Autor: Pavel Frček
22.07.2024
Kolik vajec snese slepice za rok?
Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci.
Tvorba vajec u slepic
Jak dlouho snáší slepice vejce? Proces tvorby vajec u slepic začíná ve vaječníku, kde se tvoří žloutek a vajíčko se vyvíjí. Když je vajíčko zralé, uvolní se z vaječníku a putuje vejcovodem, kde se obaluje bílkem a skořápkou. Zde také v případě, že došlo k páření, dochází k oplodnění vajíčka. Vajíčko dále putuje směrem k děloze a ven skrze kloaku. Celý tento proces trvá přibližně 24 až 26 hodin pro každé vajíčko. Nejvíce času zabere tvorba skořápky ve vejcovodu. Tato fáze trvá 15-18 hodin.
Cyklus snášení
Jak často snáší slepice vejce? Cyklus snášení, tedy období, kdy slepička snáší vajíčka, se u každé liší v závislosti na plemeni, věku, stravě a prostředí. Obecně platí, že v prvním roce snášejí slepice nejvíce vajec, s přibývajícím věkem se ovšem jejich produkce může snižovat. A kdy slepice snáší? Nejčastěji kolem 9. hodiny ranní, avšak denní doba snášky je od 5 do 15 hodin.
Slepice – počet vajec za rok
A vlastně kolik snese slepice vajec? Průměrné snášení vajec u slepic v průmyslových chovech může dosahovat čísel 250 až 300 vajec za rok v prvních letech života drůbeže. Společně s přibývajícím věkem totiž klesá produkce vajec. Tato čísla se samozřejmě mohou lišit v závislosti na plemeni, genetice, věku a péči, kterou slepice dostává.
Je však důležité brát v úvahu nejenom množství vajec, která slepice snesou, ale také jejich kvalitu. Kvalitní výživa, péče, hygiena a podmínky chovu hrají klíčovou roli v zajištění správně vyvinutých vajíček.
Plemena slepic podle snůšky
Pokud hledáte vhodné plemeno pro největší snůšku vajec, budou pro Vás vhodné hybridky. Ty jsou určeny k maximální produkci vajec – za rok dokážou snést i přes 300 vajec.
Kolem 250 vajec za rok dokáží snést lehhornky a sussexky, 200 vajec Vám pak dopřejí plymutky, které svou ztrátu v produkci vykompenzují svou zmasilostí. Více o těchto plemenech si přečtěte v našem článku: „Nosné slepice: Jaká plemena snáší nejvíc vajec“.
Vejce jsou pro nás důležitým zdrojem potravy, proto myslete především na kvalitu výsledného produktu. Zajistěte, aby byl chov veden s ohledem na pohodlí a zdraví slepiček. A i když je počet vajec, která slepice snesou, proměnlivý, závisí na mnoha faktorech, které z velké míry můžete ovlivnit i Vy.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek