
Autor: Luboš Burda
24.11.2023
Listí – hrabat či nehrabat?
S příchodem podzimu nastává dilema, zda listí hrabat či nehrabat. Touto otázkou se každoročně nezabýváme pouze my, ale také spousta dalších zahrádkářů, jejichž názory se často rozcházejí. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou možnosti.
Každoroční útrapy s hromadou listí
Každý zahrádkář si jistě pod přípravami zahrady na zimu představí nekonečné nánosy listí, které musí zpracovat. A tak by nejraději nechal vše tak, jak to příroda zařídila. Bylo by to ovšem dobré rozhodnutí?
Začneme se situací, kdy necháme vše ležet ladem. Listí spadalo, přichází zima a listí stále leží tak, jak příroda zařídila. Pod jeho pokrývkou se začínají odehrávat procesy, během kterých listy udržují v půdě vlhkost a ochraňují ji před vymrznutím. Zároveň se uvolňují vitamíny a další důležité látky, které napomáhají hnojení trávníku. Tímto můžeme zamezit také plevelu, který se jinak snaží prorůstat na nechtěných místech. V zimě si v listí může najít svůj domov i hmyz, ježci či larvy a housenky motýlů, ale také různí škůdci a choroby, které po zimě mohou napadnout naše rostliny. Na jaře se začíná celá příroda probouzet a my se těšíme na rozkvetlou zahradu, zelené stromy a také krásně zelený a zdravý trávník. Mnohdy nás ale bude bohužel čekat navlhlé listí, které utvoří hnijící hmotu, kterou budeme velice těžko sklízet, a nakonec pod ním objevíme trávník, na kterém nedostatkem světla zůstaly jen lysiny.
A jak vypadá druhá verze příběhu? Již opadalo všechno listí a my se vrháme na poctivé hrabání. Listy buď spálíme nebo odvezeme na bioodpad. Na jaře nás čeká trávník bez práce, již připraven na další vegetační období. Pomoci mu můžeme trávníkovým substrátem, který zlepší kvalitu půdy.
A co tyto dvě činnosti spojit? Shrabejte listí, pro jednodušší práci využijte fukary nebo vysavače, aby se přes zimu trávník nezatěžoval, avšak vynechejte pálení nebo odvoz do bioodpadu. Dané nám může být vhodným pomocníkem při kompostování. Na kompost se hodí listy jakýchkoli ovocných stromů, okrasných keřů nebo například javorů, které se rychle rozkládají. Naopak pomalejší proces rozkladu pozorujeme u ořechů či dubů. Využít se může také jako mulč pro kořeny stromů nebo citlivější keře, avšak estetickou funkci lépe zajistí mulčovací kůra.
Pohybu na čerstvém vzduchu není nikdy dost
I když hrabání není úplně oblíbená činnost, stojí za to věnovat mu čas. Za odměnu nás bude čekat krásný trávník a pohyb na čerstvém vzduchu, kterého bohužel v posledních letech máme čím dál méně.
Další články

14.05.2025
Druhy dojení a typy dojíren
Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren.
Přečíst článek
13.05.2025
Jak vyrobit domácí jerky?
V poslední době se jerky stává stále populárnější pochoutkou, a není se čemu divit. Je totiž chutné, bohaté na živiny, a především plné bílkovin. Skvěle se hodí nejen na túry či výlety, ale také jako zdravější alternativa brambůrků k večernímu filmu. Jak si tuto delikatesu připravit doma?
Přečíst článek
13.05.2025
Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?
V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek