Autor: Pavel Frček
29.03.2023
Malovaná vejce jako symbol Velikonoc
Jedním z hlavních symbolů Velikonoc jsou jednoznačně velikonoční vejce, tedy natvrdo uvařená, případně vyfouknutá zdobená vejce, která nazýváme také jako kraslice. Jak se vejce stala symbolem nejvýznamnějšího křesťanského svátku, jež oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista a jehož podstatou je rovněž oslava života a vítání jara?
Velikonoční a zdobená vejce v minulosti
Vejce jsou ze zřejmého důvodu už odedávna považována za symbol zrození a života. Běžnou součástí Velikonoc se stala ve 13. nebo 14. století. Nejdříve plnila pouze roli daru duchovním nějakého kostela nebo chrámu a při té příležitosti byla posvěcena. Postupně se tato tradice rozšiřovala – hospodáři vejci obdarovávali své čeledíny a na Boží hod se z vajec stala almužna pro chudé. V 17. století je například spolu s ovocem nebo pečivem začaly dostávat děti od svých kmotrů či učitelů. V této době se také objevila tradice dávání vajec koledníkům jako odměnu za tzv. pomlazení, tedy vyšlehání dívky pomlázkou, tak jak jsme dnes zvyklí.
Vejce pro koledníky se zpočátku nebarvila a darovala se syrová, zdobení skořápek vajec jako takové je však možné vysledovat až do pravěku a zdobená vejce se objevila rovněž ve starověkém Egyptě, Persii nebo Sumeru, kde se dávala do hrobek. Do hrobek k zemřelým se barvená vejce dávala jako symbol znázorňující přechod z pozemského života do světa mrtvých – vejce v hrobce představovalo duši uniklou z těla.
Vejce se často malovala na červeno, aby připomínala prolitou krev Ježíše Krista, v případě velikonoční koledy ovšem toto barevné provedení dostalo i veselejší význam – červeně malovaná vejce od dívek dostávali chlapci, kteří se jim líbili. Žlutá vejce pak měla připomínat legendu o putování Krista, při kterém proměnil skořápky vajec ve zlato, a zároveň odkazovat na slunce, obilí či med. Modrá barva charakterizovala naději, když symbolizovala svěcenou vodu, a zelená zase byla barvou přírody a jara. Při koledě se darovala stále plná vejce, dutá malovaná vejce jsou až moderní variantou. Dnes navíc malovaná slepičí vejce částečně nahradila čokoládová vajíčka a v případě domácí a zahradní dekorace dokonce vejce umělá.
Barvení vajec mělo i ryze praktický význam
V minulosti mělo barvení vajec ještě jeden zajímavý a především praktický význam. Během 40 dnů dlouhého postního období ukončeného Bílou sobotou se totiž vedle masa a mléčných produktů nesměla jíst ani vejce. Ty se po celou tu dobu pochopitelně hromadila, navíc snůška slepic se na jaře zvyšuje. Vejce se proto v období půstu vařila kvůli prodloužení jejich trvanlivosti, aby vydržela až do chvíle, kdy se zase budou moci jíst. A právě barvení vajec pomáhalo rozeznat vařená vejce od těch čerstvých.
Jak se dnes zdobí velikonoční vejce
V současnosti se můžete setkat s mnoha technikami zdobení vajec. Mezi nejjednodušší metody vedle zdobení samolepkami patří jednobarevné batikování a barvení vajec voskem. Tyto způsoby zdobení jsou díky relativně snadnému provedení také nejpoužívanější. Oblíbené je dále o něco náročnější vícebarevné batikování nebo leptání již obarvených vajec. Nejsložitější techniky zdobení vajec pak představuje drátkování a vyškrabování vajec nebo jejich polepování slámou.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek