Kam umístit králíkárnu
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

26.06.2024

Kam umístit králíkárnu

Rozhodli jste se pro chov králíků, ale nevíte, kam králíkárnu umístit, aby splňovala veškeré požadavky? Ne každé místo je totiž vhodné. Na nás jako chovatelích tedy je, abychom zajistili ušákům nejlepší možné podmínky pro život. Na co si dávat pozor a jak by taková králíkárna měla vypadat, se dočtete níže. 

Výběr králíkárny

Prvním a také stěžejním bodem je výběr správné králíkárny. Mezi ně patří klasická králíkárna, patrová, ale i venkovní králíkárna s výběhem. Zřetel by měl být brán na druhy králíků, které budete chovat. Jiný domov budeme vybírat pro chov zakrslého králíka, jiný pro střední a velká plemena. Dle tohoto se odvíjí rozměry králíkárny. Pro středně velká plemena by měl být kotec velký cca 80 × 120 × 70 cm, pro velká plemena 80 × 140 × 80 cm. Chlupáč musí mít možnost se v kotci postavit na zadní a udělat alespoň tři kroky. Stěžejní je také počet chovaných králíků. Počítejte s tím, že každý samec i samice potřebují svůj vlastní kotec a dále jeden či dva také pro mláďata.

Králíkárna umístění

Ideální místo pro králíkárnu není jednoduché vybrat. Umístění totiž má svá pravidla, kterých je dobré se držet. Nejprve rozhodněte, zda chcete chovat králíky uvnitř či venku. Většina plemen si ovšem poradí s místními podnebními podmínkami, a tak nemějte strach, že by venku nepřežila. Venkovní králíkárna by měla být nejlépe umístěna směrem na jih až jihovýchod. V dopoledních hodinách tedy budou kotce osvíceny slunečním světlem, ale odpoledne, kdy je největší horko, budou zastíněny. Chlupáčky ochrání i před srážkami, protože většina dešťových kapek k nám přichází ze západu. Místo by také mělo být tiché a klidné, a to především v době narození mláďat. Pokud v této době nebude mít matka klid, mohla by v nejhorším případě o mláďata přestat pečovat.

Doplňky do králíkárny

Samozřejmou součástí králíkárny je pítko, ke kterému musí mít králík neustálý přístup. Využít můžete těžké keramické misky či napáječky, díky kterým voda zůstane čistá po delší dobu. Nezapomeňte také krmítko – například krmítko závěsné, keramická nebo nerezová miska. Dále jsou vhodnou součástí jesle, které oddělí seno od podestýlky a uchrání ho před nečistotami.

Výběh

Pokud chcete, aby Vaši králíčci byli nadmíru šťastní, nezapomeňte na bezpečný výběh. Králík je totiž zvíře velice akční, a tak možnost volného pohybu určitě ocení. Využít můžete samostatné výběhy, případně můžete pořídit králíkárnu s výběhem.

A to je vše. Pokud při výběru králíkárny zajistíte, že nebude na přímém slunci a ušáčci budou v suchu, máte téměř vyhráno. Poté stačí jen obstarat pravidelný přísun krmiva a čisté vody. Výsledkem budou šťastní a zdraví králíci.

Další články

Druhy dojení a typy dojíren

14.05.2025

Druhy dojení a typy dojíren

Dojení je každodenní součástí chovu dojnic – způsoby jeho provádění se však mohou značně lišit. Od tradičního ručního dojení až po moderní robotické systémy, každá farma si vybírá řešení, které vyhovuje jejím potřebám a možnostem. Liší se i samotné dojírny – prostory, kde se dojení provádí. V tomto článku si projdeme základní typy dojení a typy dnes používaných dojíren. 

Přečíst článek
Jak vyrobit domácí jerky?

13.05.2025

Jak vyrobit domácí jerky?

V poslední době se jerky stává stále populárnější pochoutkou, a není se čemu divit. Je totiž chutné, bohaté na živiny, a především plné bílkovin. Skvěle se hodí nejen na túry či výlety, ale také jako zdravější alternativa brambůrků k večernímu filmu. Jak si tuto delikatesu připravit doma?

Přečíst článek
Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

13.05.2025

Čím krmit psa: BARF, granule nebo konzervy?

V dnešní době máme hodně možností, jak a čím krmit svého psa. Vše má však své výhody i nevýhody. Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek