se doporučují zejména telecí kosti nebo kosti hovězí. Vhodné jsou také například kuřecí a kachní krky.
Závěrem
Lze říci, že podávání kostí může být prospěšné, ale i velmi nebezpečné. Vždy je potřeba dbát na zásady správného podávání a dobře znát návyky svého psa. Také dbejte na to, že kosti pro psa nejsou plnohodnotnou stravou, ale pouhým pamlskem, jenž by neměl být psovi podáván každý den.
Další články

29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek
27.04.2025
Jak na chov činčily?
Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.
Přečíst článek