-800x800.jpg)
Kohout a jeho role v hejnu
Z kura domácího má člověk hned dvojí užitek, kromě masa se chová také pro vejce, která se dají v kuchyni během pár minut upravit hned na několik způsobů. Z kuřecího masa a vajec může člověk zajistit svému tělu kvalitní živočišné bílkoviny a navíc si dobře pochutnat.
Není se proto čemu divit, že je chov slepic tolik rozšířený. Ten na venkově však zdaleka nestačí pokrýt veškerou poptávku, a proto byla vyšlechtěna speciální brojlerová plemena slepic na velkochovy.
Drobné chovatelství však dnes zažívá renesanci i ve městech. Pokud chcete chovat slepice na maso a vejce, je potřeba slepicím pořídit kohouta. Jaká je jeho role v hejnu a jak si poradit s jeho výběrem? Čtěte na dalších řádcích.
Jak vybrat toho pravého?
K chovu vybírejte vždy cizího kohouta. I když jste si odchovali vlastní kuřata, ze kterých vzešel pěkný kohoutek, vyměňte ho s někým, nebo ho prodejte a pořiďte si nepříbuzného z jiného vrhu.
Má to svou logiku, pokud by byl kohoutek se slepičkami příbuzný, dojde ke zhoršení životaschopnosti kuřat, špatné líhnivosti, nebo dalším nežádoucím jevům spojeným s chovem slepic.
Tělo
Zvířecí samec určený k chovu se nazývá plemeník. Při posouzení toho, zda plemeník splňuje chovatelský standard, by se proto mělo přistupovat přísněji.
Plemeník by měl obecně splňovat tyto podmínky, vypadat zdravě a mít:
- rovné prsty
- nezkřížený zobák
- rovná záda
- klenutá prsa
- pravidelný hřeben
- ucelený praporek
- rovné laloky
- jiskrné oko
- žlutou kůži na běhácích
- správně rostlé a zbarvené peří
Povaha
Pro chovatele je důležité, jak se bude kohoutek chovat k ostatním slepicím. Jeho povaha se v tomto ohledu může začít projevovat už v několika týdnech. Řádově v sedmém týdnu už může kohoutek začít tzv. “ťuťat” poté, co najde něco lahodného k snědku, tím oznamuje ostatním slepicím, ať se přijdou najíst.
To, jak se bude kohoutek chovat k vám, se bohužel v tak útlém věku říct nedá. Je třeba počkat zhruba do jednoho roku, kdy bude patrné, zda je to kohout kliďas, nebo zda bude vůči vám agresivní, což se může mimo nechtěné klování projevovat tím, že vám bude vztekle podupávat za zády.
Povaha je v neposlední řadě dána také plemenem. Dobře ochočit se dá při pravidelném kontaktu a klidném zacházení například u nás původní plemeno - česká slepice, která se hodí právě spíš do menších, zájmových chovů (Dráb, 2018).
Náčelník a ochránce
Kohout je rozený kápo a zajišťuje v kurníku pořádek. Ostatní slepice se mu přizpůsobí a v kurníku je tím pádem klid. Bez kohouta může naopak mezi slepicemi docházet k bojům o pomyslné vůdcovské místo.
Slepice se s ním cítí v bezpečí, a to oprávněně. Při nezvané návštěvě bude kohout svoje slepičky bránit, co mu budou síly stačit.
Kohouti a slepice jsou součástí naší kultury a jako součást lidové slovesnosti se jejich odkaz předává z generace na generaci - kdo by si nevzpomněl na pohádku O kohoutkovi a slepičce?
Na rozdíl od pohádky, ve které kohoutek vystupuje jako lakomec, jsou ale kohouti štědří. Pokud naleznou něco chutného k snědku, neváhají to nahlásit ostatním slepicím a o potravu se s nimi rozdělit.
Inseminátor
Jednou z důležitých rolí ve slepičím hejnu je kohoutova rozmnožovací role. Chovatel by měl vybírat zdravého plemeníka, aby se mu později nestalo, že si domů přiveze apatického kohouta, který nebude chtít dělat svou práci. V souvislosti s pářením se doporučuje kohoutovi opilováním zaoblit ostruhy, aby jimi slepici při páření nezranil.
Věděli jste?
Možná byste nevěřili, ale předci kura domácího pochází až z daleké Asie. V Evropě se domestikoval v 1. tisíciletí před naším letopočtem a pro svůj nenahraditelný hospodářský užitek je rozšířený dodnes.
Zdroje: Dráb, J., Chov české slepice, 2018, bakalářská práce, JČU, České Budějovice
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek