
Autor: Luboš Burda
24.11.2023
Listí – hrabat či nehrabat?
S příchodem podzimu nastává dilema, zda listí hrabat či nehrabat. Touto otázkou se každoročně nezabýváme pouze my, ale také spousta dalších zahrádkářů, jejichž názory se často rozcházejí. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou možnosti.
Každoroční útrapy s hromadou listí
Každý zahrádkář si jistě pod přípravami zahrady na zimu představí nekonečné nánosy listí, které musí zpracovat. A tak by nejraději nechal vše tak, jak to příroda zařídila. Bylo by to ovšem dobré rozhodnutí?
Začneme se situací, kdy necháme vše ležet ladem. Listí spadalo, přichází zima a listí stále leží tak, jak příroda zařídila. Pod jeho pokrývkou se začínají odehrávat procesy, během kterých listy udržují v půdě vlhkost a ochraňují ji před vymrznutím. Zároveň se uvolňují vitamíny a další důležité látky, které napomáhají hnojení trávníku. Tímto můžeme zamezit také plevelu, který se jinak snaží prorůstat na nechtěných místech. V zimě si v listí může najít svůj domov i hmyz, ježci či larvy a housenky motýlů, ale také různí škůdci a choroby, které po zimě mohou napadnout naše rostliny. Na jaře se začíná celá příroda probouzet a my se těšíme na rozkvetlou zahradu, zelené stromy a také krásně zelený a zdravý trávník. Mnohdy nás ale bude bohužel čekat navlhlé listí, které utvoří hnijící hmotu, kterou budeme velice těžko sklízet, a nakonec pod ním objevíme trávník, na kterém nedostatkem světla zůstaly jen lysiny.
A jak vypadá druhá verze příběhu? Již opadalo všechno listí a my se vrháme na poctivé hrabání. Listy buď spálíme nebo odvezeme na bioodpad. Na jaře nás čeká trávník bez práce, již připraven na další vegetační období. Pomoci mu můžeme trávníkovým substrátem, který zlepší kvalitu půdy.
A co tyto dvě činnosti spojit? Shrabejte listí, pro jednodušší práci využijte fukary nebo vysavače, aby se přes zimu trávník nezatěžoval, avšak vynechejte pálení nebo odvoz do bioodpadu. Dané nám může být vhodným pomocníkem při kompostování. Na kompost se hodí listy jakýchkoli ovocných stromů, okrasných keřů nebo například javorů, které se rychle rozkládají. Naopak pomalejší proces rozkladu pozorujeme u ořechů či dubů. Využít se může také jako mulč pro kořeny stromů nebo citlivější keře, avšak estetickou funkci lépe zajistí mulčovací kůra.
Pohybu na čerstvém vzduchu není nikdy dost
I když hrabání není úplně oblíbená činnost, stojí za to věnovat mu čas. Za odměnu nás bude čekat krásný trávník a pohyb na čerstvém vzduchu, kterého bohužel v posledních letech máme čím dál méně.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek