

Autor: Pavel Frček
19.06.2024
Kolik slepic na jednoho kohouta?
V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete.
Potřebuje slepice kohouta?
Musí mít slepice kohouta? Jistěže nemusí. Avšak nový kohout ke slepicím může být velice výhodným společníkem. O slípky se bude řádně starat, zajišťovat jim potravu, bezpečí a rovnováhu v hejnu. Pomoci tak může i v případě, že se přiblíží škodná. Někteří kohouti v takovéto situaci nasadí i svůj holý život. Varovat před nebezpečím nebude pouze slepičky, ale také Vás. Jeho kokrhání totiž neslouží výhradně k rannímu probuzení, ale také k oznámení změn. Pokud k Vám tedy zavítá návštěva, ať už zvaná či nezvaná, kohout vše ihned oznámí. A snášejí slepice vejce bez kohouta? Ano, ale svou nejdůležitější roli hraje kohout ve chvíli, kdy budete chtít malá kuřátka. Vejce bez kohouta totiž jen tak neoplodníte. Pouze takto dopřejete Vašim slepičkám zkušenost s mateřskou láskou.
Kolik slepic na kohouta?
Přesný počet slepic na jednoho kohouta bohužel neexistuje. Než ovšem s chovem začnete, popřemýšlejte nad těmito aspekty. První věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, jsou biologické faktory. Kohouti jsou v chovu primárně kvůli plemenitbě a udržení rovnováhy v hejnu. V přírodě je běžné, že na jednoho kohouta připadá více slepiček. V chovu drůbeže je počet samic obvykle odhadován mezi 8 až 12 na jednoho kohouta. Tento poměr umožňuje, aby se každá slípka dostala ke kohoutovi pro páření a zároveň minimalizuje stres spojený s agresivitou mezi kohouty. Ve svých nejlepších letech ale dokáže zaopatřit až 16 slepiček. Samozřejmě můžete kohouta pořídit také do menšího hejna, minimálně však k pěti slepičkám. Vzhledem k jeho vysoké aktivitě by mohlo postupně docházet ke zraněním slípek během páření.
Poměr slepice a kohouti ovlivňuje také plemeno, povaha a věk. Každý má jiný temperament, nároky na prostor či potravu. Pro těžší plemena, která mají méně energie, se doporučuje nižší počet slepic. Naopak u lehkých můžete kohoutovi dopřát slepiček více. Čím více elánu mají, tím více slepic obslouží. V malém hejnu s čilým kohoutem by mohlo opět docházet ke zraněním vzhledem k častějšímu páření.
Pokud jsou Vaše slepičky již ve věku, kdy si užívají svou vlastní pohodu a již nesnášejí, popřemýšlejte, zda se vůbec vyplatí mladého kohouta pořizovat.
Jednoznačná odpověď na otázku, kolik slepic by mělo být na jednoho kohouta, tedy není. Optimální poměr závisí na mnoha faktorech, které zahrnují věk, povahu a plemeno kohouta, ale také stáří slepiček. Důležité je zaměřit se na potřeby drůbeže a zvolit takový poměr, který maximalizuje efektivitu chovu a zároveň zajišťuje pohodu a zdraví zvířat. A přestože kohout ke slepicím neodmyslitelně patří, jsou případy, kdy jeho přítomnost není nezbytná.
Další články

29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek
27.04.2025
Jak na chov činčily?
Chov činčil si získává stále větší oblibu díky jejich roztomilému vzhledu, přátelské povaze a mimořádně hebké srsti. Tito malí hlodavci, původem z jihoamerických And, byli v přírodě téměř vyhubeni kvůli lovu na kožešinu. Dnes se činčily chovají převážně jako domácí mazlíčci. Jsou to noční zvířata, která většinu dne prospí a aktivní jsou až po setmění. Jsou velmi společenské, proto se doporučuje chovat je alespoň v páru. Průměrná délka života činčil je 10–15 let, přičemž ojediněle se mohou dožít až 20 let.
Přečíst článek