

Autor: Pavel Frček
22.07.2024
Kolik vajec snese slepice za rok?
Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci.
Tvorba vajec u slepic
Jak dlouho snáší slepice vejce? Proces tvorby vajec u slepic začíná ve vaječníku, kde se tvoří žloutek a vajíčko se vyvíjí. Když je vajíčko zralé, uvolní se z vaječníku a putuje vejcovodem, kde se obaluje bílkem a skořápkou. Zde také v případě, že došlo k páření, dochází k oplodnění vajíčka. Vajíčko dále putuje směrem k děloze a ven skrze kloaku. Celý tento proces trvá přibližně 24 až 26 hodin pro každé vajíčko. Nejvíce času zabere tvorba skořápky ve vejcovodu. Tato fáze trvá 15-18 hodin.
Cyklus snášení
Jak často snáší slepice vejce? Cyklus snášení, tedy období, kdy slepička snáší vajíčka, se u každé liší v závislosti na plemeni, věku, stravě a prostředí. Obecně platí, že v prvním roce snášejí slepice nejvíce vajec, s přibývajícím věkem se ovšem jejich produkce může snižovat. A kdy slepice snáší? Nejčastěji kolem 9. hodiny ranní, avšak denní doba snášky je od 5 do 15 hodin.
Slepice – počet vajec za rok
A vlastně kolik snese slepice vajec? Průměrné snášení vajec u slepic v průmyslových chovech může dosahovat čísel 250 až 300 vajec za rok v prvních letech života drůbeže. Společně s přibývajícím věkem totiž klesá produkce vajec. Tato čísla se samozřejmě mohou lišit v závislosti na plemeni, genetice, věku a péči, kterou slepice dostává.
Je však důležité brát v úvahu nejenom množství vajec, která slepice snesou, ale také jejich kvalitu. Kvalitní výživa, péče, hygiena a podmínky chovu hrají klíčovou roli v zajištění správně vyvinutých vajíček.
Plemena slepic podle snůšky
Pokud hledáte vhodné plemeno pro největší snůšku vajec, budou pro Vás vhodné hybridky. Ty jsou určeny k maximální produkci vajec – za rok dokážou snést i přes 300 vajec.
Kolem 250 vajec za rok dokáží snést lehhornky a sussexky, 200 vajec Vám pak dopřejí plymutky, které svou ztrátu v produkci vykompenzují svou zmasilostí. Více o těchto plemenech si přečtěte v našem článku: „Nosné slepice: Jaká plemena snáší nejvíc vajec“.
Vejce jsou pro nás důležitým zdrojem potravy, proto myslete především na kvalitu výsledného produktu. Zajistěte, aby byl chov veden s ohledem na pohodlí a zdraví slepiček. A i když je počet vajec, která slepice snesou, proměnlivý, závisí na mnoha faktorech, které z velké míry můžete ovlivnit i Vy.
Další články

16.05.2025
Proč kráva pořád přežvykuje a pes hltá? Zvířecí trávení pod lupou
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč skot tráví hodiny přežvykováním a pes naopak potravu téměř ani nekouše? Je to kvůli odlišnému typu trávení. Zatímco někteří živočichové mají jednoduchý žaludek, jiní zvládli evoluci s několika oddíly, mikrobiálním trávením nebo dokonce pomocí kamínků. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými skupinami zvířat?
Přečíst článek
15.05.2025
Jaký druh vlny si vybrat? Srovnání alpaky, kašmíru, merino vlny a dalších
O tom, že existují různá plemena ovcí, slyšel asi každý. Ale věděli jste, že i vlna může mít mnoho druhů? Nezískáváme ji jen z ovcí, ale také z lam nebo dokonce z králíků.
Přečíst článek
14.05.2025
Druhy dojení a typy dojíren
Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren.
Přečíst článek